Indy a Wich: „Připravujeme pro vás novou desku“

Indy a WichSpeciálně pro vás jsme vyzpovídali Andrého, rapera známého z formace Indy a Wich, který nám nastínil pár informací týkajících se jejich nově připravovaného alba, podělil se o své pocity z vystoupení a prozradil plány do budoucna.

 

Kdo by je dnes neznal – hip hopové duo, které v současné době patří k nejstarším uskupením na české scéně. Za gramcema se pohybuje nezaměnitelný DJ Wich, kterého v rapovém podání doprovází André alias Indy, a povětšinou také La4. Tihle kamarádi spolu začínali již v roce 1993 a od té doby stihli nahrát mnoho povedených songů, ať už společných nebo na sólové desky. Mezi jejich poslední tvorbu patří „Hádej kdo“ (Indy a Wich), The Chronicles of the Nomad (DJ Wich presents the Nironic).


Během léta se chystáte s Wichem vystoupit na různých festivalech, některé mají žánrové zaměření, jiné jsou však multikulturní, což láká pozornost diváků, kteří by se na Vás ani jinak třeba nedostali, protože se hip hopu příliš nevěnují. Prozraď mi, jaký typ publika upřednostňuješ?

Nejraději mám samozřejmě dámské publikum :-)
V zásadě se to však odvíjí podle situace. Nelze to přesně určit, protože někdy čekáme, že přijedeme na festival, o kterém si předem myslíme, jak to nebude horký, ale pak je tam pohodová atmosféra. Jindy naopak dorazíme na čistě hip hopový festival, kde víme, že budou lidi, který naši muziku poslouchají, ale zrovna jsou už po několika denním mejdanu tak unavení, že do toho nedají všechno.


Jak bys ohodnotil vaše současné fanoušky?

Jsou mladí, dokonce mi přijde, že čím dál mladší. Za to jsme hodně rádi, protože nám to přináší stále nové možnosti. Na podzim 2009 chystáme novou desku, na kterou se moc těšíme. Teď jsme ve fázi, kdy je už spousta věcí hotových, tak nás to žene dopředu. Baví nás hrát nové pecky a zkoumat reakce publika, zda se jim to líbí.


U posledního alba „Hádej kdo“ jste udělali nejdřív turné, a teprve na konci křest desky. Zdá se mi to jako zajímavý a dobrý tah, protože se fanoušci nejdříve s deskou seznámili a na konci ji řádně oslavili. Chystáte se to tak udělat i s dalším albem?

To ještě nevíme. U poslední desky to totiž nebyl záměr, ale spíš technická nutnost. Letos jsme se spíš přikláněli k tomu, že bychom to udělali klasicky konvenčně – vydali album, nechali lidi, aby si ho naposlouchali, a pak koncertovat. Souběžně s tím pak ještě uděláme nějaké videoklipy.


Zmínil ses o tom, že na podzim bude vycházet vaše nová deska. Můžeš nám ji trochu přiblížit?

Na hodně trackách hostuju sám sobě. Na těch zbývající mě doprovází především Lavor. Také s Vecem jsme se nedávno domluvili na společném songu. Odhaduji, že polovina věcí, které natáčíme je čistě mých osobní a druhá polovina s hosty, kteří budou stejní jako na předešlých deskách, s výjimkou na Ektora, který se momentálně objevil na scéně. Pravda, že se však hodně soustředíme na spolupráci se slovenskými kapelkami.


Na desce „My 3“ máte song „Bratři v rýmu“, který jste natočili společně s MC Dr. Karim. Spojili jste tak dohromady hip hop a ragga. Plánuješ nějaké nové propojení stylů?

Zatím jsem nad ničím takovým neuvažoval, tudíž asi nic podobného neplánujeme.


Občas se stává, že se s Dr. Karym potkáte na festivalech, ale za posledních pár let jste se na pódiu nikdy společně neobjevili. Často se setkávám s názory lidí, že je to mrzí. Proč tomu tak je?

To je pravda. Když jsme album „My 3“ vydali, občas jsme spolu i někde hráli. Dnes je ale tahle deska už dost stará, a proto už to pro nás není moc aktuální. Na druhou stranu, čím víc hostů potkáme někde na pódiu, tím víc máme možností zahrát si s nimi songy v takové struktuře, jak jsou natočené. Do budoucna máme v plánu, abychom vystupovali co nejvíce i s nimi.


Stále si živě pamatuji, když jste na Hip Hop Jamu 2007 zahráli pár hodně starých tracků, a byli jste velice překvapení reakcí publika – obrovské nadšení a slova znali od začátku do konce. Plánujete s Wichem při hraní návraty alespoň k nejlepším songům z první desky nebo už zapomínáš texty?

Bohužel to už neplánujeme. Co se týká první desky, tak z té už asi nikdy nic hrát nebudeme. Ale ke druhému se ještě určitě nějakou dobu vracet budeme, až vydáme nové album. Texty nezapomínám, ale když uděláme nové songy, a u publika se chytí, tak postupně sami začnou vytlačovat starý věci a na pódiu nemůžeme hrát tří hodinové koncerty. Všechno jednou přestane být aktuální.
Další důvodem je, že pokud ročně odehrajeme zhruba padesát až sedmdesát koncertů za rok, začne nás to štvát. Wich nás proto hodně motivuje, pozná, když už je čas přejít na novou tvorbu a táhne to hodně dopředu.


Léto je nabité spoustou festivalů, jsme sice teprve v polovině sezóny, ale spousta výletů tě jistě ještě čeká. Baví tě to, a kam se ještě chystáte?

Jasně, že baví – občas koupačka, opalování, výlety. Nedávno jsem se o festivalech bavil s některými kapelami a shodli jsme se, že během poslední tří let začalo pár stabilních festivalů, během té doby se však začalo dělat i spoustu menší všude možně a v současné době se to zase ustálilo na těch pár největších, které mají svůj brand a produkci, která zařídí, že lidi přijedou. Na festivaly se vždy moc těšíme, protože po necelém roce vylezeme z klubů a hrajeme na čerstvém vzduchu.


Prozradíš nám některé ze svých největších plánů do budoucna?

Zhruba v roce 2010 plánuju novou desku, která nebude rapová, ale zaměřená na Pro Soulové záležitosti. Kromě hudby bych se rád věnoval pilotnímu průkazu, abych mohl vyrazit na malou cestu. Od dětství se zajímám o letadla. Můj sen byl řídit větší dopravní tryskový letadlo, ale dnes už je dost absurdní, abych se o tom zmiňoval. A kromě jiného je to i dost finančně náročné.


Nějaký tip nebo motto, které bys chtěl sdělit našim čtenářům na závěr?

Určitě bych se rád apeloval na naše fanoušky, aby nás víc podporovali kupování alb. V současné době je to hodně aktuální věc. Každý si samozřejmě může říct, že se chci zajistit do stáří, ale bohužel recese zasáhla už i hudební průmysl. Všichni, kteří chodí na koncert a jsou za něj ochotní zaplatit dvě stovky za vstup, by mohli být ochotní obětovat jednou ty stejné peníze na koupi CD. A určitě se nejedná jen o Indyho a Wich, ale všechny umělci, kteří vydávají svá alba. Je úplně jedno, zda se jedná o hip hop nebo jakýkoli jiný hudební styl. Stojí za to, nad tím popřemýšlet.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: oficiální stránky interpreta
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Nová deska černého hiphopera z Bronzu je tu
Hurá, festivalová sezóna je votevřena

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání