Twilight sága pokračuje – jaký osud čeká hlavní hrdiny?

Twilight sága - Zatmění
Dlouho očekávaná třetí část Twilight ságy konečně dorazila do kin. Opět se setkáme s krásnou Bellou, nesmrtelným Edwardem i divokým vlkodlakem Jakem. Blíží se nebezpečí. Temná hrozba nevisí už jen nad Bellou, ale také nad celým klanem Cullenových. Vrcholí přípravy na velkou bitvu, kdo se ale stane vítězem a kam se poděla zákeřná Victoria? Osud všech visí na vlásku.

 Twilight sága - Zatmění
První ze série Twilight ságy „Stmívání“ vstoupilo na filmová plátna už v roce 2008. Sedmnáctiletá Bella (Kristen Stewart) se přistěhovala za svým otcem do malé vesničky Forks, kde nastoupila do školy a začala žít nový život. Seznámila se s tajemným Edwardem (Robert Pattinson), o němž záhy zjistila, že je upír a potkala starého kamaráda z dětství Jacoba (Taylor Lautner). „Stmívání“ bylo zahřívacím kolem, kdy jsme se seznámili s hlavními postavami a letmo jsme se dozvěděli o dlouhotrvajících špatných vztazích mezi indiány a rodem Cullenových. Aby to nebyla úplná nuda a pouhá teorie, objeví se v příběhu zdivočelí a krvežízniví upíří, kteří rádi loví a zabíjí lidi. Ti si vyhlédnou Bellu jako vhodnou budoucí oběť. Začíná divoká honička, během níž se dívka snaží utéct před posedlým Jamesem, po kterém pátrá Edwardova rodina. Zlo je nakonec poraženo, ale Jamesova družka Victoria přísahá pomstu.

 

Tato zápletka se volně přesouvá i do druhého dílu nazvaného „Nový měsíc“. Victoria se čas od času objeví s touhou po odplatě, ale jinak život plyne dál. Bella se trápí se svým smrtelným životem a touží se stát upírkou. Edward zase těžko snáší, že není dostatečně silný, aby ji ochránil. Své komplexi řeší rozchodem se svou milovanou a opuštěním vesničky Forks. Belle se zhroutí svět. Uzavírá se do sebe, celé noci propláče, a když zjistí, že svou lásku vidí alespoň ve vizích vždy, když jí hrozí nebezpečí, začne podnikat adrenalinová dobrodružství. Situaci jí pomáhá překonat její kamarád Jacob. Z tichého a nenápadného mladíka se však po čase vyklube vypracovaný a trochu odměřený ctitel, který se umí proměňovat ve vlka. Shodou náhod si Edward myslí, že Bella zemřela a rozhodne se spáchat sebevraždu. Dívka se to ale včas dozví a jeho plány stihne překazit. Příběh vyšvihnutý z červené knihovny končí samozřejmě nabídkou k sňatku.

 

Twilight sága - ZatměníKdo by čekal, že se v nejnovějším „Zatmění“ roztrhne pytel s vášní, a že se dočkáme nějaké milostné scény, toho musíme zklamat. Režiséři se drží při zemi a rozhodli se z Twilight ságy udělat výchovný film pro mládež aneb sex je přípustný až po svatbě. Myšlenka čisté lásky je velká, v současné době však každému přijde jistě spíše úsměvná. Příběh samotný se točí především okolo témat, zda se má Bella stát upírkou, nebo zůstat člověkem a jestli zůstane i nadále s Edwardem, nebo podlehne nátlaku zamilovaného Jacoba. Aby nechyběla akčnost a celé to nezačalo zavánět spíše telenovelou, začne v Seattlu série záhadných vražd. Samozřejmě, že za tím stojí upíři, ale ne jen tak ledajací. Říká se jim novorození a jsou neobyčejně krutí, silní a divocí. Kdo je však řídí a jaký temný plán spřádají? Každým dnem rozšiřují své řady, až se z nich pomalu ale jistě stává malá armáda. Cullenovi vytuší, jaká hrozba se k nim blíží. Zbývá jim jediná naděje na přežití – spojit se s dlouhověkým nepřítelem, vlky. Podaří se však toto spojenectví uzavřít?

 

Děj filmu je celkem zajímavý. Není předem jasné, kdo za sériemi vražd stojí, ani proč to dělá. Vcelku dobře pojaté je i odůvodnění Belliniho rozhodnutí, zda se nakonec stane upírkou či nikoli. Na druhé straně je tu však donekonečna otravující Jacob, který se nedokáže smířit s tím, že dívka, kterou miluje, o něj nestojí. Porážka hlavního nepřítele je možná v závěru až příliš jednoduchá, nicméně hlavní bitva svým zpracováním potěší. Na své si přijdou zajisté všichni fanoušci Twilight ságy, jak příznivci hlavních postav, tak nadšenci nadpřirozených sil. Kdo však doposud kouzlu příběhu nepodlehl, zřejmě nehrozí, že by se u něj mohlo něco změnit.

 

Twilight sága - Zatmění

 

 Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: SPI INTERNATIONAL

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání