Tvůrci filmu Lidice dotáčeli atentát na Heydricha

film LidiceAčkoliv se zdálo, že film Lidice je už hotový a brzy se ho diváci dočkají v kinech, tak první část tohoto tvrzení nebyla tak docela pravdivá. Tvůrci, v čele s režisérem Petrem Nikolaevem, dotáčeli ve středu 27. dubna v Praze Podolí scénu, v níž je spáchán atentát na tehdejšího zastupujícího říšského kancléře v protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha. Snímek bude mít premiéru už 2. června.


Lidice byly původně dotočeny už v předjaří. V průběhu března a na začátku dubna se nahrávala hudba a film byl odeslán do soutěže na filmový festival v Cannes, kde však v hlavní přehlídce zařazen nebude. Proběhly už ale také ukázkové projekce. O snímek projevily zájem v USA i Asii. Po jednáních s těmito zeměmi však dotáčeli filmaři samotný atentát na Heydricha, který vypálení Lidic předcházel.

film Lidice„Po konzultaci s americkým distributorem jsme se rozhodli k tomuto netradičnímu kroku. Chceme, aby film byl srozumitelný i světovému publiku, které není znalé evropských historických událostí, navíc snímek Lidice dostane ještě akčnější a velkolepější rozměr. Hrozně si vážíme toho, že ještě před uvedením filmu, před jeho slavnostní premiérou, o něj projevili zájem distributoři nejen ze Spojených států, ale i z asijských zemí,“ řekl k dotáčce producent snímku Adam Dvořák.

Jelikož původní lokalita na Praze 8 v proslulé kobyliské zatáčce už vypadá dnes zcela jinak, museli tvůrci najít podobné místo, což se jim podařilo v Praze 4 Podolí. Tam se stal představitel Heydricha Detlef Both obětí atentátu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, jako se to událo 27. května roku 1942.

Dalším neobvyklým bonusem bude soundtrack, který vznikal pod vedením Michala Hrůzy, a měl by přiblížit téma Lidic obzvláště nejmladší generaci. Nejedná se jen o filmovou hudbu, na níž spolupracoval muzikant a zpěvák s Jamesem Harriesem, ale opravdu o samostatný projekt plný moderních skladeb interpretovaných těmi nejlepšími umělci u nás. Na soundtracku se podíleli například Lucie Bílá, Aneta Langerová, Divokej Bill a další. CD pod názvem Lidice vyjde už v sobotu 7. května v početně limitovaném množství a bude ke koupi v síti PNS za 69 Kč. Bonusem určitě bude přiložený poukaz na volnou vstupenku na film Lidice v síti Cinestar.


Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Urban


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Proběhl poslední natáčecí den snímku Lidice
Lidice mají za sebou rekonstrukci tryzny z roku 1945
Padla první klapka filmu Lidice
Příběh Lidic ožije za rok ve filmu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání