Ceny jsou rozdány, Mezinárodní filmový festival skončil

 

MFF Karlovy VaryLetos se v Karlových Varech konal 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Slavnostní zahájení bylo 1. července, poslední ceremoniál proběhl o sobotním večeru 9. 7. Byla udělena ocenění ve čtyřech soutěžních sekcích a nechyběla samozřejmě ani řada známých osobností, které se prošly po červeném koberci. Kdo si odnesl trofeje z letošního ročníku?


Festivalové poroty ocenily na závěr této prestižní akce nejlepší filmy čtyřicátého šestého ročníku. V hlavní porotě zasedli představitelé z různých koutů světa. Německo zastupovala Sibel Kekilli, Francii Michel Ciment, slovenské sousedy Vladimír Balko, z Řecka přicestoval Michel Demopoulos a z nejvzdálenějšího Izraele Edna Fainaru. Českou republiku reprezentoval Pavel Strnad a prezidentem poroty se stal István Szabó z Maďarska.

MFF Karlovy VaryCenu za režii obdržel Pascal Rabaté za snímek „Prázdniny u moře“. Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon získala Stine Fischer Christensen za roli ve filmu „Neviditelná“, který režíroval Christian Schwochow. Nejlepší mužský herecký výkon předvedl ve „Spoluautorovi“ režiséra Martina Donovana herec David Morse. Zvláštní uznání pak bylo uděleno Jánu Mižigárovi, který si zahrál ve snímku „Cigán“ a umělkyni Jocelyn Pook. Ta ztvárnila jednu z postav ve filmu „Pokoj 304“.

Porota soutěžní sekce „Na východ od Západu“ byla ve složení zástupců z Bulharska, Ruska, Srbska, Francie a Polska. Vítězné ocenění obdržel snímek „Punk´s Not Dead“ režiséra Vladimira Blaževskiho, který tak získal 10 tisíc amerických dolarů. Zvláštní uznání pak sklidil Victor Ginzburg za režii filmu „Generation P“.

MFF Karlovy VaryDalší okruh soutěže nesl označení „Dokumentární filmy“. Pro představu rozmanitosti poroty, zde tentokrát zasedli odborníci z USA, Itálie, Švédska, Finska a Slovenska. Ti oceňovali dokumenty v kategoriích nad 30 minut a do 30 minut. V první vyhrál „Dobrý život“ režisérky Evy Mulvad, v následující pak „Deklarace nesmrtelnosti“ Marcina Koszałky. Oba dva si z Karlových Varů odvezli po pěti tisících dolarech.

Cenu za „Nezávislou kameru“ získal film „Sunflower Hour“ pod taktovkou Aarona Houstona. Za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii byla na letošním Mezinárodním filmovém festivalu oceněna herečka Judi Dench. Cenu prezidenta si přezval Goran Bregović a John Turturro. Čtenáři deníku Právo mohli svým hlasováním rozhodnout o tom, jakému snímku bude udělena „Divácká cena“. Vítězným dílem se stala „Nickyho rodina“ Mateje Mináče. O výsledku rozhodlo celkem 70 490 hlasů.

MFF Karlovy VaryNejvětší ocenění si z Varů odváží snímek „Restaurátor“ režiséra Josepha Madmonyho. Byl oceněn Křišťálových glóbem a finanční částkou 30 tisíc amerických dolarů, které si mezi sebe rozdělí režisér a producent filmu. Zvláštní ocenění hlavní poroty získal „Cigán“ Martina Šulíka, který tak pro sebe vybojoval odměnu 20 tisíc amerických dolarů. Ty si mezi sebe rovněž rozdělí režisér a producent.

Mezinárodní filmový festival v číslech
V letošním roce se této akce zúčastnilo přes 12 tisíc návštěvníků. Podle dostupných údajů se do Karlových Varů sjelo 310 filmových tvůrců, 814 filmových profesionálů a 649 novinářů. V průběhu festivalu bylo uskutečněno na 413 projekcí, které navštívilo přesně 126 302 diváků. Na letošním ročníku bylo uvedeno celkem 199 snímků, přičemž 165 z nich bylo hraných a 34 dokumentárních. I tentokrát se zde konala řada premiér. Konkrétně vám můžeme přiblížit, že se jednalo o 21 světových, 25 mezinárodních a 16 evropských filmových premiér.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: MFF Karlovy Vary


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání