IMAGINARIUM DR. PARNASSE – Únik do jiné reality

Imaginarium dr. ParnasseNový snímek režiséra Terrryho Gilliama přináší velké dobrodružství do říše lidské fantazie a představivosti. Kouzelné zrcadlo ukáže každému pohled do vlastní duše, od nejkrásnějších představ po ta nejtemnější zákoutí, a každý si sám musí rozhodnout, zda ho více láká kladná, nebo záporná část. Jaké je tajemství dr. Parnasse?


Úspěšný americký režisér Terry Gilliam, který má na svém kontě snímky jako Monty Python a Svatý Grál, Krajina přílivu, nebo Kletba bratří Grimmů dokončil další slibný film. Ve svém „Imaginariu dr. Parnasse“ vypráví o nekončícím boji mezi dobrem a zlem, avšak zcela v jiné rovině, než doposud mohli diváci vidět.

 

Imaginarium dr. ParnasseSamotný příběh je bez úvodu a přímo vás vtáhne do děje, jako byste již dávno byli jeho součástí. Postupně se však seznamujeme s jednotlivými hlavními postavami a dozvídáme se o jejich minulosti i osudu. Bývalý buddhistický mnich Parnass (Christopher Plummer) se kdysi dávno setkal s ďáblem alias panem Nickem (Tom Waits), který je posedlý sázkami a nechá se jimi kdykoli zlákat. Tenkrát se Parnassovi poštěstilo a vyhrál nesmrtelnost. Smlouva s ďáblem má však vždy nějaké „ALE“, kterým přelstí svou případnou prohru. Parnasse začne jezdit s pojízdnou show známou jako Imaginárium dr. Parnasse, ta nabízí jedinečný zážitek. Každý, kdo vstoupí do kouzelného zrcadla, má možnost nahlédnout do hlubin vlastní představivosti. Podle toho čím se dotyčný nechá zlákat, buď jeho duše bude pokračovat na své pouti, nebo propadne pekelnému Nickovi.

Při jedné z dalších sázek, kdy se Parnassovi opět podaří zvítězit, je jeho vítěznou cenou možnost prožít nový život, od mládí až k postupnému stáří. Ďábel si však vynutí jednu podmínku – pokud bude mít doktor někdy potomka, v den jeho šestnáctých narozenin mu propadne jeho duše. Nadšený doktor souhlasí, aniž by tušil, že na sklonku stáří se mu opravdu podaří zplodit potomka, krásnou dceru Valentinu (Lily Cole).

Léta neúprosně plynou a čas, kdy Valentině bude sladkých šestnáct, se blíží. Aniž by tušila, co ji čeká. Její otec však propadá zoufalství, protože by rád svou dceru zachránil, ale neví jak. Osud však chce, aby se střetl s tajemným Tonym. Bude on tím, komu se podaří zachránit nebohou Valentinu z temných spárů?

Imaginarium dr. ParnasseDěj je zasazen do současnosti, ačkoli kostýmy a vzhled samotného imaginaria ve vás mohou navodit pocit, že je vše posunuto v čase o pár desítek let zpět. V příběhu jsou neustálé zvraty a do poslední chvíle netušíte, co bude následovat. Pokud na film nepůjdete s předsudky, a naopak si jen tak zajdete relaxovat do kina, jistě vás nezklame.

Náhlý skon Heathe Ledgera během natáčení snímek nijak nenarušil, naopak mu přidal na zajímavosti. Aby byl film dokončen, dotočili Tonyho roli herci Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell. Diváka se tato kuriozita však nijak nedotkne, naopak přidává samotnému snímku na zajímavosti, neboť se herci střídají při Tonyho průchodu zrcadlem, tudíž zachycují jeho různé podoby. Díky různým představám a fantazii, kterou Imaginarium zachycuje, ve vás může vyvolat pocity krásné, radostné a veselé, zároveň však působí i strašidelně, temně a psychedelicky.

Po skončení filmu, budete-li sedět v kině, vás možná napadne, že jste se cítili, jako by se před vámi chvílemi hrálo živé vystoupení v divadle. Posuďte sami.

 


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: H. C. E.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
New Yorku, miluji tě: Střetávání světů pokračuje
Sherlock Holmes: Klasika v novém kabátě
Fish Tank: Zlobivá puberťačka hledá své místo
Trable v ráji: Pekelná nuda

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání