SMRT ČEKÁ VŠUDE: Válka si nevybírá

Smrt ceka vsudeVálečný snímek „Smrt čeká všude“ od zkušené režisérky Kathryn Bigelowové je sice už rok a půl starý, ale do českých kin vstupuje teprve nyní. Ukazuje v detailech počínání amerických vojáků v Iráku a nabízí pohled na válku ze strany mužů v akci.


Osmapadesátiletá Bigelowová už má za sebou úspěšné filmy jako "Bod zlomu" či "K-19: Stroj na smrt". Ostrý a drsný svět mužů jí je téměř vlastní, což dokazuje i v díle Smrt čeká všude. Tvrdé podmínky amerických vojáků ve válce v Iráku a jejich každodenní profesní i osobní problémy přibližuje Bigelowová až s nečekanou přímočarostí a dávkou reality.

 

Mise hlavních hrdinů snímku se pomalu krátí, odpočítávají prakticky poslední měsíc, ale neví dne, ani hodiny, kdy se komukoliv z nich může cokoliv stát. Seržant JT Sanborne (Anthony Mackie) pronáší ke konci filmu klíčovou větu: „Pokaždé, když jdeme ven, je to život, anebo smrt.“ Jednotlivé mise těchto vojáků, kteří se specializují na zneškodňování bomb, jsou vysoce nebezpečné.


To poznal i Matthew Thompson, který jeden z výbuchů nepřežil. Místo něj přišel do útvaru Will James (Jeremy Renner), který je přesný opak Sanbrona. James totiž miluje adrenalin Smrt čeká všudea na misích často porušuje vojenské předpisy. Naopak vůdci Sanbornovi jde hlavně o bezpečnost všech. Jejich spory se nakonec při uvědomění si vážnosti situace mění spíše v přátelství.

 

Velmi působivé záběry pomocí ručních kamer, při kterých nechybí strach, napětí či krev, dodávají filmu na autentičnosti. "Smrt čeká všude" není pro slabé nátury, ale po řemeslné stránce je precizní. Devět nominací na letošní Oscary hovoří za vše.Text: Pavel Urban
Foto: Palace Pictures


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání