Vypsaná fiXa a večer ve znamení punku

VYPSANÁ FIXYVyprodaný sál pražského Paláce Akropolis v úterý rozezvučela Vypsaná fiXa a zahájila tak Detaily Tour 2011. Nechyběla zajímavá předkapela, křest desky ani nejnovější pecky, které se okamžitě u publika chytily. První listopadový večer byl zkrátka ve znamení punku.

 

Když mi bylo u akreditace sděleno, že za chvíli začne předkapela, měla jsem ještě dost času. Přišla jsem přece hlavně na fiXu. K mému překvapení však žádná kapela nepřišla, místo ní nastoupili na pódium dva herci z hradeckého divadla Dno. Na bedně hráli maňáskové divadlo, přičemž své příběhy prokládali kytarovými písničkami. Představení nazvané „Svět podle Fagi“ bylo inspirováno komiksovou holčičkou Fagi, která se poprvé objevila před bezmála dvěma lety na Facebooku. Toto půlhodinové typicky punkové představení diváky pobavilo, přestože úplně utišit, a tudíž i strhnout, celé publikum se mu nepodařilo.

VYPSANÁ FIXYPak už konečně přišla na řadu Vypsaná fiXa. Frontman kapely Michal Mareda zvaný Márdi sklidil ovace hned, jak nastoupil na pódium. Písnička z jejich nového alba „Vše za 39“, jejíž videoklip byl na stránkách t-music ke zhlédnutí už před vydáním nové desky „Detaily“, se ukázala být jako dobrý otvírák. Návštěvníkům se líbil i následující „Diskokaktus“, publikum však doopravdy rozproudila až píseň ze staršího alba „Ruzyně“, následovaná „Holkou s lebkou“.

V první třetině koncertu, kdy se dav dostával do varu, Márdi ukončil píseň „Ledňáčci“ slovy: „…až z nás bude taky krev stříkat, tak si půjdem někam lehnout, nebo třeba natočit desku. A my jsme zrovna jednu natočili a chtěli bychom ji tady dneska s váma pokřtít.“ To vyvolalo hlasitý řev a nadšení v publiku. Na pódium přišel Bohdan Sláma, režisér nového filmu „Čtyři slunce“, který půjde příští rok do kin, a k němuž fiXa složila hudbu. Dorazila také manželka producenta alba Dušana Neuwertha. Zatímco režisér otevíral šampaňské, svěřil se, že jeho žena poslouchá Vypsanou fiXu, kde může. Takže se jim rozhodl vzít vítr z plachet prosbou, aby pro něj napsali hudbu k jeho novému filmu. To však nevyšlo, jelikož svůj úkol splnili bravurně. FiXu prostě musíte milovat. Nato desku v rukou paní Neuwerthové za nadšeného jásání publika, které svým řevem málem zbořilo strop Akropole, pokřtil. Po pár minutách křest skončil a skákání, tancování či tlačenice u pódia opět mohly pokračovat.

„Tenhle koncert byl další ukázkou toho, jak je fiXa fenomenální kapela, jejíž koncerty jsou jeden lepší než druhý a pokaždé to stojí za to,“ popisovala Terka, která na koncert přišla s kamarádkou. Sál Akropole byl pro takovou událost jako stvořený. Lidi dole v kotli i ti, co stáli na balkonech, si koncert opravdu vychutnávali, stejně jako frontman Márdi. „Nejvíc jsem se těšila na nové písničky a na to, jak je kapela upraví na koncerty. A taky na Márdiho, až ho uvidím zpívat s přivřenejma očima a výrazem ignoranta,“ libovala si fanynka.

VYPSANÁ FIXYVečer zaznělo ještě mnoho starých známých pecek jako „Dezolát“, „Klenot“ nebo „Barová turistika“. Z nového alba se zde objevily ještě písně „Detaily“, „Bubetka“ a „Schovaná“. Vyprodaný velký sál Paláce Akropolis byl plný k prasknutí, před vchodem ještě postávali zklamaní fanoušci, na které už nezbyl lístek. Nacpaný byl nejenom prostor v přízemí, kde poslední dorazivší stáli až na schodech, ale i balkóny. Nedýchatelný vzduch se mísil se zápachem potu a piva. Na pozadí zatím běžely fotky Pardubického sídliště, odkud kapela vyrazila na šňůru. Krásně korespondovaly s novým albem, jehož písně se většinou odehrávají právě na sídlišti. Autorem je fotograf Dan Vojtěch a bubeník kapely Petr Martínek neboli Pítrs.

Nejlépe celý večer shrnul výrok šíleného diváka: „Šlo zde samozřejmě hlavně o Detaily. Ale přišla i Bubetka, Bibi Balderis a paní Schovaná a ti rozběsnili dav svým tancem zvaným Diskokaktus. Původně chtěli prodat Vše za 39, ale nakonec se usoudilo, že Show pana Loba má podstatně vyšší cenu.“

Po skoro dvou hodinách vše symbolicky zakončila písnička „San Piego“. Ta podtrhla bezvadně sestavený playlist. K tomu Márdi připojil i příslib dalšího pražského koncertu, který kapela do Detaily tour 2011 zařadila po nečekaném úspěchu v Akropoli. Mají se tam objevit zbylé skladby z nového alba, jež už zde nemohli zahrát. Definitivní tečku ale znamenal až Márdiho stagediving, při němž ho zpocený dav málem radostí roztrhal. Nezbývá, než popřát fiXe mnoho dalších úspěchů a netrpělivě očekávat její další pražský koncert, který se uskuteční 22. prosince v Lucerně. 


Text: Marie Černá
Foto: Bára Skoupilová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Listopad přivítá Vypsaná fiXa a Support Lesbiens
Vypsaná fiXa vypustila CD Detaily a vyrazila na turné

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání