KATKA: O drogách naživo

film KatkaDokumentární snímek "Katka" režisérky Heleny Třeštíkové odkrývá naplno život drogově závislé dívky, později ženy, která nedokáže ze své stále se zhoršující situace utéct. Příběh zasáhne každého a zároveň vyvolává řadu otázek.

 

Helena Třeštíková opět ukázala své mistrovství. Kolem lidských osudů v neobvyklých situacích na kraji společnosti si v posledních letech přímo „libuje“. O drogově závislé Kateřině Bradáčové už natočila televizní film v roce 2001 (V pasti) a nyní svou čtrnáctiletou snahu přinesla režisérka v devadesátiminutovém dokumentu "Katka". Po dílech "Marcela" a "René" tak opět Třeštíková šokuje. Otevřenou výpovědí dívky, pro kterou se drogy stávají prakticky jediným cílem dne.

film KatkaPokud o snímku předem nevíte alespoň základní informace, pak na "Katku" rozhodně nechoďte. Nekupujte si pop corn a hlavně neberte na tento dokument děti. Už po pár minutách tato doporučení pochopíte. V roce 1996 bylo Katce devatenáct let, žila v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích a snila o obyčejném životě, včetně práce či rodiny. Jenže její život se ubírá cestou naplněnou drogami. Heroin, pervitin a další látky, které lidem rozhodně nepřinášejí nic dobrého. Pokud by ale měl dokument pouze moralizovat, bylo by to velmi laciné a prvoplánové.

Třeštíkové šlo o mnohem víc. V průběhu čtrnácti let sledovala Katku a její vývoj, tedy spíše smutný propad do nejtemnějších situací. Pokud běžný člověk slyšel něco o drogách a nikdy nebyl v prostředí narkomanů, pak si jen stěží může představit všechny okolnosti, se kterými se drogově závislí potýkají. Ve snímku "Katka" to všechno detailně uvidíte. Hlavní „hrdinka“ otevřeně mluví o tom, jak si krádežemi, prostitucí a jinými způsoby obstarávala peníze na další dávky. V některých etapách jejího života jí doprovázejí i partneři, samozřejmě také závislí. Je vidět, kde žijí, co jí, jak si drogy aplikují a už po půlhodině se vám bude zdát, že jste viděli dost.

film KatkaKatku nezmění ani fakt, že je těhotná, a i když si podle vlastních slov uvědomuje, že by jí dcera Terezka mohla donutit k abstinenci a odvykací léčbě, tak se jí realita vždy vymkne z rukou. Pomoc různých institucí a nakonec i samotné Třeštíkové s vůlí Katky nepohnou.

Přes velmi silný zážitek ale některé věci ve filmu zcela nezapadají. Třeštíková nemohla být logicky s Katkou denodenně, a tak bylo všem zúčastněným jasné, kdy se zrovna natáčí a co by se tak mělo v tu chvíli dít. A ačkoliv Katka prožívá během let různé eskapády, základní problém se nikam neposunul. Vtíravá kamera tak jenom dokumentuje jeden smutný osud, což je na jednu stranu dost a zároveň pro někoho trochu málo.Text: Pavel Urban
Foto: Aerofilms


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání