Obhájce – Film poodkrývající těžkosti soudního systému

film Obhájce Matthew McConaughey a Ryan Phillippe se setkali tváří v tvář v americkém krimi snímku Obhájce. Ten do našich kin vstoupil ve čtvrtek 11. srpna. Pokud nemá zrovna chuť na modrou mánii v podobě trojrozměrných Šmoulů, kteří rovněž začali okupovat filmová plátna, můžeme vám doporučit tento snímek. Režisér Brad Furman nezakládá své dílo na leckdy přehnané americké akčnosti, ale zajímavém a temném příběhu ze soudního prostředí.


film Obhájce Michael Haller alias Mick je charismatický advokát, kterému se jen tak někdo nedostane na kobylku. Má dobré kontakty a vždy předem zmapovanou situaci, takže ví, co od svých klientů čekat a jak s nimi má jednat. Jeho kariéra však není nijak závratná a vesměs se živí drobnými případy, které mu však vynáší příjemné výdělky. Ale i na Micka dojde a najednou zjišťuje, že to není on, kdo by měl kontrolu nad tím, co se děje. Do klína mu spadne velká zakázka, jež zprvu vypadá jako předem jasná a s jednoduchým řešením, ale postupem času začíná advokát pronikat do temného pozadí celé zápletky.

Thriller „Obhájce“ je zajímavý svým zpracováním. Nebudete tápat, kdo je nebo není vinen, naopak. S tímto faktem budete seznámeni po poměrně krátké době, avšak hlavní princip tkví v tom, jaké přijde rozuzlení celého příběhu. Vše je postavené na jednoduché myšlence – co když advokát někoho obhajuje a zjistí, že dotyčný spáchal trestný čin? Je svému klientovi zavázán právním tajemstvím a cokoli by chtěl někomu sdělit nebo proti pachateli použít, nebude už v dalším vyšetřování bráno v potaz. Má tedy soudní systém chyby? A co v takové chvíli dělat?

film Obhájce Zajisté už každého někdy napadlo, že řemeslo právníků je občas dost zvláštní. Jak někdo může obhajovat například masové vraha a mít klidné svědomí, když se ho snaží zachránit před vězením nebo mu zmírnit trest. Je to vůbec z pohledu etiky přípustné? Na druhou stranu se však samozřejmě nabízí i varianta, že by onen zločinec mohl být i něčí obětí. Pak bychom se mohli dopustit hrozivého omylu. Kde je tedy ona skutečná pravda a správné řešení?

Herecké obsazení „Obhájce“ je velmi sympatické. Mick je v podání Matthewa McConaugheyho opravdu důvěryhodný. Tíhu jeho starostí s ním budete sdílet až do konce, který má nečekané rozuzlení. Není to finiš, který byste museli dlouho rozdýchávat, a tajil se vám při něm dech, ale příjemně potěší, že ho zajisté většina diváků nebude předvídat. Ryan Phillippe v roli Michaelova klienta rovněž zazářil. A jak by ne, už ve filmu „Velmi nebezpečné známosti“ předvedl, že role nezbedného playboye s andělsky nevinnou tváří mu sedí dokonale. Téměř dvouhodinový snímek příjemně uteče a obohatí vám kupříkladu večerní program.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bioscop

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Na scénu přichází Kapitán Amerika
Skončilo natáčení české komedie Probudím se včera!
Harry Potter naposledy v kinech, tenotkrát se vším všudy
Jana Eyrová: Mia Wasikowska vdechla své postavě vášnivou duši

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání