IRON MAN 2: Realita drtí souboje

Iron Man 2
Pokračování plechového miláčka Iron Mana oblékl režisér Jon Favreau do kabátu blížšího běžnému světu. Oblíbený hrdina se nejen odhalí, ale musí řešit běžné existenční i osobní problémy. Dominance nadpřirozena tak dostává ránu do týla a hra začíná být otevřenější více odvážným hráčům.
Iron Man 2
Dva roky po úvodním dílu přinesl Favreau na scénu druhé menu Iron Mana, který je prakticky od začátku zbaven anonymity. Tony Stark (Robert Downey Jr.) veřejně oznámí, že právě on je obdivovaným Iron Manem, a že právě on dokázal „privatizovat světový mír“. Jak už asi tušíte, tak snadné to mít zase nebude. Pomstu Starkovi připravuje ruský drsňák Ivan Vanko (Mickey Rourke) kvůli neshodě jejich otců, a jeho železný převlek by zase rádi získali chlapíci z Ministerstva obrany USA.

 

Akčnosti rozhodně ve dvojce ubylo a Tony řeší také poněkud všední starosti. Obchodních se zbaví tím, že firmu Stark Industry převede na svou dosavadní asistentku Pepper Potts (Gwyneth Paltrow) a zdravotních, že z odkazu svého otce vynalezne nový prvek. Přibylo však promyšlených dialogů, a také vtipu i elegance. Downey je neodolatelný, stejně jako na opačném pólu Natalie Rushman (Scarlett Johansson) v ztělesnění členky tajné špionážní organizace, která Starkovi pomáhala a jejíž bojové schopnosti jsou ve snímku obdivuhodné.Iron Man 2Vankovo narušení božského postavení Starka na závodech formulí v Monaku a závěrečná bitva strojů, to je stručný a výstižný výčet bojových scén. Ostatní dějství je sice dramatické a konfliktní, ovšem tak skvěle barevně a velkolepě přichystané. Favreau nezapomněl ani na příznaky sci-fi a diváci rozhodně nezůstanou ochuzeni o budoucnost vtělenou do robotů, kterým vládnou lidé jen do míry, než se jim situace vymkne z rukou. Zvládnutá je však i výtečná nadsázka americké společnosti a vládnoucích činitelů. Vše je zkrátka neskutečně pomíjivé.

 

Skvěle herecky obsazený Iron Man 2 utrpěl snad jen na dabingu, v případě Downeyho nenapodobitelném, a na občasné upovídanosti mnoha postav. Tvůrci se netajili ani finanční velkolepostí a v některých scénách si dopřáli skutečného luxusu. V každém případě jde ale o skvělou a zábavnou podívanou, která se dočká překotné zápletky a vcelku očekávaného rozuzlení. A rozhodně si vychutnejte v pozadí znějící hudbu v podání AC/DC.
Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání