Na scénu přichází Kapitán Amerika

Kapitán AmerikaMarvel se rozhodl pochlubit dalším ze superhrdinů, tentokrát do boje vytáhl jednoho ze svých nejstarších – Kapitána Ameriku. A jeho původ se vskutku nezapře. Oddaný vlasti a odhodlaný bojovat za svou zem na život a na smrt. Nechybí romantická zápletka, dech beroucí akční scény i humorné pasáže, leckdy vyhrocené k ironii. Američané tak ukázali nejen, že jsou jedničkou na zpracování komiksových postav do filmové podoby, ale také, že si ze sebe umí udělat legraci.


Kapitán AmerikaHlavní postavou příběhu je Steve Rogers, kterého ztvárnil Chris Evans. Mladík je plný ideálů a snů, touží vstoupit do armády, stejně jako většina jeho vrstevníků. Chce bránit svou zemi a pomoc k porážce nacistů, až se Amerika zapojí do 2. světové války. Jenže je v tom háček – Steve nesplňuje požadavky. Jeho zdravotní stav není ideální, stejně jako jeho tělesné proporce. Jediným pozitivem, které mu nahrává je jeho touha a odhodlání, když se opakovaně snaží zapsat u odvodových komisí a žádný z dalších neúspěchů ho neodrazuje. Štěstí se však nakonec usměje i na něj, byť vskutku netradičním způsobem.

Rogers při jedné z dalších verbovací akcí zaujme Doktora Erskina (hraje Stanley Tucci), který vede speciální projekt, jenž má pro Spojené státy americké vyprodukovat dokonalé vojáky s nadlidskou silou. Mladík se prokáže jako vhodný kandidát a pro tento unikátní vědecký experiment, ale to ještě netuší, co všechno ho čeká. Z malého nenápadného klučiny, který by při běžné pouliční rvačce nevydržel ani dvě kola, se stane nabouchaný vysoký svalovec, kterému by i Arnold Schwarzenegger záviděl.

Kapitán AmerikaAč by se mohlo zdát, že si Steve splnil svůj sen a nic mu nebrání vyrazit do vytouženého boje, přesto k ničemu z toho nedojde. Ze superhrdiny se stává jen ubohá loutka, která zcela marně plýtvá svou energií, kde není třeba. Ani na nacisty se nedostane, ukáže se totiž, že existuje ještě mnohem větší a horší nepřítel. Tajná organizace HYDRA v čele s prohnaným a lstivým Johannem Schmidtem (Hugo Weaving) spřádá vlastní plány, jak by moha ovládnout celý svět.

Příběh má po celou dobu zajímavý spád. Pořád se něco děje, protože nepřátelé nenechají své protivníky ani na chvíli odpočinout. Ti, jenž komiksový příběh Kapitána Ameriky neznají, budou překvapeni vývojem, ale i nečekaným závěrem filmu. Nudit se rozhodně nebudete. Vzhledem k tomu, že jde o superhrdinu, musíme u některých akčních scén přimhouřit oko nad jejich řešením, tihle borci zkrátka zvládnou každou situaci. Ocenění si však zajisté zaslouží závěrečná bojová scéna v letadle, která je ve 3D opravdu pěkně propracovaná. V tu chvíli vám bude připadat, že se s letadlem k zemi řítíte vy sami.

Kapitán AmerikaHerecké obsazení také příjemně potěší. Chris Evans obětoval pro svou roli očividně hodně. Pokud mu nepomohly filmové triky, pak musel projít nejen procesem pořádné vyhladovění, ale také pořádného tréninku a nabírání svalové hmoty. Jako Kapitán Amerika podal přesvědčivý výkon, možná mu k tomu napomohlo i to, že toho ve filmu příliš nenamluví. Po jeho boku se pak objeví také Tommy Lee Jones a nepříliš známá Hayley Atwell, která ztvárnila hlavní ženskou roli. Hugo Weaving se pro postavu Červené lebky hodí naprosto dokonale, evidentně se pro role záporňáků narodil. Už jako agent Smith sklízel v Matrixu velké úspěchy. S českým dabingem se výborně pobavíte, na ušišlané nacisty si po chvíli zvyknete, ač to možná chvílemi bude působit trochu přehnaně. Ani na sobě však Američané nešetřili, celý snímek je protkán vtipnými poznámkami a ironickými scénami.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Auta 2: Animák na akčních kolech
Dramatickou road-movie Rodina je základ státu uvidíte zanedlouho v kinech
Harry Potter naposledy v kinech, tenotkrát se vším všudy
Jana Eyrová: Mia Wasikowska vdechla své postavě vášnivou duši

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání