Ať žije rokenrol! Aneb jak se žilo v Československu.

Ať žije muzikál!
Ve středu proběhlo poslední setkání s tvůrci nového českého muzikálu Ať žije rokenrol! před premiérou, která proběhne už 20. října v divadle Broadway. Přijďte zavzpomínat na období 50. – 60. let, mladší generace se zde může mnohému přiučit, či si utvořit vlastní představu, jak to u nás tehdy asi vypadalo a jak se žilo.

 

Hlavní dějovou linii muzikálu jsme vám již lehce nastínili v článku „AŤ ŽIJE ROKENROL! Tak trochu jiný muzikál“, který si můžete přečíst ZDE. Dnes jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí, a především i to, na koho se mohou diváci těšit při premiérovém představení.

 

Posilněni alkoholem, vymysleli muzikál
Ať žije muzikál! Karel Šíp a Petr JandaPetr Janda prozradil, kdy vlastně poprvé vzklíčilo semínko k nápadu na nový muzikál. „S Karlem jsme byli na Silvestra ve Špindlerově Mlýně. Trochu jsme popíjeli, pak jsme popíjeli hodně a začali jsme pomlouvat muzikály. Navrhl jsem mu (Šípovi), že bych chtěl napsat muzikál, a zda do toho půjde se mnou. Druhý den jsem na to už samozřejmě zapomněl a zůstalo to tak do té doby, než mi za pár dní Karel zavolal a říkal, že už má ten námět hotový.“ Janda přiznal, že z Šípova návrhu v první chvíli příliš nadšený nebyl, protože si představoval nějaké vznešenější téma, například historické, a toto mu ve srovnání přišlo moc jednoduché. Dnes je ale velmi rád, že do toho šel.

 

„Ať žije rokenrol!“ klade důraz na celkový dojem. Diváka musí bavit téma, účinkující a jeho zážitek velmi umocní živá kapela. Je to velký rozdíl, zda se hraje na playback, nebo k vám hudba přichází přímo z pódia. „Mám muzikanty rád, vím, jak mají těžký život, a těší mě, že některým z nich umožníme realizaci, aby měli do čeho píchnout. Jiní takovou kliku nemají. Jak se říká – se zkouškami se roztrhl pytel a kšeft žádný“, dodává Petr Janda.

 

Ať žije muzikál! Lucie Vondráčková a Jan Toužimský
Co vás čeká a nemine?
Choreografka Jana Hanušová prozradila, že se diváci mohou těšit také na striptýz STB, pardálí mrštnost Tomáše Löbla, či statický mužný půvab Jana Toužimského. Jan Dušek, scénograf muzikálu, řekl: „Starší generace to pamatují, možná se jim při představení otevřou staré šrámy, ale mladí lidé to neznají. Chtěl jsem jim proto po vizuální stránce naznačit, jak to asi tenkrát vypadalo a v čem jsme žili. Je to jen taková malá nápověda“.

 

Sami si tuto zkušenost tvůrci zažili už při zkouškách v divadle. Účinkující se jich občas ptali, co různé věci znamenají. Proto přišel Karel Šíp s nápadem, vypracovat pojmový slovníček tehdejší doby. Nápad se velmi rychle ujal. Slovníček je umístěn v bookletu, pokud si tedy nejste jisti, že se orientujete zcela přesně v tehdejším slangu, určitě se vám tato pomoc bude hodit. Někteří ještě znají význam STB, Sovětský svaz, nebo tuší, kdo byl Brežněv, ale u slov jako „věrtel“ nebo „kaliopky“ už se nechytají. Dobové pojmy se holt časem vytrácejí.


2 otázky pro Tomáš Löbla
Nedávno začala nová divadelní sezona, kde všude vás můžou diváci vidět?
Samozřejmě v Dětech ráje, které hrajeme od poloviny září, nyní už druhou sezonu. Dokončuji zkoušky v Divadle Broadway, kde bude mít už 20. října premiéru nový muzikál „Ať žije rokenrol“ od pánů Karla Šípa a Petra Jandy. Jsem v plném proudu zkoušení, k tomu bych měl mít ještě nějaké zkoušení v Plzni a také v Praze, takže se nudit nebudu, což je dobře.

 

V případě zmíněného muzikálu „Ať žije rokenrol“ už máte těsně před premiérou, už se těšíte?
Už se to blíží do konce. Všechno je prakticky připraveno. Sice jsme už unavení z dlouhého zkoušení, ale těšíme se. Mně osobně se to líbí a uvidíme, co na to řeknou lidé.

Režisér Viktor Polesný závěrem také prozradil, na koho se mohou diváci těšit při premiérové vystoupení, které proběhne ve středu 20. října v divadle Broadway.

Ať žije muzikál!Premiérové obsazení:
Jan Toužimský - Ronny (rokenrolový zpěvák)
Lucie Vondráčková - Yvetta (mladá svazačka)
Pavel Nečas - Hynek Radimecký (stranický funkcionář, otec Yvetty)
Petra Janů - Jarmila Konopásková (máma Ronnyho)
Vilém Čok – Evžen (Ronnyho manažer)
Martin Pošta – Bareš (ředitel Kulturního střediska)
Michaela Zemánková – Soňa (Barešova sekretářka)
Aleš Háma – dvojrole: Dr. Chvála (primář protialkoholní léčebny) a mjr. Plch (vojenský lékař)
Barbara Chybová, Markéta Procházková – Muzikantská liduška
Petr Šudoma, Juraj Bernáth – Policajti


FOTKY Z TISKOVKY A HUDEBNÍCH UKÁZEK ZDE
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání