Za týden začne 8. ročník Fresh Film Festu

Fresh Film Fest 2011Akce, která patří mezi velmi respektované a uznávané události, to je Fresh Film Fest. Zaměřuje se na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu. Letos se bude konat již po osmé, konkrétně ve dnech 24. – 28. 8. v Praze a samozřejmě opět nabídne mnoho zajímavých snímků. Projekce se dočká na sto dvacet soutěžních i nesoutěžních filmů z různých koutů světa. Na programu je také akční ŽLUTÉ MOŘE nebo BLUE VALENTINE nominovaný na Oscara.


„Oproti loňsku jsme posílili právě nesoutěžní program s celovečerními debutovými filmy, to znamená s prvními nebo druhými snímky daného režiséra,“ upřesňuje na úvod ředitel festivalu Martin Pošta. „Řada z nich prošla festivaly v Cannes, Berlinale či Sundance. Jejich společným jmenovatelem je jejich progresivnost, neotřelost a novátorství, a také to, že je jinde než u nás neuvidíte,“ dodává Pošta pro zajímavost. Soutěžní program je rozdělen do několika kategorií, ve kterých se představí opravdové filmové perly, jaké se v posledních letech urodily po celém světě v debutové či studentské tvorbě. Ředitel rovněž upřesnil, že na festival bylo přihlášeno téměř patnáct set filmů, z nichž pak vybírali ty, které se budou divákům promítat.

Fresh Film Fest 2011Fresh Film Fest začíná ve středu 24. srpna. Kromě samotného maratónu nejrůznějších snímků se mohou návštěvníci těšit také na bohatý doprovodný program. Pro nesoutěžní filmy a doprovodné akce bylo vybráno společné téma „VZDOR“. V rámci festivalu budou promítány obě části celovečerního velmi kontroverzního díla „Elitní jednotka“ v originále „Tropa de Elite“ z rukou brazilského režiséra Josého Padilhy. První díl získal v roce 2008 na Berlinale cenu Zlatého medvěda a poté do své sbírky přidal dalších více jak třicet ocenění ze světových soutěžních přehlídek. Tento debutový snímek pojednává o drsných střetech jednotky BOPA s drogovými mafiemi v Rio de Janeiru a je z velké části postavený na skutečných událostech, které se staly. Elitní jednotka dvě z roku 2010 se ihned po svém uvedení stala nejúspěšnějším brazilským filmem. U nás jsme ji však nemohli vidět ani na DVD.

Další v nabídce je například snímek „The Yes Men Fix The World“ dokumentující nápadité a humorné situace dvou světoznámých aktivistů Andyho Bichlbauma a Mikeho Bonanna. Ti ze sebe udělají falešné vrcholové manažery velkých korporací, aby se jejich jménem činila zásadní prohlášení a upozornilo se tak na problémy těchto společností. Film byl oceněn diváckou cenou na festivalu v Berlíně a rovněž získal ocenění na festivalu dokumentárních filmů v Amsterodamu.

Velkým tahákem letošního festivalu bude akční „Žluté moře“ v originále „Hwanghae“, za jehož realizací stojí velmi nadaný režisér z Koreje Na Hong-jin. Ten už před třemi lety diváky, ale i kritiky překvapil svou prvotinou „Bílé maso“. U „Žlutého moře“ spolkla produkce neuvěřitelných tři sta dní, z čehož 170 z nich strávil štáb přímo na placu. Ve filmu je na dvě stě padesát akčních scén, diváci se mají opravdu na co těšit.

Fresh Film Fest 2011Kdo letošní Fresh Film Fest zahájí a ukončí?
Letošní ročník uvede „Blue Valentine“, v pořadí už druhý kousek z rukou režiséra Dereka Cianfrance. V hlavních rolích se představí Ryan Gosling a Michelle Williams, ta byla za svůj výkon nominována na Oscara. Jako poslední se bude promítat celovečerní film „Rare Exports“. Ten je dílem finského režiséra reklam a videoklipů Jalmari Helandera. Snímek se nese v dobrodružné atmosféře, s velkou nadsázkou vypráví, co se stane, když americká korporace objeví za polárním kruhem místo, kde dlí opravdový Sata Claus.

Praktické informace
Projekce a festivalový program budou probíhat v Paláci Akropolis, kině Světozor, Kině 35 ve Francouzském institutu, v divadle Ponec, doprovodný program se bude konat i v Polském institutu a na FAMU. Projekce zdarma nabídne Letní kino v Riegrových sadech. Vstupenky a akreditace budou k dostání od 24. srpna na pokladnách jednotlivých festivalových míst. Jednotlivé vstupenky budou v ceně 69 korun. Akreditace na celou dobu festivalu stojí 590 Kč, zlevněná je pak k dispozici za 390 korun pro studenty, pedagogy a ZTP. Více informací o programu, porotě a dalších zajímavostech se dočtete na oficiálních stránkách Fresh Film Festu.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Fresh Film Fest

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Rozjelo se natáčení celovečerního filmu Okresní přebor
Obhájce – Film poodkrývající těžkosti soudního systému
Na scénu přichází Kapitán Amerika
Skončilo natáčení české komedie Probudím se včera! 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání