Kiss zavítají do Prahy v rámci turné Monster

kissNesmrtelná rocková skupina Kiss znovu potěší české fanoušky. V pátek 14. června 2013 jim v O2 areně představí songy ze svého nejnovějšího alba Monster, podle něhož se jmenuje i aktuální koncertní turné. Připomeň si s námi historii této oblíbené kapely, jejich úspěchy i dosavadní tvorbu.


Legenda světového glam rocku a jedna z průkopnických kapel hororově pojaté bombastické jevištní show odstartovala svou hvězdnou dráhu v roce 1973 v New Yorku. U jejího zrodu stáli zpívající basista Gene Simmons (vlastním jménem Eugene Klein, resp. Chaim Witz), který se narodil 25. srpna 1949 v Haifě v Izraeli a zpívající kytarista Paul Stanley (vlastním jménem Stanley Eisen), ten se narodil 20. ledna 1952 v New Yorku. Oba spolu působili v kapele Wicked Lester. Jsou potomky z židovských rodin uprchnuvších před nacismem ze střední Evropy. Občasná obvinění, že dvojice písmen S v logu kapely připomínající blesky má být reminiscencí znaku SS, jsou tak zcela absurdní.

Formaci Kiss na prahu její existence doplnil bubeník Peter Criss (vlastním jménem Peter Criscuola), narozený 20. prosince 1945 v Brooklynu. Dalším, kdo se přidal do party, byl excentrický kytarista Ace Frehley (vlastním jménem Paul Daniel Frehley), který pochází z Bronxu a narodil se 27. dubna 1951.

Skupina od počátku razila jasný a hmatatelný styl i image. Hudba se pohybovala na rozhraní glam rocku a dobového hard rocku s jednoduchými údernými slogany. Členové kapely používali výrazný maku-up, kostýmy a ohromující jevištní show. Vodítkem byla jak prezentace New York Dolls a Alice Coopera, tak Simmonsova zamilovaná komicsová literatura.

V roce 1974 Kiss debutovali albem, po němž v rychlém sledu následovala nejvýraznější alba jejich kariéry jako „Hotter Than Hell“, „Dressed To Kill“, „Alive!“, „Destroyer“, „Rock and Roll Over“, „Love Gun“ a „Alive II“. Po čtveřici sólových alb, které všichni členové vydali v tentýž den roku 1978, následovala o rok později deska „Dynasty“. Ta sice přinesla velký hit „I Was Made For Lovin´ You“, ale znamenala razantní příklon ke komerčnějším trendům jak v hudbě, tak v nové image.

 

kiss


Na prahu 80. let Kiss odložili masky a kostýmy a s vervou se vrhli do proudu formujícího se streetrocku. Došlo i na personální změny. Vedle cílevědomých kapitánů Simmonse a Stanleyho jsou alkoholické a drogové excesy druhých dvou členů kapely natolik neúnosné, že dochází k jejich výměně. Na místo Petera Crisse nastoupil v roce 1980 Eric Carr, který byl v řadách kapely až do své předčasné smrti 24. listopadu 1991, kdy podlehl rakovině. Kytarista Ace Frehley musel být už při nahrávání předcházejících alb občas ve studiu nahrazen. Kapelu oficiálně opustil v roce 1982. Jeho místo zaujal Vinnie Vincent, poté krátce Mark St. John a poté Bruce Kulick.

I v osmdesátých letech se Kiss, zejména v Americe, těšili velké přízni publika například s albem „Lick It Up“. Spekulace o možném znovusjednocení původní sestavy však nikdy neutichly. Mezitím zesnulého Carra nahradil renomovaný bubeník Eric Singer a sestava působila až do počátku roku 1996, kdy ke znovusjednocení původních Kiss skutečně došlo. Přes 40 tisíc vstupenek na první comebackový koncert bylo 20. dubna 1996 prodáno za 47 minut.


Znovusjednocení oficiálně trvalo do roku 2002 a přivedlo Kiss i na dvě koncertní návštěvy Prahy. Co do albové produkce se na světě v roce 1996 objevil titul „MTV Unplugged“, o rok později pak nepříliš povedený „Carnival of Souls“, natočený těsně před znovusjednocením v nemotorné snaze zachytit do plachet grungeový vítr. Deska původně neměla být vydána, ale v masovém měřítku unikla mezi fanoušky, a tak se kapela přece jen rozhodla k jejímu dodatečnému vydání. Řadová deska ve staronové sestavě vyšla roku 1998 pod názvem „Psycho Circus“. O pět let později vznikla společná nahrávka s melbournskými symfoniky Alice IV. Tady definitivně zaujal Frehleyho místo Tommy Thrayer, který s kapelou ovšem spolupracoval už předtím. Tentýž rok přinesl souhrn živých desek Kiss Alive I, II, III a záznam Millennium koncertu 2000.

Když se za datum píše 2008, zaznamenali Kiss další velký návrat. Vyprodali turné po Evropě a Skandinávii, přičemž sestavu vedle Stanleyho, Simmonse a Thrayera tvořil i staronový Eric Singer. Ve stejné době se KISS vrátili do Prahy, 6. června 2008 vystoupili ve zcela vyprodané Sazka Areně. O rok později pak své fanoušky potěšili další řadovou deskou, která dostala název „Sonic Boom“. Na turné 2010 k tomuto albu opět zavítali do České republiky a tentokrát se krom Prahy dočkali i fanoušci v Ostravě. Oba koncerty byly opět vyprodány.

Letošní rok je ve znamení novinky s názvem „Monster“. Album bylo nahráno v hollywoodském Conway studiu a produkoval ho zpěvák Paul Stanley a Greg Collins (Red Hot Chili Peppers, U2, System Of A Down). Paul Stanley o albu prohlásil: „Monster je tutově největší vrchol všeho, co kapela doposud udělala“.

Kiss zavítají do Prahy 14. června 2013. V rámci turné Monster vystoupí v O2 areně od 20 hodin. Vstupenky na akci jsou v prodeji od 1 090 do 1 790 korun.Text: LINA
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání