Vydejte se na výpravu za barokní hudbou Jižní Ameriky

Letní slavnosti staré hudbyOd 22. července až do 8. srpna se v Praze koná dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. My vás však pozveme na konkrétní specifický koncert, který se pořádá v pondělí 1. srpna v krásném prostředí Trojského zámku. K poslechu zde zazní tradiční hudba peruánských indiánů říznutá chutí Španělska. Pokud vás tato kombinace láká, prozradíme vám o tomto koncert více.


Tradiční hudbu peruánských indiánů ve spojení se španělskou dobovou tvorbou nabízí v pořadí čtvrtý koncert Letních slavností staré hudby s názvem Barroco Latinoamericano. Soubor Música Temprana, tvořený hudebníky jihoamerického původu, přenese již v pondělí 1. srpna posluchače z romantického Trojského zámku až na vrcholky And. Skladby objevené v historických archivech ve Španělsku a v knihovnách a skriptoriích katedrál a jezuitských misií v Jižní Americe skýtají nepřeberné množství pozapomenutých hudebních pokladů. Prvky lidové tvorby indiánských kmenů se zde mísí s koloniální hudbou 18. století.  Výsledek je nesmírně svěží a temperamentní. Program večera nabídne světské i duchovně laděné písně z antologie Codex Trujillo peruánského arcibiskupa Baltasara Jaimeho Martíneze, který byl zároveň nadšeným etnologem. Letní slavnosti staré hudby se tak letos poprvé vydávají daleko za hranice evropského kontinentu.

Letní slavnosti staré hudbyRozmanitý repertoár souboru Música Temprana i jeho nástrojové obsazení vychází z kulturní pestrosti a bohatství Latinské Ameriky a vykazuje řadu kreolských, indiánských a afrických prvků prolínajících se všudypřítomným evropským vlivem. Soubor působí pod vedením zpěváka, kytaristy a perkusionisty Adriána Rodrígueze Van der Spoela. Většina repertoáru Músicy Temprany je výsledkem dlouhodobého badatelského úsilí.

Hudební ukázky a více informací k pondělnímu koncertu naleznete na oficiálních stránkách Letních slavností staré hudby nebo na www.musicatemprana.com. Koncert začíná ve 20.00.

Festival pokračuje 3. srpna společným koncertem cembalistky Barbary Maria Willi a amerického hráče na cink Dorona Davida Sherwina v Anežském klášteře. Během večera představí raně barokní program obsahující virtuózní kusy i tklivé melodie psané pro benátské a římské chrámy. Hned následující den, tedy 4. srpna vystoupí v Břevnovském klášteře belgické trio Laterna Magica, které představí brilantní, raně klasicistní program v podání na zcela neznámý dechový nástroj csakan, původně píšťalu uherských pastýřů, která se však ve své době používala také jako hůl či zbraň a prosadila se zároveň v hudebních salonech období Biedermeieru.

Letní slavnosti staré hudbyLetní slavností staré hudby vyvrcholí 8. srpna programem „Král přichází“. V průběhu slavnostního večera zazní ceremoniální ouvertury, pochody a entrées určené pro versailleské slavnosti Ludvíka XIV. a skvostný výběr árií z oper a baletů J. B. Lullyho. Ve Španělském sále Pražského hradu zazáří francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati ve spolupráci s residenčním souborem Letních slavností staré hudby – Collegium Marianum, dechovým souborem Arena Musicale a s francouzskými Les Lunaisiens. 

Předprodej vstupenek na všechny koncerty probíhá v nové festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v předprodejní síti Ticketpro. Vstupenky na závěrečný koncert odehrávající se na Pražském hradě lze zakoupit také v Informačním středisku na druhém nádvoří Pražského hradu. Již tradičně nabízí pořadatelé množstevní slevu – při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každého lístku. Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %. Lístky lze rezervovat také on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky na 224 229 462 a 731 448 346.


Text: Smart Communication
Foto: Smart Communication


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání