RIO: Pláže, barvy a papoušek, který nelétá

RioTvůrci animované trilogie Doba ledová přináší nový snímek Rio, který se opět pouští do propojení půvabného příběhu s plejádou lidských vlastností, jež jsou vloženy do roztomilých zvířátek. Když navíc uzříte věrohodně zpracované krásy Ria de Janeira a uslyšíte tóny samby a dalších jihoamerických tanců a melodií, ponoříte se na hodinu a půl do krásného snu s úsměvem na tváři.

 


Režisér Carlos Saldanha vymyslel příběh tohoto snímku mezi druhým a třetím dílem Doby ledové" a nyní nápad rozvinul v celovečerní film. Blu je domácí papoušek, kterého, když byl malý, únosci přivezli z rodné Brazílie do amerického městečka ve státě Minnesota. Tam ho našla dívka jménem Linda a vytvořila mu doma úžasné prostředí. Blu se měl po celá léta jako v bavlnce, naučil se chovat, jednat i myslet jako člověk, ale nikdy nedokázal létat. S Lindou si dlouho mysleli, že jde o posledního jedince svého druhu, až jim jeden vášnivý fanda těchto roztomilých tvorů prozradil, že má Blu v brazilském Riu de Janeiru kolegyni Perlu. Pro zachování druhu navrhne, aby se Linda a Blu do Ria vydali a pokusili se sblížit domácího mazlíka s temperamentní tvrdohlavou samičkou.

RioKrátce po jejich setkání ale Blua a Perlu unesou pašeráci a začne velká bitva o peníze, city a samozřejmě i o dobro. Podstatnou roli záporáka zde sehraje kakadu Nigel, naopak papouščímu páru pomáhají k osvobození místní ptáci. Kromě boje o holé přežití se příběh vyvíjí i láskyplnou cestou, která hlavní dvojici nenápadně sbližuje.

Rio" je milý film především pro děti, na němž jsou ukázány základní lidské vlastnosti a nastíněno, jak to zpravidla v pohádkách končí. Na druhou stranu je také plné skvělých vtipů, legračních situací, detailů a nápadů. Jako třeba opice coby profesionální zloději, které se dají vymyslet jen v animácích. Navíc díky 3D technologii si můžete užít úžasný pestrobarevný svět jihoamerické přírody, z čehož by měl třeba Dan Nekonečný určitě obrovskou radost.

Také dabing je obstojný, i když v originále propůjčily postavičkám hlasy takové hvězdy jako Jesse Eisenberg, Anne Hathaway, George Lopez, Jamie Foxx či will.i.am. Ale co naprosto trhá uši, jsou překlady textů doprovodných písní v jihoamerických rytmech. Čeština v tomhle případě trpí. Kdybych měl možnost vidět film na DVD, veškeré vycpávkové písně bych přeskakoval. Jinak se ale dobře pobavíte a ještě si prohlédnete zákoutí Ria de Janeira.

 

RioText: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání