Prago Union se předvedli vyprodané Lucerně v nadživotní velikosti

Prago Union s Livě BandBylo úterý 19. dubna, pro většinu lidí zcela normální den. Ale pro fanoušky českého hip hopu a zejména Prago Union, to byl svátek. V tento den se totiž měli Prago po zhruba půlroční pauze vrátit s živou kapelou na prkna Lucerna Music Baru. A proto není divu, že už pár hodin před začátkem vystoupení bylo beznadějně vyprodáno.


Dorazili jsme před devátou hodinou a už v tu dobu to vypadalo, jakoby měl každou chvíli začít jakýkoli běžný koncert. Před pódiem se houfovalo několik desítek, možná i stovek diváků v očekávání svých oblíbenců. Zatím je bavil pouze DJ Fatte. Toho po chvíli doplnili rappeři Rest a Paulie Garand z kapely BPM. Zcela evidentně vhodně zvolení předskokani – soudě dle reakcí publika, které je vřele přivítalo. Podle slov samotných aktérů byla pro ně čest předskakovat Prago Union, a tak si to náramně užívali. S nimi i většina přítomných v sále, jež partičku odměnila i prvním větším aplausem. V mezičase začínalo být v prostorách Music Baru stále více teplo, zalidněno a postupně ubývalo prostoru k volnému pohybu. To bylo znamení, že má již za chvíli nastoupit hlavní hvězda večera.

Prago Union s Livě BandKolem půl jedenácté večerní, která zvěstovala příchod Kata a spol., už byla Lucerna narvaná prasknutí. Je to jednoduché, Prago Union prostě táhnou. Obzvlášť, pokud hrají s živou kapelou. Spektrum jejich fanoušků je opravdu široké, a tak zde byly k vidění opravdu zajímavé kontrasty. Počínaje teenagery, kteří teprve objevují hip hop, přes dredaté partičky zahalené v hávu zeleného dýmu, typické hip hopové fanoušky v čepicích s rovným kšiltem až po pány a dámy ve středních letech a jednoho návštěvíka v kimonu á la Steven Segal. Ti všichni měli jedno společné. Nedočkavě očekávali příchod svých oblíbenců.

Proto když na pódium postupně přišli členové Prago Union Livě Band ve složení El Boogie Man za bicími, Mraky Mrak s elektrickou kytarou, Watcha na basu, Radimo aka všeuměl se saxíkem, příčnou flétnou a MPCéčkem a konečně sám Kato, okamžitě se v sále zvedla vlna nadšení. Tentokrát se museli kluci obejít bez DJe Mara, který leží v nemocnici poté, co ho srazilo auto při jízdě na kole. Adam hnedka z kraje vyřídil jeho pozdravy a na obrazovce projekce ukázali i fotku jeho zranění, která nevypadala vůbec pěkně. Přejme tedy Marovi brzké uzdravení, aby už brzy stál s ostatními členy kapely za koly z oceli (svými deskami). Pro tentokrát ho úspěšně zastoupil Kato, když v průběhu vystoupení dvakrát odběhl za mixák, aby doplnil kapelu vhodnými skreči.

Hráli se zejména songy z poslední desky „Dezorient Express“, která je pomalejší a měkčí než předchozí HDP. V sále tedy vládla uvolněná atmosféra, kdy se přítomní spíše pohupovali do rytmu a užívali si typickou „bezzubou poezii“, než že by bláznivě skákali v kotli. Výjimku tvořila  floutkovská „Pecka s Kurtem“, která přišla hned na úvod a „Rozcvička“, kterou ale účinkující velice vkusně zakomponovali do instrumentálu k hitu „Verbální atentát“. Z „HDP“ zazněl i song „Zvyřátka“ u kterého svými vokály hostovala zpěvačka tmavé pleti Madam Pepper.

Prago Union s Livě BandSehraná kapela hrála perfektně, užívali si to a své nadšení přenášeli i na fanoušky. Ty dostala do varu také pecka „Myšlenkovej pochod“, u které se promítal zdařilý videoklip. Dočkali jsme se i beatboxu nebo hitu „Apropó“. Při písničce „Zakázané ovoce“ dokonce dostali příležitost ke zpívání i diváci v prvních řadách u pódia. Kato se nestihl naučit text a tak ho četl z papíru. Refrén mu moc nešel a proto prohlášením „kdo si pamatuje refrén, pomozte mi s tím, já si ho nepamatuju“ vybídl přítomné k nové aktivitě. Kapela se pak odporoučela.

Vzápětí se však vracela, neboť si fanoušci vytleskali další přídavky. Tak zazněl „Kandidát věd“ a „Verbální atentát“, tentokrát už v původní verzi. A co by to bylo za Nadživotní Boombox, kdyby nezazněla ta „Nadživotní“? Tu si kluci nechali až na závěr. Když se z reproduktorů ozvalo „k k k k k každopádně teď je čas na DJ Ali“ projelo všemi známé mrazení v zádech. Těžko říct, zda to bylo tím, že už se koncert chýlil ke konci nebo emocemi a významem tohoto songu, ale Adamovi evidentně vynechával hlas. Nikdo mu to však neměl za zlé. Stejně text všichni znali, zpívali s ním, a tak společně zavzpomínali na zesnulého Honzu Turka známého jako DJ Ali. Přidáváme se s přáním: Rest In Peace, Ali.

Sečteno podtrženo se koncert velice povedl. Po zvukové stránce to sice místy trochu skřípalo, ale na to už jsou posluchači v Praze zvyklí. Kapela šlapala jako hodinky, Kato rýmoval způsobem jemu vlastním a všichni si to pořádně užívali. A je to právě ta atmosféra, která dělá Prago Union Livě Band tak unikátními a oblíbenými mezi diváky. Věřím, že by to potvrdili všichni, kdo v úterý odcházeli z Lucerna Music Baru spokojeně jako já.

FOTKY Z KONCERTU PRAGO UNION V LUCERNA MUSIC BARU


Text: Bersen Hoxha
Foto: Kristýna Šmejkalová
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Boombox na jaře připraví několik lahůdek
Prago Union s živou kapelou – další meta překonána
KATO: Každé ráno je potřeba někam vyrazit
HIP HOPOVÝ SPECIÁL 2 - skupina BPM pod lupou

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání