PUBLIC ENEMY: S Prahou se spřátelili

Public EnemyJedna z nejzásadnějších amerických hip hopových kapel v historii, Public Enemy, zavítala poslední říjnový večer v rámci svého evropského turné do pražského klubu SaSaZu. Z poloviny zaplněné prostory si užily energickou více než dvouhodinovou show naplněnou převážně klasickými starými hity.


Public Enemy (PE) dorazili do Prahy už potřetí a podle slabé návštěvy holešovického klubu SaSaZu se zdálo, že většina fanoušků už si tuhle kapelu otestovala na předchozích dvou zastávkách v našem hlavním městě. Ovšem skuteční milovníci hip hopu, a zvláště toho starého z devadesátých let, si vystoupení „Veřejného nepřítele“ nenechali ujít ani tentokrát. Brzy se ale ukázalo, že Chuck D a jeho kolegové jsou velmi přátelští a koncert si náramně užívali.
Public Enemy
Ještě před tím ale rozehřála publikum domácí partička WWW, která právě na začátku devadesátých let minulého století stála u zrodu hip hopu v Čechách. Ale možná i proto, že obě své dosavadní desky vydala kapela až v posledních pěti letech, potěšila svým netradičním stylem, zvukem a podáním řadu mladých lidí, kterých v publiku bylo dost. Téměř šedesáti minutová pauza před nástupem PE se přítomným zdála dlouhá, ale s úderem dvaadvacáté hodiny se dočkali a mohli se bavit více než dvě hodiny.

Public Enemy, kteří v současné době vystupují v desetičlenné sestavě, včetně tří živých hudebníků a DJ Lorda, jedou po Evropě turné převážně kvůli albu „Fear of a Black Planet“, které slaví letos dvacáté výročí. Tuto desku zařadil časopis Rolling Stones mezi 500 nejlepších nahrávek všech dob. Z ní zazněl naživo stejnojmenný singl, ale třeba i skladba „911 Is a Joke“.

Public Enemy


V rámci dlouhé energické show si rapeři Chuck D a Flavor Flav s tradičními obřími hodinami kolem krku našli chvíle i na rozmlouvání s publikem. Často však ztroskotali na jazykové bariéře, jako ve chvíli, kdy chtěli ve skladbě „Don’t Believe The Hype“ doplnit rým těmito slovy od někoho z lidí, ale uspěli až  napočtvrté. Jindy zase nechali pánové s mikrofony vyniknout živou část kapely či DJ Lorda, který za gramofony předváděl neuvěřitelné kousky z turntablismu, naučené letitým tréninkem, a u nás už těžko k vidění. Nakonec došlo i na freestyle lidí z publika, ale zapojil se i Sifon z kapely WWW, čímž se kruh večera uzavřel.


Vystoupení v Čechách si Public Enemy užili a přítomné fanoušky několikrát pořádně rozskákali i rozezpívali. Chuck D neopomněl pochválit Prahu, do které se tak rád vrací a po bouřlivém ohlasu tak může s kapelou pokračovat na turné po starém kontinentu.


FOTKY z koncertu naleznete ZDE

Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Cyprich

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání