Natáčení snímku DonT Stop jede na plné obrátky

DonT StopJak jsme vás už informovali, v sobotu 7. května začalo natáčení nového českého filmu DonT Stop, který bude zaměřený na počátky punkové muziky v naší zemi. Do režisérského křesla poprvé usedl Richard Řeřicha, který však ve filmové tvorbě není žádným nováčkem. Na svém účtu má takové filmy jako Samotáři, Perníková věž nebo Jedna ruka netleská coby kameraman. Tým Kulturního servisu Puls vyrazil do terénu, aby se osobně podíval, jak se tvůrcům při natáčení daří.


DonT StopNetradiční prostor, kde probíhá větší část natáčení, nás přivítal svou zvláštní atmosférou. Dům, který se nachází v samém centru Prahy u Malostranského náměstí jakoby se ztratil v čase a čekal, až si ho někdo všimne a jeho kouzlo využije. Tvůrci měli v tomto ohledu štěstí dvojnásobné. Nejenže sehnali, jak sami nastínili, velmi autentické prostory vhodně pasující do doby, o níž bude "DonT Stop" vyprávět, ale navíc je dům v současné době neobývaný, proto nebyly žádné potíže s jeho využitím. I s ostatními detaily si dávají záležet. Richard Řeřicha vybral do hlavních rolí nové, neokoukané tváře v podání Patrika Děrgla, Lukáše Reichla, Jiřího Kocmana, Jakuba Zedníčka a Olivera Coxe, což diváci zajisté uvítají více, než ty známé z českých filmů. Byť jsou dobré, je jich málo a některé snímky díky tomu působí obdobně.

Architekt Jan Vlček, který má na starosti veškeré rekvizity a kulisy, také nezahálí. Jeho snahou je vtisknout filmu důvěryhodnost a poukázat na prvky související s jeho obdobím. Na natáčení jsme mohli spatřit nejrůznější věci – starým nábytkem počínaje. Knihy, které už také pamatují doby minulé, lednice či kufr, jež dnes vyvolají na tváři úsměv nebo jedna z prvních televizí. Ta je tak maličká oproti dnešním moderním přístrojům, že byste ji v místnosti plné věcí lehce přehlédli. Vlček se může aktuálně chlubit svým tvůrčím výkonem ve snímku „Lidice“, kde působil rovněž jako architekt a před jeho prací klobouk dolů.

DonT StopSnímek "DonT Stop" bude vyprávět o roce 1983, kdy se pětice kamarádů žijících v Československu rozhodla tíhnout k novému hudebnímu stylu – k punku. Skrze něj mohou vyjadřovat snáze svůj postoj k této době, ale i k životnímu stylu. Protest proti autoritám, společenským normám a jakékoli odpovědnosti či povinnostem. Zprvu to vypadá jednoduše. Pomyslíte si, že jsou v pubertě, tak se potřebují vybít, a nejlepším způsobem je pro ně založení punkové kapely. Když však nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že hudba je sice jejich pojítkem, ale pod povrchem je každý z nich úplně odlišný.

Nechme se tedy překvapit, jak nám přiblíží dobu svého vzdoru Richard Řeřicha. Ten se nechal slyšet, že nápad na natočení tohoto snímku nosí v hlavě už dlouhou dobu. Očekával však a doufal, že s tímto nápadem přijde i někdo další a natočí o tomto hudebním stylu a životním postoji vlastní film. Čekání však bylo příliš dlouhé, než aby mohl Řeřicha riskovat, že by s touto myšlenkou nikdo nepřišel. Držme mu tedy palce, aby vzal otěže do rukou správně. Vy se už brzy můžete těšit na rozhovor s režisérem, ve kterém nám "DonT Stop" přiblížil zase trochu z jiného úhlu.

FOTKY Z NATÁČECÍHO DNE SNÍMKU DONT STOP ZDEText: Kristýna Šmejkalová
Foto: CLV

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Začíná natáčení punkového filmu DonT Stop
Filmové Lidice vyprávějí o černé události našich dějin
Soundtrack k filmu Lidice je v prodeji
Tvůrci filmu Lidice dotáčeli atentát na Heydricha


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání