Tonya z Monkey Business: „Co děláš, musíš milovat.“

Monkey Business
Letošní rok je u konce. Pro některé byl přelomový, pro jiné rutinní. Významné období má za sebou kapela Monkey Business, která oslavila deset let své existence. My jsme na jejich posledním koncertu tohoto roku zpovídali zpěvačku Tonyu Graves. Zeptali jsme se na nové album a zjistili tajemství, proč kapela tak dobře funguje.

 

Letos slavíte desetileté výročí. Stalo se někdy za tu dobu, že jste měli krizi a přemýšleli jste o ukončení činnosti?
Ne, to vůbec ne. Nikdy nás to nenapadlo. Hrajeme deset let a minimálně dalších deset máme v plánu pokračovat. Monkey jedou dál.

 

Monkey BusinessTo je určitě dobře. Když se ale zastavím u motivace hudebníků, proč chcete pokračovat ve své práci v dnešní době, kdy se kopíruje nebo vypaluje.  Co vás žene dál, i když víte, že spousta lidí si vaši hudbu stáhne ilegálně?
Nelegální stahování není žádná novinka, trvá to už delší dobu. Nemůžu mluvit za ostatní skupiny, proč oni dělají hudbu, ale v našem případě je podstata v tom, že to milujeme a neumíme si představit, že bychom dělali něco jiného. Já vlastně ani nic jiného neumím. Hlavně je tato činnost pro nás potěšením. Máme radost, že hrajeme a pořádáme živá vystoupení. Není to tak, že fungujeme kvůli tomu, abychom vydávali desky a vydělávali si tím. Zbožňujeme hudbu a máme radost z toho, když máme koncert nebo vydáme nové album.

 

Dá se hudbou dnes uživit nebo máte každý ještě nějaké vedlejší aktivity?
Myslím, že se tím dá uživit. Je pravda, že děláme kromě Monkey i jiné věci, ale i ty souvisí s hudbou. Roman má jiné kapely, Matěj také, Ondra působí v divadle a píše hudbu pro filmy, televizi i divadelní scénu, já mám také svoji kapelu. Ale zase to jsou všechno věci, které děláme, protože je máme rádi. Teď jsem si vzpomněla na mého kamaráda. Ten mi asi před patnácti lety řekl: „Dělej, co miluješ, a peníze přijdou samy.“. Nejde dělat něco jen pro peníze, protože pak může být člověk nešťastný. Samy o sobě peníze člověka šťastného neudělají. Důležité je mít radost z toho, co děláme, pak přijdou i ty finance.

Monkey Business


Jednu radost máte před sebou. Už dlouho se avizuje vaše nová deska a spekuluje se i o tom, že by měla být v češtině. Je to pravda?
Myslím, že určitě nebude v češtině. Já totiž málokdy zpívám česky, protože přeci jen nemluvím úplně stoprocentně dobře. Raději se do toho moc nepouštím. Sama nemám ráda, když někdo zpívá špatně v angličtině. Nebudu tedy dělat desku, která bude ve špatné češtině. Promiňte, ale to nemůžu dovolit.


Na závěr nám prozraďte, jestli chystáte kromě desky ještě něco nového, na co se můžeme těšit?
Nyní jsme začali spolupracovat s firmou AVG (pozn.: tato společnost darovala fanouškům Monkey Business 2 tisíce lístků na prosincový koncert, o kterém jste se na našich stránkách mohli dočíst – pozn.red.). Doufáme, že to je nový začátek dlouhodobé spolupráce, tak uvidíme, co vymyslíme příště.


Text: Aneta Šimonková
Foto: Aneta Šimonková

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání