Lucerna hostila Koncert pro Japonsko

Koncert pro JaponskoKapely Psí vojáci, Už jsme doma, Papayaparanoia, Sunshine a Vypsaná fiXa zahrály v úterý 29. března v Lucerně na koncertě pro podporu Japonska. Veškerý výtěžek akce poputuje na pomoc zemi, kterou před více než dvěma týdny zasáhlo zemětřesení následované ničivou vlnou tsunami. Lidé se také stále děsí havárie reaktoru místní jaderné elektrárny Fukušima. Dobročinným večerem diváky provázel podnikatel Tomio Okamura.


Prostory Velkého sálu pražské Lucerny se však pro tuto příležitost bohužel ukázaly jako nevyhovující. Navzdory mohutné propagaci akce nepřilákala více než pár stovek diváků. Koncert také doplatil na nepříliš dobrou akustiku slavného sálu. Interpretům a moderátorovi nebylo občas rozumět , zatímco kytary zněly až příliš nahlas.

Koncert pro JaponskoNa špatné ozvučení doplatila hned první kapela. Hudba proslulých Psích vojáků se zakládá především na psychadelických textech. Z poselství Filipa Topola však diváci – kromě skalních fanoušků, kteří slova znají nazpaměť – moc neměli. Dvacet minut skupiny tak posluchače moc nezaujalo.

Jako druhá hrála kapela Už jsme doma. Nespoutaná energie, jak o svém projevu kapela hovoří na svých internetových stránkách, se moc neukázala. A opět lze přisoudit chybu špatné akustice.

Kýžené zklidnění přineslo vystoupení japonské zpěvačky Yumiko Ishijima. Její hlas byl nezkalený a libě se rozléhal sálem. Spolu s českými spoluhráči z kapely Papayaparanoia předvedla pár pěkných kousků ze své elektro-popové dílny. Vystoupení umělkyně, která svou účastí chtěla přispět k rekonstrukci své vlasti, se ale neslo v pomalém tempu. A to diváky po chvíli začalo trochu unavovat.

Koncert pro JaponskoV blocích mezi hudebními výstupy se přítomné snažil bavit Tomio Okamura. Moderátorský výkon podnikatele s japonsko-korejskými kořeny byl však rozpačitý. Rozhovory s hosty působily neprofesionálně a celkově se nezdálo, že by byl Tomio ve své kůži. Mezi slavné návštěvníky akce patřila třeba sedminásobná olympijská medailistka Věra Čáslavská - proslulá gymnastka, kterou prý Japonci milují. Po ní pozvání přijal také zlatý hoch z Nagana Dominik Hašek. Jeho promluvy o japonských kamarádech ale nezněly příliš podnětně. O této zemi se na pódiu vůbec rozprávělo jaksi pořád, zajímavou historku nebo fakt však k dobru nepřidal nikdo.

Sunshine polili již unavené diváky živou vodou. Partička mladých muzikantů na pódium vletěla jako uragán. Akustiku přemohli snad silou vůle – nebo lepším naladěním. Řady publika zhoustly a vpředu začalo několik jednotlivců rozjařeně poskakovat. Atmosféra stále nebyla skvělá, ledy divácké apatie však konečně začaly roztávat. Skupina zkrátka vnesla na prkna Lucerny správnou koncertní atmosféru.

Koncert pro JaponskoVýraznou tečku za celým večerem udělala Vypsaná fiXa. Polovina diváků přišla, soudě podle triček, právě na ně. Populární kapela navíc zpívala již rozehřátému publiku. Jejich startovní pozice tak byla o tři třídy lepší, než jakou měly jejich předchůdci. Přehráli několik svých hitů a posluchači jim zobali z ruky. S fiXou si přítomní mohli závěr večera konečně vychutnat plnými doušky.

Snad výtěžek z akce poslouží k dobrému účelu, aby nikdo z diváků nemohl prohlásit, že si vstupenku zakoupil zbytečně. Faktem ale zůstává, že Koncert pro Japonsko mohl proběhnout o poznání zdařileji.

FOTKY Z KONCERTU PRO JAPONSKO ZDE


Text: Klára Votavová
Foto: Martin Konopáč
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Studentský festival Majáles brzy vypukne
Jak pomoci zničenému Japonsku

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání