Triny Néve - Kombinace českého a romského žánru

Triny NueveVe středu 24. listopadu bylo v pražském hudebním klubu Jazz Dock pokřtěno slibné, v pořadí již třetí album kapely Triny, nazvané Triny Néve. Kdo přišel, vychutnal si i jedinečné vystoupení dámského tria, které nabídlo nejen songy z dřívější tvorby, ale navnadilo i na notu nové desky, jež čerpá z romsko-české kultury.

Komorní prostředí na vltavském nábřeží. Atmosféra klubu vítala příchozí, jež přišli podpořit vstup nového alba „Triny Néve“ na pulty hudebních obchodů. Trio ve složení Iveta Kováčová, Dagmar Podkonická a Jana Procházková ovšem návštěvníkům závěr dne zpříjemnily i živým vystoupením. Zde nejprve zrekapitulovaly svoji tvorbu staršími písněmi, a poté přešly i k songům z nového alba. Písně plné emocí, vášní, naléhavých sdělení, ale i tklivé party. To vše působilo jako balzám na duši po uspěchaném pracovním dni.

 

Triny NeuveAlbum měla přijít pokřtít moderátorka, scénáristka a spisovatelka Halina Pawlowská, leč zdravotní komplikace jí to nedovolily. Přítomna byla alespoň dopisem, kde jako důvod své nepřítomnosti uvedla zlomeninu kotníku, kterou si přivodila, když spadla do kanálu. Obdivovatelé glos této populární moderátorky ale nepřišli zkrátka. Pawlowská totiž neopomněla připojit i nějaký ten verš a přes Vánoce doporučila album Triny na porci velké dřiny. Nejen ve vyčerpávajících chvílích byste ale měli sáhnout po novém CD. Nabízí toho mnohem více.

 

Triny Néve – mix češtiny a romštiny
Kapela Triny se ve své předchozí tvorbě věnovala písním s romským podtextem. Samotná skupina je považována za výjimečnou už jen z toho hlediska, že romské zastoupení je v tomto případě jen z jedné třetiny, neboť pouze Iveta Kováčová je romského původu. O to více fascinuje zápal a nadšení zbývajících dvou zpěvaček do typicky romského tónu songů, které rozhodně nepatří mezi nejjednodušší. Nejen, že musíte dodržovat určitá hudební pravidla, ale bez určitého temperamentu, který musí být slyšet, nemají písně takový náboj. Iveta s Dagmar a Janou do všeho navíc dávají ještě jakousi nezaměnitelnou hloubku, kterou budete odkrývat při poslechu nového alba. To totiž nyní více kombinuje romské prvky s českým koloritem a vzniká zajímavá hudební stopa, jakou jen tak neuslyšíte.

 

Triny NeuveVšechny dámy se vedle působení v kapele věnují i jiným aktivitám. Kováčová mimo pěvecké projekty vystupovala v České televizi jako hlasatelka a v současnosti je redaktorkou v časopise ČT+. Jana Procházková hostuje v tuzemských i zahraničních kapelách, a vystupovala v muzikálech Krysař, Kráska a zvíře, Hamlet nebo Dracula. V obnoveném představení posledně jmenovaného díla se objevuje i Dagmar Podkonická, která hrála s country kapelou Sally Rose Band. Objevila se i v muzikálech 451° Fahrenheita, Krysař, Rebelové nebo Kleopatra. Hudební doprovod třem jmenovaným dámám dělají Alexej Charvát, Josef Štěpánek, Milan Kroka a hosté Oskar Török, Roman Vícha, Jan Jirucha a Marek Štifter.

 

Předchozí desky kapely se jmenovaly „Gipsy Streams“ a „Aven“. Jak již bylo zmíněno, zde se jednalo o ryzí romské písně. Zařadit skladby do jednoho žánru by bylo složité, proto nechme volnější prostor a řekněme, že skupina balancuje na pomezí jazzu, popu a World Music. Nové album „Triny Néve“ nabízí skvělý zážitek v podobě temperamentních, ale zároveň mysl nezatěžujících písní. Oproti jiným dynamičtějším skladbám vás tato hudba uvolní a poté povzbudí. Tomu se říká um. A z vlastní zkušenosti vám ještě můžeme doporučit – až naleznete datum koncertu kapely Triny, neváhejte jej navštívit. Ten zážitek plný emocí stojí za to.

Text: Aneta Šimonková
Foto: Aneta Šimonková

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání