Mozky chytré letos letí, číst je trendy, milé děti

NightworkKapela Nightwork podpořila projekt ČTENÍ POMÁHÁ. Ten funguje už půl roku a má za úkol nejen přimět děti číst, ale také jim dát možnost zapojit se do charitativní činnosti. V úterý 18. října proběhl v klubu Nebe v Křemencově ulici křest nové písně a videoklipu Čti-WO: Kniha knih – Den zúčtování.


V příjemném prostředí soukromého salonku hudebního klubu Nebe se v úterý večer sešla malá společnost ku příležitosti křtu nového videoklipu a písně kapely Nightwork. Poté, co proběhly obvyklé foto procedury, se Vojta Dyk, člen skupiny a jeden z ambasadorů projektu Čtení pomáhá, chopil slov na uvítanou a zároveň uvedl nový klip, který už je pár týdnů k vidění i na internetu.

Nightwork„Vojty tatínek je jedna z nejsečtělejších známých osobností a Vojta má blízko k dnešní mladé generaci,“ obhájil svou volbu Martin Roman, iniciátor a donátor projektu. „Po šesti měsících fungování se k nám připojilo více jak 50 tisíc dětí, které rozdělily přes 5 milionů korun. Věřím, že díky originální podpoře ze strany Nightwork se nám podaří oslovit další mladé čtenáře a naplňovat další a další charitativní projekty,“ dodal.

Klip Čti-Wo je parodií na komiksové seriály. Bojují tu proti sobě Vojta Dyk jako mistr Čti-Wo a Jakub Prachař ala Digitátor, který chce vymítit všechny knihy a z dětí vysát veškerou fantazii a moudrost. Knihy nahrazuje počítači a digitální technikou. Mistr Čti-Wo, jenž, jak se na konci dozvíme, sám téměř neumí číst, se však Digitátorovi postaví a zachrání poslední autorku, která ještě přinutí děti do psaného slova, J. K. Rowlingovou. Klip využívá komiksových bublin, což už samo o sobě je čtivo.

„Poté, co jsme zjistili, že jsme všichni dohromady přečetli pouze pět knih, a to jen do půlky, rozhodli jsme se podpořit tenhle projekt a zamezit celosvětové nečtivosti. My už nesečtělí zůstaneme, ale budoucí generace nesmí opakovat naše chyby. V knize je budoucnost celého lidstva,“ řekl Jakub Prachař.

NightworkPo zhlédnutí videoklipu se přistoupilo k samotnému křtu písně. A křtilo se, jak jinak, šampaňským.  Poté akce pokračovala malou party. Povídalo se, jedlo a popíjelo, nikdo se však nezdržel příliš dlouho.

A jak vlastně projekt „Čtení pomáhá“ funguje? Jak bylo zmíněno výše, má za úkol podpořit čtenářství a zároveň pomoci charitativní organizacím. A to tak, že děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou. Ta jim ovšem nezůstane, každých padesát korun věnuje nějaké nadaci. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhoduje právě dětský čtenář, který se může zaregistrovat na webu, zodpovědět kontrolní otázky o přečtené knize a poté získá kredit 50 Kč, který věnuje na některou konkrétní organizaci. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. V odborné porotě, jež navrhovala knihy, které byly zvoleny do celorepublikové ankety o nejlepší dětskou knihu, usedli Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman.

Projekt jde zatím úspěšně vzhůru a stává se dobrým prostředkem, jak odtrhnout děti od počítačů a televizorů. Je ale škoda, že je nutné dělat taková opatření, aby knihy bavily.


 


Text: Tereza Netoličková
Foto: archiv





SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Letošní festivaly ovládla kapela Nightwork
FRANTIŠEK SOUKUP Z NIGHTWORK: “V teplácích nám je dobře.“
Tepláky už nefrčí, Nightwork berou útokem zoo
Open Air Festival ovládli Chemical Brothers a Nightwork

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání