Petr Kolář: „Život je čas, v němž sbíráte zkušenosti“

PETR KOLÁŘČeský zpěvák Petr Kolář opustil na krátkou dobu české luhy a háje a vypravil se do Spojených států amerických, aby zde natočil svou novou desku, kterou pojmenoval ČAS VÁS NAUČÍ. Album se objevilo na prodejních pultech v říjnu a okamžitě zaznamenalo u posluchačů úspěchy. Kolář se teď intenzivně připravuje na vánoční turné, kde svou novinku představí fanouškům. I přesto si našel chvíli na exkluzivní rozhovor pro Kulturní servis Puls.


Petře, Vaše nové album se jmenuje „Čas nás naučí“. Tento název jste zvolil sám? Proč?
Tento název jsem zvolil po zralé úvaze na konci posledního textu z 11 písní, které na novém albu jsou. Zaujal mě tím, co je v něm řečeno. Život je ve své podstatě čas, v němž sbíráte zkušenosti, děláte chyby, napravujete je, učíte se a jenom čas prověří, jestli ta zvolená cesta nebo rozhodnutí jsou správná."

V listopadu vyrazíte s kapelou na vánoční turné. Zazní snad během koncertů i nějaké koledy a skladby spojené s touto tematikou? Nebo je turné nazváno vánoční jen kvůli blížícím se svátkům?
Na turné zazní i pár vánočních koled. Některé budou i v doprovodu dětských sborů z jednotlivých měst, které jsme na turné pozvali jako hosty."


PETR KOLÁŘNatáčení Vaší poslední desky probíhalo v Los Angeles. Co bylo příčinou, že jste zvolil zrovna tuto lokalitu a jaký mělo celé natáčení průběh?
Příčinou takového natáčení byla neobvyklá nabídka od vydavatelství Brainzone. Strávili jsme tam 21 dní. Pracovali jsme ve studiích muzikantů, kteří na albu hrají a v příjemné atmosféře jsme o písních diskutovali a vytvářeli celkový sound."

Byl jste v Americe poprvé?  Měl jste čas a možnost vyrazit i na nějaké výlety?
V Americe jsem byl poprvé, ale bohužel ne jako turista. Na výlety tedy nebylo příliš mnoho času. Podíval jsem se pouze na ta slavnější místa, jako je Hollywood nebo Sunset Boulevard. Rád bych se tam někdy podíval i soukromě a vyrazil do míst, která mě zajímají."

Je podle vás nějaký podstatný rozdíl mezi tím, když se natáčí deska u nás v českých studiích a v zahraničí?
Myslím si, že je, dost těžko se to popisuje slovy. Jde o celkový pocit, ale také o lidský faktor. V Americe jsou tak nějak vstřícnější, ještě víc profesionálnější."

Producentem Vašeho třetího alba je Carmen Rizzo, jak jste se seznámili? Proč se stal producentem právě on?
S Carmenem jsme se potkali letos v květnu v pražském klubu Hard Rock Cafe. Povídali jsme si o mé představě o desce, o jejím zvuku, apod. Na základě této schůzky on pak oslovil muzikanty, kteří na albu hrají."

Album jste nenahrával se svou kapelou, ale ve spolupráci s lidmi, jako jsou Tim Pierce, Jamie Muhoberace, Chris Chaney a Dorian Crozier. Jak dlouho se s nimi znáte? Díky čemu jste začali na desce spolupracovat?
Vše díky producentovi. Bylo mi velkou ctí s nimi spolupracovat a myslím, že i je ta práce bavila. Doufám, že to někdy zopakujeme."

PETR KOLÁŘProzraďte nám Váš osobní dojem, v čem je tato deska jiná od svých předchůdkyň?
Je jiná v aranžích, je syrovější a přímočařejší. Celkový sound je z mého pohledu rockovější. Vždycky jsem měl texty od jiných autorů, tentokrát jsem se na nich hodně podílel sám."

Hudbu jste si tvořil sám nebo jste na desce s někým spolupracoval?
Z hudby jsou to původní věci zahraničních autorů, kteří si píší písničky do "šuplíku" a vzhledem k tomu, že jsem měl možnost se s nimi osobně potkat, tak mi pár písniček nabídli. Jen jednu písničku mám od Ivana Táslera. Autorem většiny textů jsem já, spolu s Viktorem Dykem, jeden text napsal Petr Šiška."

Která z nových skladeb je Vám nejbližší a čím?
Mně se líbí deska celá. Ještě nemám favorita. Mám radost ze všech písní. Možná časem se nějaký favorit objeví. Byl jsem u celého natáčení, takže jsem vždy poslouchal všechny písničky. Nevěnoval jsem se nějaké z nich více či méně."

V současné době vystupujete v muzikálu Kat Mydlář, ztvárňujete zde postavu Jana Jessenia. Máte nějaký osobní vztah k tomuto příběhu?
Osobní vztah k tomuto příběhu úplně nemám. Mám ale rád historická témata, a proto se snažím dát do své role, co můžu."

Připravujete do konce roku, či začátkem nového, nějaký další projekt? Nebo budete mít například novou roli?
Novou roli zatím nechystám. Teď se soustředím pouze na vánoční turné."


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Lenka Hatašová (archiv Petra Koláře)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Kat Mydlář stínal hlavy už stokrát
VIKTOR DYK: Rytíř se srdcem na dlani
Vypsaná fiXa a večer ve znamení punku
Prahu opět rozparádí Rammstein!

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání