Tomáš Klus je naživo nepřekonatelný

Tomáš KlusHerec a písničkář Tomáš Klus vydal před pár týdny svou třetí desku RACEK a v pondělí 17. října zahájil Divadelní túru, na níž objede celou republiku. My jsme mladého umělce navštívili v úterý, na druhém koncertu ze tří, v pražském Švandově divadle. Dvě a půl hodiny dlouhé vystoupení bavilo zcela zaplněný sál po celou dobu svého trvání. Klusova show je totiž na české poměry nenapodobitelná.


Tomáš KlusV pondělí si diváci užili křest a předání zlaté desky za prodej CD „Racek“, ale také kamery kvůli natáčení DVD. Úterý už bylo oproštěno od těchto rozptylovacích záležitostí, i samotný Klus se zdál méně nervózní než při premiéře celého turné. Pódiu dominovaly nástroje včetně celé řady kytar. Na klavíru stál vycpaný racek s cedulkou a uprostřed plátno na promítání fotek.

„Na úvod bych chtěl říct něco k začátku. Ono to dnes bude poměrně dlouhé. Ty pauzy budou třeba způsobeny i tím, že budu dlouho hovořit o věcech, které můžu říct velmi krátce,“ začal Klus vystoupení a kdyby celou dobu jen mluvil nebo improvizovaně zpíval, dokázal by stovky lidí v sále pobavit bez problémů také. Je ale jasné, že publikum chtělo slyšet i jeho skladby. A těšilo se zvláště na ty nové z čerstvé desky.

A právě jednou z nich, písní „Dobrý mrav(enci)“, Klus, po boku se svým kytaristou Jiřím Kučerovským, celý večer začal. Když se po třech povolených písních na focení přesouvala kolegyně fotografka zepředu směrem k východu na své sedadlo, zareagoval hned Klus připomínkou: „Doufám, že se jenom přemísťujete, protože oni nám říkali, že máme všude vyprodáno a to by takhle nešlo.“ Později zase při odchodu jedné slečny na toaletu situaci komentoval slovy: „Jsem myslel, že to zamykáte. Ta už se nevrátí.“ Podobnými průpovídkami provázel celý večer.

Tomáš KlusKlus střídal starší písně s novými a přehrál i náročné skladby inspirované Čechovovým Rackem. U některých písniček se za oběma mladými muži na plátně objevovaly fotky z divadla, které byly nafoceny před koncertem. U pecky „Psáno u zpráv“ se místo fotek střídaly na plátně výstřižky s vtipnými titulky z novin.

Kromě průpovídek a improvizací se také Klus rád „předváděl“, přece jen herectví v sobě nezapře. Třeba novou skladbu „Dno za dnem“ uvedl slovy: „U téhle písně hodně křičím. Roztáhnu takhle nohy, abych byl v té správné pozici. Ale občas mi to ujede, protože je to dost vysoko.“ Známý track „LeHomoLe“ zase okořenil parodií na Michala Davida. Pro fanoušky si Klus připravil dokonce i úplně novou píseň o situaci na Šluknovsku a ke konci i „Pana Tofla“.

Po hodině a půl se ke Klusovi s Kučerovským přidali další tři hudebníci, konkrétně kapela Freudovy noční můry. Některé skladby tak dostaly s více nástroji zcela novou dimenzi a pojetí, většinou to bylo rozhodně ku prospěchu. Například „VeSmíru“ či „Chybíš mi“. Dvojice se na pódiu dokonce třikrát vracela a kromě tradiční „Ať slunce pálí do písku“ přidala ještě další dvě písničky. Nabitý koncert neměl chybu a všichni přítomní si ho náramně užívali. Divadelní túra pokračuje po různých městech České republiky až do 12. prosince.


Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová


 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání