Mission: Impossible-Ghost Protocol: Praha není Moskva

MISSION IMPOSSIBLEČtvrtý díl akční série Mission: Impossible opět nabízí Toma Cruise ve skvělé formě a také spoustu dramatických situacích v různých částech světa. Výraznou roli zde hraje také Praha, ovšem paradoxně nepředstavuje samu sebe, ale hned v úvodu Budapešť a později Moskvu, což může být pro české diváky v určitých momentech dosti úsměvné. Každopádně ale režisér známých animáků Brad Bird odvedl velmi slušnou práci.


Režiséra trojky J. J.  Abramse nahradil tvůrce pixarovských animáků „Ratatouile“ či „Úžasňákovi“ Brad Bird a vložil do hraného akčního snímku svůj pohled a precizní přístup. Tom Cruise se znovu i do nejbláznivějších scén včetně lezení po mrakodramu Burj Khalifa v Dubaji pustil sám bez dubléra a kvalitní herecké výkony odvedli i jeho kolegové.

MISSION IMPOSSIBLEZvláštní úlohu ve filmu sehrála Praha. Nejdříve jsou její střechy domů vydávané za Budapešť a pak ji tvůrci zaměnili s Moskvou. Nádvoří pražského Hradu tak v detailnějších hraných scénách má představovat Kreml, stejně jako řada interiérů. A Cruise se pak v Praze objevil ještě na několika dalších místech. Nikomu ze štábu asi nevadí, že v jedné chvíli stojí na konci ulice česká sanitka, nebo v pozadí na trati projíždí typický žlutý Regio Jet. Čechy tyhle záběry rozesmějí, v zámoří a zbytku světa to asi nikomu divné nepřijde.

Tentokrát se Ethan Hunt (Cruise) ze špionážní agentury IMF zaplete při tajné operaci do nepříjemné situace, když zrovna kdosi podnikne úspěšný bombový atentát na Kreml a Rusové viní z útoku právě Američany. Prezident USA tak pro jistotu vyhlásí „Ghost Protocol“, čímž se od IMF distancuje a zbaví jí všech výhod a vybavení. Agent Hunt se tak vydává vypátrat skutečné atentátníky na vlastní pěst. Lépe řečeno se svými kolegy Benjim (Simo Pegg), Jane (Paula Pattonová) a údajným analytikem Brandtem (Jeremy Renner), který má s Ethanem jistou nepříjemnou osobní zkušenost už z minulosti.

MISSION IMPOSSIBLEPřestože má snímek přes 130 minut, tempo je slušné, děj šlape a nápady při různých akcích jsou poměrně neotřelé. Především chytrá záměna ve zmíněném mrakodrapu či následná automobilová honička v pouštní bouři. Ovšem za zmínku stojí také parádní souboj Cruise s Hendricksem (Michael Nyqvist), který mohl dostat více prostoru, o „raketový kufřík“ v Bombaji, kde létají auta střemhlav k zemi.

Přestože dal Bird do hry hodně svých trumfů, občas se mu nepodaří překlenout propast mezi animákem a hraným filmem, kde prostě nemůžete z lidí udělat nesmrtelné za každou cenu. Někdy se zase budete smát bláznivým detailům, jako když Cruise řadí i s iPhonem v ruce, přestože má super auto, které by jistě mělo automat. Naštěstí těchto momentů není ve snímku mnoho a naopak se často zasmějete i vtipným momentům tam, kde vtipné být měly. Bird se netají ani nadšením pro hi-tech přístroje, a tak se mohou hlavní protagonisté vyřádit s řadou promakaných hračiček. Tenhle snímek je zdařilým pokračováním a některé šílené scény bych si rád prohlédl znovu v IMAXu.


Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání