PUBLIC ENEMY: S Prahou se spřátelili

Public EnemyJedna z nejzásadnějších amerických hip hopových kapel v historii, Public Enemy, zavítala poslední říjnový večer v rámci svého evropského turné do pražského klubu SaSaZu. Z poloviny zaplněné prostory si užily energickou více než dvouhodinovou show naplněnou převážně klasickými starými hity.


Public Enemy (PE) dorazili do Prahy už potřetí a podle slabé návštěvy holešovického klubu SaSaZu se zdálo, že většina fanoušků už si tuhle kapelu otestovala na předchozích dvou zastávkách v našem hlavním městě. Ovšem skuteční milovníci hip hopu, a zvláště toho starého z devadesátých let, si vystoupení „Veřejného nepřítele“ nenechali ujít ani tentokrát. Brzy se ale ukázalo, že Chuck D a jeho kolegové jsou velmi přátelští a koncert si náramně užívali.
Public Enemy
Ještě před tím ale rozehřála publikum domácí partička WWW, která právě na začátku devadesátých let minulého století stála u zrodu hip hopu v Čechách. Ale možná i proto, že obě své dosavadní desky vydala kapela až v posledních pěti letech, potěšila svým netradičním stylem, zvukem a podáním řadu mladých lidí, kterých v publiku bylo dost. Téměř šedesáti minutová pauza před nástupem PE se přítomným zdála dlouhá, ale s úderem dvaadvacáté hodiny se dočkali a mohli se bavit více než dvě hodiny.

Public Enemy, kteří v současné době vystupují v desetičlenné sestavě, včetně tří živých hudebníků a DJ Lorda, jedou po Evropě turné převážně kvůli albu „Fear of a Black Planet“, které slaví letos dvacáté výročí. Tuto desku zařadil časopis Rolling Stones mezi 500 nejlepších nahrávek všech dob. Z ní zazněl naživo stejnojmenný singl, ale třeba i skladba „911 Is a Joke“.

Public Enemy


V rámci dlouhé energické show si rapeři Chuck D a Flavor Flav s tradičními obřími hodinami kolem krku našli chvíle i na rozmlouvání s publikem. Často však ztroskotali na jazykové bariéře, jako ve chvíli, kdy chtěli ve skladbě „Don’t Believe The Hype“ doplnit rým těmito slovy od někoho z lidí, ale uspěli až  napočtvrté. Jindy zase nechali pánové s mikrofony vyniknout živou část kapely či DJ Lorda, který za gramofony předváděl neuvěřitelné kousky z turntablismu, naučené letitým tréninkem, a u nás už těžko k vidění. Nakonec došlo i na freestyle lidí z publika, ale zapojil se i Sifon z kapely WWW, čímž se kruh večera uzavřel.


Vystoupení v Čechách si Public Enemy užili a přítomné fanoušky několikrát pořádně rozskákali i rozezpívali. Chuck D neopomněl pochválit Prahu, do které se tak rád vrací a po bouřlivém ohlasu tak může s kapelou pokračovat na turné po starém kontinentu.


FOTKY z koncertu naleznete ZDE

Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Cyprich

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání