Co prozradila Alice Nellis o svém novém snímku?

Perfect Days - I ženy mají své dnyV předchozím týdnu, konkrétně ve čtvrtek 3. listopadu, se do kin dostal nový český snímek Perfect Days – I ženy mají své dny. Ve zkratce vám představíme, o čem je snímek scénáristky a režisérky Alice Nellis. S touto komedií zaznamenala úspěchy už před mnoha lety, když ji režírovala pro Divadlo Na zábradlí. Nellis v rozhovoru prozradila, jak probíhalo natáčení, podle čeho vybírala herce a mnoho dalších zajímavostí.


Alice Nellis je po dlouhé nemoci opět pevně na nohou, což dokazuje i její nové dílo „Perfect Days – I ženy mají své dny“ s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli. Po jejím boku se objeví herci jako Zuzana Bydžovská, Zuzana Kronerová, Ondřej Sokol, Vojtěch Kotek, Bohumil Klepl nebo Martha Issová. V komedii se seznámíme se čtyřiačtyřicetiletou Erikou, která je hvězdou velmi úspěšného televizního pořadu „Před a po“. Na první pohled se může zdát, že má vše, po čem by žena kariéristka mohla toužit – vlastní pořad, vyhlášený kadeřnický salón, velký byt s terasou a svobodu. Jenže právě ta ji poslední roky trochu tíží, neboť začíná toužit po dítěti. Ale jak k němu přijít, když je bez partnera?

Film „Perfect Days – I ženy mají své dny" scénáristky a režisérky Alice Nellis vznikl na základě divadelní hry „Perfect Days" skotské dramatičky Liz Lochheadové. S komedií má Nellis už velkou zkušenost, protože ji v roce 2003 režírovala v Divadle Na zábradlí. Inscenace slavila takové úspěchy, že se její derniéra konala až po sedmi letech, a to v červnu 2010. O přerodu divadelní hry ve film Alice říká: „Ve scénáři je dodržena základní zápletka a postavy. Prostředí, ve kterém se děj odehrává, je jiné – mnoho scén je zasazeno do exteriéru, scény, které byly ve hře vypravované, se ve filmu opravdu odehrají, a vzhledem k posunu některých postav, zde vzniká možnost další, filmové a obrazové roviny vyprávění.“

Perfect Days - I ženy mají své dnyMěla jste nějakou představu, jak budou reagovat diváci Divadla Na zábradlí, zda se hra uchytí?

„Když jsem hru Perfect Days, která je námětem tohoto scénáře, režírovala v Divadle Na zábradlí, nikdo jsme neočekávali, že se stane kultovním hitem a po sedm sezón bude každé představení, až do derniéry, vyprodané."

Jak složitá byla cesta od divadelní hry k filmu?
„Tahle cesta začala někde v restauraci, kde mi Rudo Biermann navrhl, abych Perfect Days natočila jako film, vedla přes Glasgow, kde jsme tuhle myšlenku v jiné restauraci probíraly s Liz Lochhead, což je autorka divadelní hry, podle které film vznikl, a pomalu se nyní hrne k závěru ve studiu Avion, kde film dokončujeme. Velká část se ovšem odehrála u mého pracovního stolu, protože hra je hra a film je film - obojí chce své. Nemyslím si, že to nutně byla cesta nějak složitá, spíše dlouhá a trochu neodhadnutelná. Ale zábavná."

Byla jste při přípravě scénáře v kontaktu s autorkou hry?
„S Liz jsme se znaly už z doby, kdy jsem Perfect Days režírovala v Divadle Na zábradlí, takže když jsem za ní přišla s tímhle nápadem, nebyla ani moc překvapená. Naopak se smála, protože po pražské divadelní premiéře, na které byla, mě k tomu, abych hru zfilmovala, sama naváděla. A protože Liz je rozumný člověk a sama má své práce dost, rozhodla se, že mi do ničeho mluvit nebude. Což je velmi velkorysé, a tak doufám, že se jí výsledek bude líbit."

Jak se rodilo obsazení hlavních rolí filmu?
„Vzhledem k tomu, že hra se Na zábradlí hrála skoro osm let, rozhodla jsem se, že když nemůžu mít obsazení původní, které jsme měla opravdu velmi ráda, tak ho změním celé. Prostě, že ty postavy budeme hledat znovu, abychom se jen neopakovali. Jediný, koho jsme si z divadla do filmu přenesli, je Zuzana Bydžovská, ale ta se zase objeví v jiné roli. S Ivanou Chýlkovou jsem už před lety pracovala v divadle a od té doby jsem si už mnohokrát říkala, že by mě bavilo s ní něco natočit a toto byla ideální příležitost. A pak už jsme obsazovali dál - hledala jsem herce, kteří mě baví, kteří jsou dobří, zároveň je ale možné hledat u nich polohy, které jinde člověk třeba ještě neviděl. Chtěli jsme Ivanu a Zuzanu obklopit zajímavými muži a to se, myslím, podařilo. Skvadra Bob Klepl, Ondřej Sokol a Vojta Kotek obklopí ženu opravdu v mnoha polohách…"

Co vás při vlastním natáčení nejvíce těšilo?
„Kupodivu to nebyl catering, i když ten byl tentokrát opravdu výborný, ale asi to, že i když jsem točila hru, kterou jsem už leta znala, spousta věcí mě dokázala překvapit a spousta nápadu - hereckých, výtvarných nebo třeba i hudebních přinesla do filmu něco, co jsem si u svého psacího stolu vymyslet nemohla. A také mě bavilo, že se nám film podařilo propojit s některými reálnými věcmi, které se mi moc líbí - jako je třeba divadlo La Putyka nebo hudba Honzy Ponocného."

Perfect Days - I ženy mají své dnyVe filmu působí všichni jako skvělé sehraná, a vzájemně si rozumějící, parta. Bylo tomu tak i při natáčení?

„Myslím, že jsme byli sehraná, vzájemně si rozumějící, parta lidí, kteří museli ovšem pracovat natolik rychle a intenzivně, že si toho zase tolik užít nemohli. Ale doufejme, že se to alespoň do filmu promítne."

Jak velký prostor jste nechala hercům pro improvizaci?
„Vzhledem k tomu, že některé lokace byly opravdu velmi maličké, prostoru nebylo mnoho pro nic. A také Liz Lochhead je natolik dobrá dramatička, že zase tolik improvizace není k oživení její práce třeba. Ale například při striptýzových scénách jsem Vojtovi Kotkovi a Ivaně dala prostor zcela neomezený. Protože jsem se v podstatě dost styděla. A je tu také jedna scéna Ondřeje Sokola v koupelně - tam jsem ho prostě jen poslala."

Ve filmu na první pohled zaujme nádherný interiér Eričina bytu i další atraktivní interiéry. Jak jste je vybírali?

„Zrovna tento byt jsme nevybírali, ale stavěli. Věděli jsme, že se tam budou odehrávat ty nejzásadnější scény, že budeme potřebovat interiér, který se spolu s hlavní hrdinkou bude moci vyvíjet. Ale na druhou stranu jsme se nechtěli vzdát reálného výhledu a kontaktu s okolím. Nakonec jsme ateliér postavili v bývalé budově Dopravních podniků na Vltavské, kde byla jako základ použita prosklená stěna s výhledem na město. Ale asi nejzásadnější podíl na tom, jak tento interiér působí, mají naši kamarádi Ivka a Rosťa z firmy Donlic, kteří nám ve chvíli, kdy jsme za co nejmenší peníze museli postavit luxusní byt, velkoryse půjčili nádhernou kuchyni, jídelnu a ještě několik kusů nábytku, o kterých by se nám při našem rozpočtu mohlo jen zdát. A je pravda, že si jejich kuchyni chodili během natáčení okukovat všichni, kdo se na plac dostali."

Výborní a známí herci ve Vašich filmech často hrají i nepatrné role. Jak se Vám daří je pro ně získávat?

„Hezky je poprosím."

Jaké dny jsou pro Vás perfektní?
„Většinou jsou to dny, od kterých jsem původně nic moc nečekala."


Text: Kristýna Šmejkalová, ve spolupráci s Bontonfilm
Foto: Bontonfilm

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Jaké novinky nám v kinech naservíruje listopad?
Jeskyně zapomenutých snů je fascinující dobrodružství
Nemoci neřádí jen na veřejnosti, Nákaza je už i v kinech
Rodina je základ státu: Moc a peníze základ problémů

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání