SHERLOCK HOLMES: Klasika v novém kabátě

film Sherlock HolmesKdo by neznal jednoho z nejproslulejších fiktivních detektivů, kteří kdy poznamenali světovou literaturu? Psané povídky se již dávno dočkaly převyprávění na audio nahrávkách. Nyní však přišel čas, aby Sherlock Holmes vstoupil na filmové plátno. A zhlíží z něj v poněkud moderní verzi.


Snímek „Sherlock Holmes“ v režii Guye Ritchieho, který má na svém kontě například filmy jako Podfu(c)ka nebo Trosečníci s Madonnou v hlavní roli, sklízí velký úspěch. V hlavních rolích se představí Robert Downey Jr. co by Sherlock Holmes a Jude Law jako jeho věrný parťák Watson. Zápornou postavu lorda Blackwooda ztvárnil Mark Strong, v ženském zastoupení se můžete těšit na půvabnou Rachel McAdams aneb tajemnou zlodějku Irene Adler, které se podařilo kromě hodnotných věcí ukrást i Holmesovo srdce.

Sherlock HolmesHolmes, známý především tím, že dokáže vyřešit i ty nejzáhadnější případy, rozhodně mile překvapí a své příznivce potěší. Jeho bystrou mysl musí neustále něco zaměstnávat, a pokud zrovna nejde po stopách zločinců, bádá nad svými experimenty a vynálezy. Jeho široký záběr však nečekaně zahrnuje kromě výroby jedů a zbraní také bojové umění. Nedivte se tedy, až detektiva uvidíte třeba v boxové aréně, kde nebude vyšetřovat vraždu, ale prát se jako pořádný chlap.

Pozadu za ním nezůstává ani jeho věrný přítel a kolega Watson. Knižní příznivci by mohli čekat spíše postaršího a zdrženlivého mužíka, ale to by přeci nemohl mít příběh ten správný spád! Klasický anglický gentleman má sice své zásady slušného chování a v mnohém působí jako Holmesův mluvčí, zároveň je však výborný lékař, bystrý a stále ostražitý, často s revolverem v ruce. Jako bývalý voják se nebojí vrhnout do boje a dává lotrům pěkně zabrat.

Novou netypickou sherlockovskou postavou je tajemný lord Blackwood, detektivův protivník a zároveň velká hrozba pro Londýn. Parlament totiž ještě netuší, jaké nebezpečí na něj číhá a jeho naplnění se s každou další hodinou blíží. Jak si ovšem detektiv poradí s černou magií, úplatky a nástrahami, která na něj čekají?

Sherlock HolmesFilmová zápletka je velmi dobře promyšlená a u diváků za to jistě sklidí kladné body, neboť pravděpodobně nebudou do poslední chvíle tušit, jaké má celá záhada řešení. Velmi kvalitní jsou dvě menší bitky, které mají propracované zpomalené podání i s vysvětlením, jak svého soupeře dostat pár údery na zem. Trochu však pokulhávají některé z hlavních bojových scén, ve kterých je více postav, neboť jsou na obrovských plátnech kina natolik neostré a rychlé, že občas není možné stihnout je zachytit.


Samotný příběh je vskutku dynamický a nenechává vás ani na chvíli vydechnout. Konec naznačuje, že můžeme brzy očekávat další pokračování, tentokráte možná zaměřené na další známou postavu profesora Moriartyho.

Věhlas Holmesův je rozšířen po celém světě už více než sto let. Na svět ho „přivedl“ britský spisovatel Sir Arthur Conan Doyle. Ovšem Ritchieho zpracování dodává detektivovi punc novoty a originality.  První dobrou odezvou je Zlatý glóbus pro Downeyho Jr. v kategorii Nejlepší herec v muzikálu nebo komedii.

 Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Warner Bros
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Fish Tank: Zlobivá puberťačka hledá své místo
Trable v ráji: Pekelná nuda
Kawasakiho růže: Píchnutí o zašlý trn
Avatar: Jakou si lidstvo připraví budoucnost

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání