Čtvrtí Piráti plují v podivných vlnách rozmanitosti

Piráti z Karibiku - Na vlnách podivnaČtvrtý díl úspěšné série Pirátů z Karibiku nazvaný Na vlnách podivna vybočuje z řady ve spoustě aspektů. Kromě 3D zpracování i v režii Roba Marshalla, který nahradil Goreho Verbinskiho. Diváci se také podívají na netradiční místo pro tyto snímky, do Londýna. Johnny Depp je pořád brilantní kapitán Jack Sparrow. Tentokrát se bude muset popasovat s novými nepřáteli a celý snímek s utahanou jednoduchou zápletkou, ale i se slabým scénářem.


Předchozí tři díly Pirátů byly divácky velmi úspěšné a mnoho fanoušků se těšilo na čtvrté pokračování. To přichází do kin téměř přesně čtyři roky po trojce. Nový díl Na vlnách podivna režíruje premiérově Rob Marshall. Ten chtěl spolu s autorským týmem přinést nový příběh, který by nebyl závislý na předchozích dílech. Scénáristé Ted Elliott a Terry Rossio tentokrát uplácali text, s nímž se kromě Marshalla museli poprat také herci, což nebyla zrovna snadná úloha.

Piráti z Karibiku - Na vlnách podivnaJasná konstrukce příběhu je rozmělněna jen drobnými postranními zápletkami. Jack se v Londýně potká se svou bývalou láskou Angelicou (Penélope Cruz), která se v přestrojení za něj snaží naverbovat posádku na loď, jež má plout k Pramenu mládí. Na palubu se nechtěně dostane i Jack a začne hra, při níž si nikdo nemůžu být jistý, kdo je s kým v partě a komu se dá věřit. Lodi Queen Anne’s Revenge totiž šéfuje obávaný pirát Černovous (Ian McShane), jehož údajnou dcerou je právě Angelica.

Na stejné cestě ale pluje ve službách Krále kapitán Barbossa (Geoffrey Rush), jehož Jack dobře zná, ale on sám má za lubem především pomstu za potopení Černé perly. K Pramenu mládí se plaví také Španělé, a tak se hon k cíli proměňuje v pořádnou bitvu. Navíc se všechny posádky musí na cestě vypořádat s řadou nástrah, včetně mořských pannen, které údajně námořníky nejprve omámí svou krásou a pak je stahují pod vodu. Zároveň ale jsou výpravám ony panny paradoxně užitečné. Vedlejší linií snímku je pak zvláštní láska mezi jednou z mořských panen Syrenou (Astrid Bergés-Frisbey) a knězem Philipem (Sam Claflin) z posádky Černovouse.

Piráti z Karibiku - Na vlnách podivnaElitní herecká sestava se svých úkolů chopila výtečně, hlavně Depp se s rolí kapitána Jacka Sparrowa za ta léta dobře sžil. Ovšem sledovat půvabnou Penélope Cruz, která je drzá, svůdná, prolhaná a lstivá zároveň, je také skvělý zážitek. Problém je však ve scénáři, kdy se některé dialogy neuvěřitelně a bezúčelně vlečou. Ztvárnění snímku ve 3D je sice hezké při bojových scénách a malebných scenériích džunglí na ostrovech na Hawaii, ale film by se obešel klidně i bez této technologie. Navíc je tato filmová verze pouze s dabingem, což také není žádná výhra. Dana Černá se pro Penélope prostě nehodí, na druhou stranu třeba Saša Rašilov mluví Deppa bravurně.

Čtvrtý díl Pirátů je příjemnou rodinnou komedií, ale rozhodně vás neoslní. Téměř 140 minut se v sále vydržet dá, ale u některých pasáží by vůbec nevadilo zapnutí rychlejšího přehrávání. Inu, Depp baví, Cruz okouzluje a Rush je stabilně mazaný, ale žádná velká přidaná hodnota se tentokrát nekoná.


Text: Pavel Urban
Foto: Falcon

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Piráti z Karibiku vyvěší svou vlajku na půlnoční premiéře
Kultura s Elány, Piráty z Karibiku nebo United Flavour
Rychle a zběsile popáté a opět na plný plyn
Cizinec: Hlavní postavu možná vůbec nespatříte


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání