Markéta Irglová zazářila při derniéře turné v Jazz Docku

Markéta IrglováČeské skladatelce, zpěvačce a herečce je sice pouhých dvacet tři let, ale viděla toho už tolik, co jiní za celý život nikdy nespatří. Koncertuje po celém světě, velké úspěchy sklízí obzvlášť v Irsku, kde se trvale usadila. Zatímco někteří přesně vědí, kdo Markéta Irglová je, jiní možná trochu tápou. Vzpomeňte na snímek Once, díky němuž se hodně proslavila a píseň Falling Slowly, za kterou získala Oscara. V pondělí 16. 5. v klubu Jazz Dock zakončila své úspěšné české turné.


Tímto vystoupením zpěvačka definitivně uzavřela svou koncertní šňůru po České republice. Celosvětově vůbec poprvé představila svůj sólový projekt, do této doby totiž hrála vždy po boku Glena Hansarda. Zároveň se české publikum dočkalo prezentace její nové desky, kterou Irglová pojmenovala „Anar“. Tu natočila v chicagském vydavatelství ANTI. Na prodejních pultech se však toto album objeví až v průběhu léta, konkrétně v srpnu.

Markéta IrglováSpeciálním hostem Markétiných pražských koncertů byl saxofonista Jake Clemons. Po svém setu si zahrál s Markétou dvě skladby, pak už patřilo pódium jen této umělkyni. Irglová se své písně snažila přítomným divákům trochu přiblížit. Například ke skladbě „Crossroads“, kterou nalezneme právě na novém CD, uvedla, že vlastně vypráví o každodenních křižovatkách a rozhodnutích, která člověk musí udělat a jakým směrem se má pak vydat. „Volím to, co cítím, že je správné a v budoucnu se mi to vyplatí,“ řekla.

U písně „Let me fall in Love“, jejíž název sama volně přeložila: „Nech mě, abych se zamilovala“, hned vysvětlila, v čem tkví její poselství. „Když se člověk zamiluje, nevidí na druhém negativa. Jen pozitiva. Kdyby se takhle člověk dokázal zamilovat do života.“ Tím navodila hned zase o něco příjemnější atmosféru. Myšlenka na příjemný bezstarostný svět se jistě mnohým zalíbila.

Markéta IrglováKromě vlastních autorských písní zaznělo i několik známých skladeb od jiných autorů. Například „Little Sister“ od Jany Kirschner nebo jediná česká píseň večera „Děkuji“ z tvorby Karla Kryla. Ta získala v klavírním podání zcela nový rozměr.

Vedle Markéty Irglové, která skvěle zpívala a hrála na klavír, stála také Aida Shahghasemi, íránská zpěvačka doprovázející na perský buben daf. Sama na klavír zahrála a zazpívala i několik svých písní v perštine. Dále tvořil skupinu Simon Good, irský kytarista, jenž hrál i s The Frames a Swell Season Glena Hansarda a Tima Iselera.

Jako poslední skladbu večera zahrála Markéta Irglová „Into my Arms“ zpěváka Nicka Cavea, čímž velmi zdařile zakončila celý koncert za podpory všech přítomných v sále. Udělala tak i pomyslnou tečku za svým prvním turné v České republice. Pondělní vystoupení Markéty a její kapely bylo opravdu zdařilé a přítomné příjemně pohladilo. Nyní se můžeme těšit na novou desku „Anar“ a doufat, že se tato talentovaná zpěvačka opět brzy vrátí do své rodné země.


DALŠÍ FOTKY Z KONCERTU MARKÉTY IRGLOVÉ ZDE


 


Text: Kristýna Šmejkalová, Jakub Urban
Foto: Jakub Urban

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání