ŽENY V POKUŠENÍ: Generační vztahy s humorem

Ženy v pokušení
Pokud stojíme v české kinematografii o kvalitní komedie, pak se režisér Jiří Vejdělek s novým vztahovým snímkem „Ženy v pokušení“ trefil do terče poměrně blízko středu. Problémy žen tří generací a řada neotřelých hlášek vybízí k příjemnému uvolnění.

Ženy v pokušeníMožná si někdo sliboval složitější strukturu nebo hlubší realizaci, ale už předchozí Vejdělkova díla jako „Účastníci zájezdu“ nebo „Roming“ byla založena na ústředním tématu s velkou dávkou volnosti vůkol. Snad jen „Václav“ mohl skrývat ještě trochu odlišný náhled, v případě „Žen v pokušení“ to ale není třeba se zamýšlením přehánět.

Pětačtyřicetiletá manželská poradkyně Helena (Lenka Vlasáková) jednoho dne načapala manžela s mladší ženou a ocitla se v nepříjemné situaci, v níž bývají její klienti. Na vlastní kůži ale člověk vždycky problém pociťuje výrazně jinak. S radou nečekaně přichází její matka Vilma (Eliška Balzerová), která si jako bývalá herečka život pořádně užívala a pokračuje v tom i ve stáří. Každého chlapa snadno uloví a navíc si píše podrobné záznamy o svých úlovcích. Třetí do party charakterově rozdílných žen je dvacetiletá dcera Laura (Veronika Kubařová). Ta sice chce matce pomoci, sama se ale vypořádává se svou první velkou láskou.

Přibližně ve stejnou chvíli se začnou kolem tří žen motat tři muži. Lauřin přítel Jakub (Vojtěch Dyk), který dohazuje Heleně svého kamaráda z práce Michala (Jiří Macháček), ale pak se do ní zamiluje sám. A sportovní novinář Dan (Roman Zach), jenž Vilmě pomáhá se sepsáním pamětí za pomocí sexuálních deníčků. Situace se však nečekaně prolínají a často přivolávají neočekávané a úsměvné okamžiky. Helena se snaží pomoci sama sobě schizofrenním rozhovorem jako vlastní pacientka, Laura si uvědomuje, že jen dobročinné skutky jí k životu nestačí a Vilma si i v těžkých životních situacích zachovává svůj šarm a optimismus.

Ženy v pokušeníPrávě Balzerová v roli Vilmy exceluje a hýří vtipem, ač posunutým spíše do roviny mužského sexistického humoru. A tak, i když je film hlavně o ženách, bude se i díky Vejdělkově scénáři líbit spíše chlapům. Pro dívky může totiž působit až moc hrubě. Ale řečeno větou přímo z díla: „A není to jedno?“ Jestli si český národ s oblibou vzpomíná na filmové hlášky, pak by díky „Ženám v pokušení“ mohli začít kolovat některé nové. Divácky se snímek rozhodně zařadí mezi velmi úspěšné.Text: Pavel Urban
Foto: Falcon

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání