Dramatickou road-movie Rodina je základ státu uvidíte zanedlouho v kinech

Rodina je základ státu Režisér a scénárista Robert Sedláček, jež má ve své režijní filmografii snímky jako Pravdivé lži, Muži v říji či loňský Největší z Čechů, právě dokončil nový počin s názvem Rodina je základ státu. Ten je charakterizován jako příběh inspirovaný skutečností, soudobé rodinné drama a zároveň netradiční road-movie na pozadí dravého kapitalismu. Jak se mu snímek povede, můžete posoudit 20. října, kdy bude snímek premiérově uveden do českých kin.


Rodina je základ státu Filmoví diváci se mohou těšit na promyšlenou dějovou linii s gradujícím dramatickým nábojem, přičemž žánrově se chtěl Sedláček vrátit ke svému hranému debutu, psychologickým Pravidlům lži. Hlavních rolí, které byly psány hercům na míru, se zhostili Igor Chmela a Eva Vrbková. Ti jsou za léta spolupráce takřka režisérovými dvorními herci. Igora Chmelu můžeme znát ze Sedláčkových filmů „Pravidla lži“, „Muži v říji“ a „Největší z Čechů“, za herecký výkon v posledním snímku byl dokonce nominován na Českého lva. Eva Vrbková, jež hraje Chmelovu manželku, má na kontě hlavní roli v Sedláčkových „Mužích v říji“ nebo si zahrála jednu z klientek komunity drogově závislých v „Pravidlech lži“. Dále se můžete těšit na Simonu Babčákovou, Jiřího Vyorálka, Marka Taclíka nebo Jana Budaře. Spoluautorkou filmové hudby je Lenka Dusilová, která složila a nazpívala ústřední píseň filmu nazvanou „Smiluje“.

„Děj vypovídá o tom, co lze obětovat ve veřejné sféře, abychom zajistili své soukromí, stejně jako o odpovědnosti, kterou musíme přijímat ke svým činům.“ Tak nastiňuje hlavní myšlenku svého nového počinu scénárista a režisér Robert Sedláček. Mnohovrstevnatý příběh vykresluje zprvu bezproblémový rodinný život, kterým otřesou nepředvídané události. Hlavní postavou je Libor, bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu. Řadu let si spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky.

Rodina je základ státu Libor se následně ocitá v dohledu policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce. Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na Moravu. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. 

Ve snímku „Rodina je základ státu“ se jako vůbec v prvním českém hraném filmu reflektuje fenomén „tunelování“, tedy vykrádání bank jejich manažery, který je určujícím jevem transformace české ekonomiky. Další linii příběhu dokreslují křehké rodinné vztahy, jež jsou podrobeny těžké zkoušce. Na pozadí nevinné moravské přírody je tak divák konfrontován s rozbouřenou vztahovou atmosférou. Natáčení probíhalo také na různých místech v okolí Prahy – především v Pyšelích a Černošicích. Na Moravě se natáčelo například v prostředí poutního Velehradu. Film přijde do kin na podzim 20. října.


UPOUTÁVKA K FILMU RODINA JE ZÁKLAD STÁTU


 Text: Petr Míčko
Foto: Smart Communication
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání