Ať žije rokenrol! Aneb jak se žilo v Československu.

Ať žije muzikál!
Ve středu proběhlo poslední setkání s tvůrci nového českého muzikálu Ať žije rokenrol! před premiérou, která proběhne už 20. října v divadle Broadway. Přijďte zavzpomínat na období 50. – 60. let, mladší generace se zde může mnohému přiučit, či si utvořit vlastní představu, jak to u nás tehdy asi vypadalo a jak se žilo.

 

Hlavní dějovou linii muzikálu jsme vám již lehce nastínili v článku „AŤ ŽIJE ROKENROL! Tak trochu jiný muzikál“, který si můžete přečíst ZDE. Dnes jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí, a především i to, na koho se mohou diváci těšit při premiérovém představení.

 

Posilněni alkoholem, vymysleli muzikál
Ať žije muzikál! Karel Šíp a Petr JandaPetr Janda prozradil, kdy vlastně poprvé vzklíčilo semínko k nápadu na nový muzikál. „S Karlem jsme byli na Silvestra ve Špindlerově Mlýně. Trochu jsme popíjeli, pak jsme popíjeli hodně a začali jsme pomlouvat muzikály. Navrhl jsem mu (Šípovi), že bych chtěl napsat muzikál, a zda do toho půjde se mnou. Druhý den jsem na to už samozřejmě zapomněl a zůstalo to tak do té doby, než mi za pár dní Karel zavolal a říkal, že už má ten námět hotový.“ Janda přiznal, že z Šípova návrhu v první chvíli příliš nadšený nebyl, protože si představoval nějaké vznešenější téma, například historické, a toto mu ve srovnání přišlo moc jednoduché. Dnes je ale velmi rád, že do toho šel.

 

„Ať žije rokenrol!“ klade důraz na celkový dojem. Diváka musí bavit téma, účinkující a jeho zážitek velmi umocní živá kapela. Je to velký rozdíl, zda se hraje na playback, nebo k vám hudba přichází přímo z pódia. „Mám muzikanty rád, vím, jak mají těžký život, a těší mě, že některým z nich umožníme realizaci, aby měli do čeho píchnout. Jiní takovou kliku nemají. Jak se říká – se zkouškami se roztrhl pytel a kšeft žádný“, dodává Petr Janda.

 

Ať žije muzikál! Lucie Vondráčková a Jan Toužimský
Co vás čeká a nemine?
Choreografka Jana Hanušová prozradila, že se diváci mohou těšit také na striptýz STB, pardálí mrštnost Tomáše Löbla, či statický mužný půvab Jana Toužimského. Jan Dušek, scénograf muzikálu, řekl: „Starší generace to pamatují, možná se jim při představení otevřou staré šrámy, ale mladí lidé to neznají. Chtěl jsem jim proto po vizuální stránce naznačit, jak to asi tenkrát vypadalo a v čem jsme žili. Je to jen taková malá nápověda“.

 

Sami si tuto zkušenost tvůrci zažili už při zkouškách v divadle. Účinkující se jich občas ptali, co různé věci znamenají. Proto přišel Karel Šíp s nápadem, vypracovat pojmový slovníček tehdejší doby. Nápad se velmi rychle ujal. Slovníček je umístěn v bookletu, pokud si tedy nejste jisti, že se orientujete zcela přesně v tehdejším slangu, určitě se vám tato pomoc bude hodit. Někteří ještě znají význam STB, Sovětský svaz, nebo tuší, kdo byl Brežněv, ale u slov jako „věrtel“ nebo „kaliopky“ už se nechytají. Dobové pojmy se holt časem vytrácejí.


2 otázky pro Tomáš Löbla
Nedávno začala nová divadelní sezona, kde všude vás můžou diváci vidět?
Samozřejmě v Dětech ráje, které hrajeme od poloviny září, nyní už druhou sezonu. Dokončuji zkoušky v Divadle Broadway, kde bude mít už 20. října premiéru nový muzikál „Ať žije rokenrol“ od pánů Karla Šípa a Petra Jandy. Jsem v plném proudu zkoušení, k tomu bych měl mít ještě nějaké zkoušení v Plzni a také v Praze, takže se nudit nebudu, což je dobře.

 

V případě zmíněného muzikálu „Ať žije rokenrol“ už máte těsně před premiérou, už se těšíte?
Už se to blíží do konce. Všechno je prakticky připraveno. Sice jsme už unavení z dlouhého zkoušení, ale těšíme se. Mně osobně se to líbí a uvidíme, co na to řeknou lidé.

Režisér Viktor Polesný závěrem také prozradil, na koho se mohou diváci těšit při premiérové vystoupení, které proběhne ve středu 20. října v divadle Broadway.

Ať žije muzikál!Premiérové obsazení:
Jan Toužimský - Ronny (rokenrolový zpěvák)
Lucie Vondráčková - Yvetta (mladá svazačka)
Pavel Nečas - Hynek Radimecký (stranický funkcionář, otec Yvetty)
Petra Janů - Jarmila Konopásková (máma Ronnyho)
Vilém Čok – Evžen (Ronnyho manažer)
Martin Pošta – Bareš (ředitel Kulturního střediska)
Michaela Zemánková – Soňa (Barešova sekretářka)
Aleš Háma – dvojrole: Dr. Chvála (primář protialkoholní léčebny) a mjr. Plch (vojenský lékař)
Barbara Chybová, Markéta Procházková – Muzikantská liduška
Petr Šudoma, Juraj Bernáth – Policajti


FOTKY Z TISKOVKY A HUDEBNÍCH UKÁZEK ZDE
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání