Králova řeč panuje na všech frontách

Králova řečHistorický britsko-australský snímek Králova řeč se zapíše právem mezi několik desítek nejlepších filmů vůbec. Drama inspirované skutečným příběhem krále Jiřího VI. má mnoho výtečných dílčích atributů, aby celkově drželo pohromadě jako nádherná mozaika. Čtyři čerstvé Oscary hovoří za vše.

 

Třebaže má film díky skutečným historickým událostem děj jasný a čitelný, scénář Davida Seidlera je tak bravurní, že se z obyčejného anglicky konzervativního příběhu stává zábavná podívaná, která vás zasáhne.

Králova řečPo smrti anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a pozoruhodné abdikaci jeho prvorozeného syna, krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), se na anglický trůn posadí Bertie jako Jiří VI. (Colin Firth). Právě začíná II. světová válka a Bertie se kromě tíživé politické situace musí vyrovnat také sám se sebou. Od malička totiž koktá, což by při projevech ke svému lidu ve složitých časech nebylo příliš dobré.

Králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter) tak svému muži domluví schůzku se svérázným terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Ten si ze vzácného klienta moc nedělá a jedná s ním stejně jako s kýmkoliv jiným. To se Bertiemu ze začátku moc nelíbí, ale když si zvykne, začíná série zábavných, roztomilých a emocionálních scén. V těchto chvílích je potřeba před tvůrci smeknout, a to především před jejich odvahou a nápaditostí.

Králova řeč
Colin Firth i Geoffrey Rush předvedli naprosto vynikající výkony a není divu, že Firth za své ztvárnění vystrašeného koktajícího krále získal jak Zlatý glóbus, tak Oscara. Úžasná je také kamera Dannyho Cohena, který si s jednotlivými obrazy hraje jako malý kluk s vláčky.

Králova řeč neslibuje žádný hollywoodský trhák, ale je tak úžasně působivá, že mnohé velkofilmy hravě strčí do kapsy. Bezkonkurenčně nejlepší snímek loňského roku. Dvě hodiny si na tento silný zážitek rozhodně najděte a na finále si připravte kapesníky.

Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání