ZZ top přijedou opět do České republiky

zz topNejeden texaský hombre byl od padesátých a šedesátých let odkojen novými bluesovými a rock´n´rollovými stanicemi. Třem z nich tato muzika učarovala natolik, že se pod jejím vlivem chopili v El Pasu strunných nástrojů a paliček. Baskytarista, zpěvák Dusty Hill, kytarista a zpěvák Billy Gibbons a bubeník Frank Beard se pojmenovali ZZ Top podle značky cigaretových papírků.


Trojice spolu poprvé jamovala 10. února 1970 a ještě téhož roku vydala debutové elpíčko „ZZ Top´s First Album“. ZZ Top v prvních sedmi letech své existence neúnavně koncertovali zejména v celém Texasu a povodí Mississipi, kde posluchači nejvíce oceňovali jejich směs bluesu, boome a jižanského rocku. Po vice než roce se jejich vinylový kus rozrostl o pozlacený přírůstek „Rio Grande Mud“. Teprve třetí album „Tres Hombres“ obsahovalo mezinárodni hit „La Grande“, jenž byl složen podle písně „Boogie Chillen“ Johna Lee Hookera a textově ovlivněn zavřením stejnojmenného texaského nevěstince.

ZZ Top několikrát profrčeli celou Amerikou jako předskokani Humble Pie, Ten Years After, Mott the Hoople, Janis Joplin, Alice Cooper nebo Rolling Stones. Milionovou prodejní kotu zlomilo po „Tres Hombres“ i další album „Fandango!“. V roce 1976 si tito honáci krav troufli propagovat elpíčko „Tejas“ na rok a půl dlouhém „ZZ Top´s Worldwide Texas Tour“. Tři svérázní sympaťáci s kníry, bradkami a licousy dopravili své nezbytné 75tunové koncertní vybaveni i do Evropy, Austrálie a Japonska. Na jevišti tehdy nechyběly krávy, bizon, chřestýši, kaktusy a tuny písku (živá zvířata byla někdy nahrazována maketami).

Po tříletém oddechu ZZ Top přešli k nové společnosti Warner Bros, kde akceptovali jejich poněkud zarostlejší podobu doplněnou černými okuláry. V tomto duchu se nesla i propagace alb „Deguello“ a „El Loco“. Teprve prostřednictvím poměrně mladé hudební televize MTV uchvátili diváky videoklipů dlouhonohými krasavicemi, rudým Ford kupečkem z roku 1933 a nezbytnými zizitopáckými přívěsky na klíče. Texty se přirozeně točily kolem shodných témat - lehkých holek, auťáků, chlastu a rock´n´rollu. Do hitparád se tak dostaly skladby „Gimme All Your Lovin´“, „Legs“, „TV Dinners“ a „Sharp Dressed Man“.

Svět tak náhle objevil velké pohodáře, kteří jakoby ospale a znuděně pohupovali svými kytarami v rytmu jižanského boogie blues. Jejich poznávacím znamením byly dlouhatánské vousy, Beardův knírek, černé brýle, dlouhé pracovní kabáty a stylové širáky. Průlomovým rokem se tak stal letopočet 1983 a LP-čko „Eliminator“, kterému dobře zvolený obal s proslulým nablýskaným červeným fárem pomohl k vice než desetimilionovému prodeji a déle než ročnímu setrvaní v americké Top 20. Ve vyjetých kolejích pokračoval v polovině 80. let „Afterburner“ s tutovkami „Rough Boy“, „Sleeping Bag“, a „Velcro Fly“. Pak si tři Texasané dali pětiletý oraz a počátkem 90. let šoupli na trh novou desku „Recycler“, jež podpořili 150 koncerty, které na celém světě vidělo vice než dva a půl milionů fanoušků.

zz top


Slavná trojka si zahrála i ve filmu „Back to the Future III“ (Návrat do budoucnosti III). Během své komerčně nejúspěšnější éry se však ZZ Top citelně odklonili od svých bluesových kořenů, což začali napravovat až v roce 1993. Trio přešlo ke společnosti BMG / RGA a názvem alba „Antenna“ vzdalo hold rozhlasovým vysílačům 50. až 60. let, které neúnavně bombardovaly americko-mexické posluchače záplavou bluesu a rock´n´rollu. ZZ Top se na tomto opusu vrátili k původnějšímu syrovému zvuku.

Po pětileté pauze v jejich diskografii přibyla téměř retro-deska „Rhytmeen“. V roce 1999 ZZ Top vydali CD „XXX“, kterým oslavili třicet let od svého založení. Dlouhé čtyři roky čekali fanoušci na album „Mezcalero“, které nabízí šestnáct skladeb v klasickém hudebním pojetí kapely, ovšem jak název napovídá, najdeme zde i mexické vlivy. Ve stejném roce přispěli na soundtrack k filmu „From Dusk Till Down“ skvělou záležitostí „She Is Killing Me“.

ZZ Top se v České republice představili několikrát, mimo jiné i 23. 10. 2002, kdy nadchli zcela vyprodanou brněnskou halu Rondo. Nyní se vrací, aby představili svou poslední desku „La Futura“ a připomněli českým fanouškům zásadní hity své kariéry. Stane se tak 8. července 2013 v pardubické ČEZ Areně.


Text: Livna
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání