Jamajská superstar Tarrus Riley rozzáří pražskou Lucernu!

jamajská hvězdaUž příští úterý 23. září bude mít pražské hudební publikum naprosto jedinečnou příležitost zažít na vlastní kůži jeden z nejlepších reggae koncertů současnosti. A to naprosto bez přehánění! Do Čech totiž přijede naprosto výjimečný jamajský zpěvák Tarrus Riley, který si do Prahy přiveze nejen svou výbornou kapelu v čele s kultovním saxofonistou Deanem Fraserem, ale také jamajskou zpěvačku Alaine.


Tarrus Riley je bez debat jedním z největších současných hlasů jamajského reggae a také jeden z nejvíce inovativních interpretů svého žánru. Jeho melodie, texty a charisma jsou i v obrovské nadprodukci současného reggae tak výjimečné, že zkrátka nemají konkurenci. Riley je pravidelně v anketách nominován na tituly jako „zpěvák roku”, „nejlepší pódiová performance“ i ocenění tipu “nejkulturnější umělec”. S novým albem Love Situation si dovolíme dokonce prorokovat i nominaci na Grammy za nejlepší reggae desku roku 2014, ale nechme se překvapit. Deska to je a bude velmi kvalitní i bez toho. Zkuste si dát libovolnou ukázku z jeho tvorby…

jamajská hvězdaNové album je věnováno odkazu rock steady - žánru, z kterého se koncem 60. let vyvinulo reggae. Tento styl byl charakteristický v tom, že šlo o karibské pojetí amerického rhytm & blues, jazzu, ska i rytmů Afriky a latinské Ameriky. Základem tohoto žánru jsou vedle rytmiky hlavně bohaté melodie a doprovodné harmonie. Hlavním tématem textů pak jsou (tehdy i dnes) vztahy mezi mužem a ženou. Stejně tak i Love Situation je hlavně o vztazích ve všech jejich podobách a Tarrus tu jde opravdu do hloubky a chytá za srdce, ať už jste zrovna zamilovaní nebo ne.

Desku produkoval vedle Shanea Browna z labelu Juke Boxx hlavně saxofonista Dean Fraser, který je nejen úžasným muzikantem, co pracoval snad se všemi zásadními jmény ze světa reggae, ale také kapelníkem Rileyho skupiny Blak Soil band. Fraser je také jednou ze zásadních postav jamajského revivalu uvědomělého reggae konce 90. let. Právě on stojí za prvními úspěchy zpěváků, jako jsou Luciano, Sizzla Kalonji, Turbulence a další interpreti, co tehdy začínali u vydavatelství X-Terminator. Je proto nanejvýš symbolické, že v druhé dekádě 21. století se věnuje hlavně práci právě pro Rileyho.

Tarrus Riley, který doslova vyrůstal v hudebním prostředí (jeho otcem je zpěvák Jimmy Riley) nahrál první song ve třinácti letech a od té doby na sobě velmi intenzivně pracuje. Svými analytickými texty trefně popisuje vztahy i stávající společenský systém (pro rastafariány to je zkrátka Babylon), seznamuje posluchače s kořeny afro-americké diaspory a zároveň ukazuje rastafariánské učení jako zdravou životní filozofii pro 21. století. V neposlední řadě pak vyzdvihuje jedinečnost a krásu žen, což zásadně bourá zažitý „macho koncept“. Například už svým prvním velkým hitem “She´s Royal” z druhé desky Parables korunoval Riley ženy zpět do jejich nediskutovatelné pozice a ty jej za to doslova zbožňují. Potřebujete-li si uzdravit něco z oblasti svých vztahů, lepšího terapeuta než Tarruse jen tak nenajdete.

Tarrus Riley vystoupí za doprovodu Deana Frasera a své kapely Blak Soil band v pražském Lucerna Music Baru v úterý 23. Září 2014. Přiveze si navíc speciálního hosta, kterým bude jamajská zpěvačka Alaine! Lístky seženete v předprodeji na pokladně Lucerna Music Baru za 450Kč případně rovnou online na klubových stránkách www.musicbar.cz

 

 Text: Lukáš Kolíbal
Foto: Oficiální foto interpreta

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání