Transformers vyráží do poslední bitvy

Transformers 3Před čtyřmi lety jsme měli poprvé tu čest seznámit se s vesmírnými Autoboty. Za tu dobu svedli mnoho drsných soubojů o záchranu naší planety i celého lidstva. Nyní se schyluje k poslednímu boji, ve kterém půjde opravdu o všechno. Třetí snímek o Transformers, tentokrát s podtitulem Temná strana Měsíce, vstupuje do kin a ve všech fanoušcích vzbuzuje otázku – naplní další díl velká očekávání?


Noví Transformers sebou zaručeně přináší řadu překvapení. Jak z pohledu hereckého obsazení a obsahu příběhu, tak i celkového zpracování. Rozhodně se nezařadí mezi snímky, ze kterých byste odcházeli naštvaní, znudění nebo zklamaní. Velký „happy end“ však také neočekávejte. Celkový dojem je totiž rozporuplný. Jako byste se vydali na luxusní párty, kde vám budou servírovat chutné pokrmy, ale bez přílohy. Ačkoli je vše dobře vymyšlené a pěkně připravené, něco tomu schází. Objednali byste si snad svíčkovou bez knedlíků?

Transformers 3Jednou z prvních novinek, která se promítne hned od počátku filmu, je změna v obsazení hlavní ženské role. Shia LaBeouf bude mít tentokrát po svém boku blonďatou modelku Rosie Huntington-Whiteley. Její přednosti, jako je andělská krása, sexy vzhled a neodolatelný kukuč hovoří za sebe, avšak její čistota a jemnost jsou trochu dotažené do extrému. Možná, že v originální filmové verzi působí Rosie trochu víc přirozeně, s českým dabingem ale vzbuzuje dojem, že je až příliš sladkým bonbonkem k tomuto dobrodružství. Je stejně roztomilá jako bílý plyšový králíček, ke kterému se tiskne hned v samotném úvodu. Jen pomazlit. Trochu připomíná Sněhurku od Walta Disneyho – rozdává úsměvy na všechny strany a s každým, ať je to člověk nebo nepřátelské Deceptikony, hovoří s takovou něhou jako zmiňovaná princezna s lesními zvířátky.

Proto je velkým překvapením, že tentokrát dostala takový prostor. Není to jen jedna z postav. Příběh se na ní z opravdu velké části zaměřuje a hned po problému, který řeší Autoboti, se ona stává ústředním tématem. Bylo to opravdu nutné? Vždy byli Transformers zaměřeni na přátelství a sílu týmu, který se odhodlal čelit všem nebezpečím a chtěl zachránit svět. Je to těžko pochopitelný chod od takového režiséra, jakým je Michael Bay. Na kontě má filmy, jako jsou například Mizerové, Skála, Armagedon nebo předchozí díly Transformers. Ačkoli mají jeho snímky vždy určitý ráz a charakter, u Odvrácené strany Měsíce budete mít pocit, že to nemůže být jen z jeho hlavy. Navozuje to totiž dojem, jako byste koukali na dobrodružství o Autobotech, ale zároveň přepínali na romantický snímek a nemohli se rozhodnout, co chcete sledovat víc. Jistá je však jedna věc – ať už se tvůrci rozhodli z jakéhokoli důvodu neobsadit do třetího dílu charismatickou Megan Fox, je to chyba. Té totiž nechybělo nic. Byla smyslně krásná, ale zároveň dokázala být akční či naopak emotivní ve správnou chvíli. Rosie se sice snažila, ale v tomhle jí nesahá ani po kotníky. Nedokázala tomu dát tu správnou šťávu.

Transformers 3Nečekaná je i hlavní zápletka. Na to, že se jedná o Transformers, u nichž jsme z předchozích dílů zvyklí na jednodušší dějovou linii – hlavně, že se něco děje, je tentokrát vidět snaha o propracovaný příběh. Kladné body si tak Autoboti mohou přičíst za originalitu samotného nápadu. Tvůrci se nesnažili vyhrabat zakopané padlé nepřátele, naopak připravili nové prostředí a s ústředním motivem si dost vyhráli. Na druhou stranu ale ani v tomto případě není vše ideální. Určitě by bylo lepší pracovat na filmu delší dobu, aby se postupně vychytaly nedostatky a doplnily se nevhodné mezery. Ačkoli se před vámi bude střídat jedna postava za druhou, co chvíli se ocitnete nejdřív ve vesmíru, pak zase na Zemi, budete mít po první hodině pocit, že se spíše mluví a stále něco vysvětluje, než aby se skutečně něco dělo. Zároveň to však utužuje očekávání velké bitvy v samotném závěru.

Těžko říct, zda jsou 3D technologie natolik složité, že je velmi finančně i technicky náročné natočit nějakou pořádnou bitvu, v Transformerech se jí ale určitě nedočkáte. Dojde na ničení ve velkém a tentokrát si to odskáče další americké město, až bude málem srovnáno se zemí, nepřátelské armády se však proti sobě nevrhnou. Tím ale neříkáme, že se není na co těšit. Naopak 3D je v tomto případě opravdu pěkně zpracované a stojí za to si připlatit, abyste viděli film v této technologii. Bude se bojovat, střílet, ničit a Autoboti to tentokrát opravdu nebudou mít jednoduché. Jen tomu nějak chybí ten správný závěr. I vzhledem k tomu, že se jedná o poslední vyprávění o Transformers, doufá jistě každý fanoušek, že ho čeká něco velkolepého. Splní se mu to jenom z části.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Transformers – čím nás překvapí třetí zpracování?

Karlovy Vary připravují Mezinárodní filmový festival

Pan Popper a jeho tučňáci – komedie v americkém stylu

Pařba v Bangkoku - Pánské jízdy se prostě nezapřou

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání