Tech N9ne: Dorazili skalní fanoušci a nelitovali

Tech N9neKdyž jsem se dozvěděl, že do Prahy poprvé ve své kariéře zavítá fenomén undergroundového hip hopu a nezávislý rapper číslo jedna, co se týká prodejů, sám Tech N9ne, byl jsem štěstím bez sebe. Už dlouhá léta patřím k jeho skalním fanouškům, a tak pro mne byla účast jasná. V kalendáři jsem si zatrhl datum 20. listopadu a odpočíval dny do tohoto hudebního svátku. Očekával jsem hodně a hodně jsem také dostal.


Den D nadešel a mé kroky směřovaly kolem deváté hodiny do Lucerna Music Baru, kde se již tradičně konají akce pod hlavičkou Boombox, který tentokrát dostal název Strange - podle Techova domácího nezávislého labelu Strange Music. Že úterý není úplně nejvhodnějším dnem pro pořádání koncertů, se potvrdilo již u vchodu, kde by se dalo mluvit o lecčem, jen ne o návalu. Bohužel při tak nabitém kalendáři pro evropskou tour, jaký Tech N9ne má, nebylo moc na výběr. A tak ani uvnitř nebylo zdaleka narváno, spíše naopak, Lucerna se svou kapacitou vypadala poněkud liduprázdně.  V tuto chvíli se mě zmocnily obavy, jak na toto bude rapper, který je v USA zvyklý vyprodávat haly, reagovat.

Pár stovek přítomných už tou dobou zahřívala Sodoma Gomora, která se již na prknech Lucerny docela zabydlela, když tu předskakovala i jménům jako Jedi Mind tricks či Necro. Řezník a jeho parťák DeSade sklízeli od fanoušků pozitivní ohlasy. Show těchto dvou českých průkopníků horrorcore rapu šla od jejich začátků velmi nahoru, a to jak po hudební stránce, tak po stránce choreografie. Mohli jsme sledovat povedené vystoupení za doprovodu dvou zombíků, kteří Sodomákům na podiu asistovali. Zazněly songy ze společného SG alba, ale i ze sólovek obou interpretů. Na oblíbenou pecku „Žižkovský bary" přišel zahostovat i James Cole a lidi se poprvé dostali o něco víc do varu. Něco před desátou se Sodoma rozloučila a uvolnila pódium headlinerovi.

Jako první vlétl na plac Krizz Kaliko, Techův věrný parťák, který má na starost valnou většinu vokálů a refrénů u Strange Music a často se objevuje i jako host jeho písní. Bez zbytečného otálení odstartoval koncert songem „Anxiety" ze svého debutového alba Vitiligo. Poté, co zahřál fanoušky na provozní teplotu, všechny srdečně přivítal a uvedl hlavní hvězdu. Když Tech N9ne, vlastním jménem Aaron Dontez Yates, poprvé přiběhl na pódium, publikum pod ním ožilo. Tech rozjel sérii songů v rychlém sledu, ze kterých hrál povětšinou jednu až dvě sloky a refrén, tak aby stihl projít celým svým repertoárem.

Tech N9neVypisovat zde všechny tracky, které hrál, by vyšlo na celý článek, jelikož Techova diskografie už čítá 12 studiových alb. Zazněly tak i starší pecky, jako například „This Ring" a „T9X", tak i nejnovější songy „E.B.A.H." nebo „Unfair". Velký ohlas sklidily i písně z takzvané chopper serie Midwest Choppers a Worldwide Choppers, které mají svůj název odvozený od slova chop, tedy sekat, a jde v nich o to, sekat slabiky a slova v co nejrychlejším rytmu, což je Tech N9nova specialita. Právě náročnost jeho způsobu rapování je důvodem, proč Tech N9ne jezdí své koncerty na half playback, kdy rapuje přes znějící podklad. Ono se není co divit - udýchat takto rychlé sloky, na to navázat refrénem a bez řečí najet na další písničku se ani jinak zvládnout nedá.

Tech i Krizz se dobře bavili, předváděli výbornou synchronizovanou show a bylo vidět, že jim vůbec nevadí menší počet lidí pod pódiem. O co méně jich dorazilo, o to více to kompenzovali svou energií a ohlasem, který oběma interpretům vraceli. Bylo jasné, že se jedná o skalní fanoušky, kteří všechny songy zpívali spolu se svou hvězdou. Když tedy Tech obrátil mikrofon mezi lidi v první řadě, zazněla slova v anglickém jazyce naprosto přesně.

Zhruba v půlce koncertu dostal prostor Krizz Kaliko a mohl se tak blýsknout například zábavnou peckou „Abu Dhabi". Ve druhé polovině došlo i na sérii songů, které Tech rapoval acapella a nenechal nikoho na pochybách o svých rapových kvalitách. Poté už přeci jen o něco zvolnil a komunikoval s diváky na téma své první návštěvy v České Republice, jak se mu zde líbí a že netušil, že i u nás má skalní fandy.  Poté slíbil, že dorazí znova. Tímto tahem však pouze nabíral sílu na závěrečnou mocnou sérii pecek, které působily na lidi jako petardy pod nohama. Zazněl tak „Riot Maker", „Caribou Lou" nebo starší „I´m a playa". Tím vyždímal poslední zbytky energie z nadšených fanoušků. Na úplný závěr si nechal svou klasiku „Stamina" a poté on i Krizz vyklidili pódium. Fanoušci se ho ještě chvíli pokoušeli vyvolat, ale když se za gramci objevil DJ Doyem, tak bylo jasné, že si budeme muset počkat na příště.

Rodák z Kansas City v Missouri předvedl energickou show, kterou výborně doplňoval jeho parťák Krizz Kaliko svými refrény a slokami. Tech má obrovské charisma, umí skvěle pracovat se svým publikem a dokázal, že jeho živá vystoupení patří mezi to nejlepší na hip hopové scéně. Jen je škoda, že si ho spousta lidí nechala ujít. To však nemění nic na tom, že to byl, podle mého názoru, nejlepší rapový koncert, který jsme u nás mohli v posledních letech vidět.

 Text: Bersen Hoxha
Foto: Oficiální foto interpreta

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání