Auta 2: Animák na akčních kolech

Film Auta 2Pokračování animovaného snímku z osvědčené dílny studia Pixar Auta 2 nabírá oproti úvodnímu dílu na rychlosti a akčnosti. Zápletka se přiostřuje, ale vtip a propracovanost detailů zůstávají. Milovníci Aut určitě opět zaplaví kina a na věku v tomto případě skutečně nezáleží, pobavit se může každý.


Už první díl Aut byl před pěti lety opěvován diváky i kritikou a zaslouženě vydělal hezkou řádku milionů dolarů. A také u dvojky si v Pixaru dali záležet. Zatímco v jedničce se Blesk McQueen trochu zasekl v Kardanové lhotě, tentokrát se s ním a jeho věrným kamarádem Burákem podíváme pěkně napříč celým světem.

Auta 2Bleska totiž pozval Sir Miles Axlerod na první celosvětovou Grand Prix, aby se ukázalo, kdo je nejrychlejší na planetě a zároveň se, v duchu moderního ražení, pro závody využilo alternativního paliva. Blesk se rozhodne vzít Buráka (starý odtahový vůz) s sebou do světa, což mu přidělá nejeden problém.

Ze začátku to vypadá ještě celkem nevinně, až do první vážnější zápletky, kdy se Burák stane součástí plánu tajných agentů. Ti chtějí vypátrat gang starých aut, jenž má za lubem mezinárodní špionáž. Vtip je v tom, že Burák to bere všechno jako hru a zábavu, zatímco kolegové ho považují za zkušeného agenta, který image hlupáka jen hraje. Když se na závodních okruzích při Grand Prix v různých místech světa začnou dít neočekávané věci, je jasné, že do sebe jednotlivé složky trojčlenky ve zdánlivě spletitém příběhu zapadají.

Auta 2Inspirace „Bondovkami“ či dalšími akčními snímky jsou zde jasné a pro děti to možná bude trochu složitější sousto, ovšem pro dospělé může jít o parádní zpestření. I další detaily jsou nápadité. Itálii v Grand Prix reprezentuje formule Francesco, Francii rallye vůz WRC Raoul, Velkou Británii Lewis Hamilton (ano), a tak dále. Když se pak protřelý britský špion Finn McMissille s moderní agentkou, která dokonce i létá, Holley Kvaltovou, snaží na věži Big Ben vrátit čas, nebo když se o život musí v přítomnosti Buráka bát i královská rodina včetně královny a prince Williama, je o zábavu i napětí postaráno.

Nejen v animaci byla tradičně odvedena výtečná práce, rovněž i scénář a režie Johna Lassetera, ve spolupráci s Bradem Lewisem a Benem Queenem, jsou na velmi slušné úrovni. Povedla se i hudba a nelze v tomto případě opomenout český dabing. Třebaže v originále mluví Owen Wilson či Michael Caine, tak hlasy Richarda Krajča, Petra Novotného, Petra Štěpánka či Pavla Lišky tak nějak potěší více. Auta 2 jsou příjemnou letní oddechovkou pro děti i dospělé, i když přepnula na vyšší rychlostní stupeň.


 Text: Pavel Urban
Foto: Falcon

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Autopohádky: Děti pobaví, dospělé pohladí
Dramatickou road-movie Rodina je základ státu uvidíte zanedlouho v kinech
Harry Potter naposledy v kinech, tenotkrát se vším všudy
Jana Eyrová: Mia Wasikowska vdechla své postavě vášnivou duši 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání