Harry Potter naposledy v kinech, tenotkrát se vším všudy

Harry Potter a Relikvie smrti 2. částPokud jste byli z první části Harryho Pottera a Relikvie smrti zklamaní či snad dokonce zmatení, pak věřte, že pokračování se diametrálně liší. Žádné nudné pasáže a dlouhé vysvětlování. Konečně se dočkáte napětí, spousty efektů, boje na život a na smrt a také pořádné dávky emocí v přijatelné podobě. Vcelku se vydařilo i trojrozměrné zpracování, které určitě stojí za zhlédnutí. Nabízí se tak otázka, proč s takovouhle šťávou nemohly být zpracovány i některé předchozí díly.


Harry Potter a Relikvie smrti 2. částU tohoto filmu lze předpokládat, že se najde opravdu málo takových, kteří nepřečetli ani jednu knihu, neviděli žádný z předchozích snímků a spontánně se rozhodnou na něj vydat. Samozřejmě dívat byste se vydrželi, ale určitě by vám to nepřineslo takový prožitek. Závěrečná část totiž přesně navazuje tam, kde první skončila, objasňuje zbývající záhady a vrcholí očekávaným soubojem dobra a zla. Příjemné je, že se fanoušci, kteří k četbě příliš netíhnou, a proto neznají některé souvislosti do nejmenšího detailu, tentokrát nebudou v příběhu ztrácet a příliš tápat, co se to vlastně děje. Samozřejmě se předpokládá, že si budete pamatovat základní věci z předchozích dílů, jako například, co je to „komnata nejvyšší potřeby“ a k čemu je dobrá.

Harry Potter a Relikvie smrti 2. částNejnovější Harry Potter má oproti předchozímu dílu velké plus v tom, že od začátku až do konce se pořád něco děje. Nebezpečná výprava, boj o život, útěk, bitky zkrátka má mladý čaroděj pořád plné ruce práce. Tentokrát ani nedochází na zdlouhavé vysvětlování, proč se co děje. Vše plyne přirozeně, a pokud dojde na diskusi, je řečeno jen tolik, kolik je třeba. Humoru si moc neužijete, na ten zde bohužel prostor nebyl. A popravdě řečeno, Ronovi vtipné poznámky by se do pochmurného děje asi příliš nehodily. Tvůrci se však skvěle předvedli s propracovanými efekty. Velká bitva o Bradavice i souboj mezi Pánem zla a Potterem rozhodně stojí za to a nutno říci, že sledovat celý film ve 3D provedení je velmi příjemné. Trochu slabší chvíle nastane jen ve scéně, kdy Harry rozmlouvá s Brumbálem, jelikož pronikavě bílé pozadí a okolí působí trochu šumivě. Jinak ale určitě sami uznáte, že se jedná o velmi dobře odvedenou práci.

Harry Potter a Relikvie smrti 2. částCo se týká příběhu, lze mu snad vytknout pouze jedno. Neznalým divákům by občas mohlo připadat, jak to jde Harrymu všechno samo a hned si ví se vším rady. Samozřejmě se opírá o své předchozí zkušenosti, jen tolik nerozjímá jako dříve, protože jde opravdu o život a o čas. Zda je dostatečně vysvětleno hlavní vyvrcholení, je otázkou pro každého individuálně. Samozřejmě čtenáři jsou zasvěcení a všeznalí, ostatní diváci to pochopí také, ovšem záleží do jaké míry. Naopak oproti tomu je velmi pěkně zpracovaná pasáž vzpomínek Severuse Snapea. A to nejen pro pochopení hloubky a důležitosti této postavy, ale i z vizuálního pohledu. Je to silný moment, který ukazuje, že nic nemusí být takové, jak to na první pohled může vypadat. Skalní fanoušci by si sebou do kina měli vzít balíček kapesníků. Je víc než pravděpodobné, že dobrou čtvrtinu filmu propláčete nebo budete mít minimálně na krajíčku. Chvíle, kdy rodiny a přátelé oplakávají své blízké, kdy se o sebe navzájem strachují a bojují o život, jsou opravdu dojemné. Navíc je vše zpracované velmi citlivě, nijak přehnaně naservírované nebo uměle vytvořené.

Je škoda, že některé z předchozích snímků neměly takový náboj. Obzvláště pak první část Relikvie smrti. Ta kdyby měla jen zlomek z filmu, který právě vstoupil do kin nebo by bylo dějství v obou částech lépe rozloženo na akční scény a diskusi, bylo by nadšení diváků jistě větší. Lze však předpokládat, že k poslednímu dílu se budou fanoušci rádi vracet. Asi vám bude při odchodu z kina připadat neuvěřitelné, že ta dlouhá pouť chlapce, který zůstal na živu, právě skončila. Uspokojení tak možná vystřídá trochu smutek, že už nás další dobrodružství bohužel nečeká. 


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Warner Bros

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Poslední boj Harryho Pottera začne už brzy
HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI - Lepší sníst německý Eintopf
Hanna: Film o tom, jak mohou být děti kruté
Transformers vyráží do poslední bitvy

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání