Nickyho rodina - příběh, který bere dech

Nicolas Winton Nikyho rodina
Za přímé účasti 101letého sira Nicholase Wintona uvedli 20. ledna režiséři Matěj Mináč a Patrik Pašš premiéru filmu Nickyho rodina. Působivý snímek, který odhaluje další z osudů Wintonových transportů, rozplakal polovinu pražského Kongresového centra. Příchod sira Wintona pak obecenstvo uvítalo několikaminutovým potleskem.


Sir Winton zachránil za druhé světové války šest set devadesát devět dětí, převážně židovských, kterým umožnil vycestovat do Británie. „Nickyho rodina“ Mináčův v pořadí již třetí film dokumentující tento příběh.



Nicolas Winton Nikyho rodinaSnímek silně apeluje na diváky, aby i oni po vzoru Wintona pomáhali potřebným. V duchu jeho optimistického poselství se nesla i celá ceremonie. Před zahájením filmové projekce dostali slovo zakladatelé slovenské nadace „Magna – život dětem“, Denisa Augustinová a Martin Bandžák, kteří přítomným představili svůj projekt boje proti HIV a AIDS na africkém kontinentu.

 

Sira Wintona uvítal při příchodu na pódium bouřlivý potlesk. V návaznosti na právě zhlédnutý snímek neměli někteří daleko k slzám, emoce naplnili celý sál. Jen stěží se dalo uvěřit, že tento filmový hrdina sedí nyní rovnou před námi. Někteří diváci si přivezli transparenty, skrze než Wintona nadšeně zdravili.

 

Sto jednoletý Brit přijel na podium na vozíku, květiny však přijal ve stoje. Záhy ho obklopili žáci ze Základní školy v Kunžaku. Ti se spolupodíleli na petici pro nominaci sira Wintona na Nobelovu cenu míru. Starý pán jim s úsměvem slíbil, že se na ně do jejich jihočeského městečka někdy přijede podívat. I přes svůj úctyhodný věk zůstává Winton velmi pozitivní a vtipný. Když se ho režisér Mináč zeptal, proč si myslí, že na lidi jeho příběh stále tolik působí, odpověděl: „Myslím, že je to pro mnohé lidi inspirací k tomu, co by mohli dělat v budoucnosti.  A je dobré vidět, co dobrého bychom mohli dělat v budoucnosti.“. Na Wintonova slova odpovědělo publikum hlasitým potleskem. Sir Nicholas se bohužel po chvíli odebral zpět do zákulisí – údajně ho čekal ještě bohatý program.

 

Nicolas Winton Nikyho rodinaJeden z žáků Wintonovy školy předal spolu s předsedou senátu České republiky, Přemyslem Sobotkou do rukou zástupce norského velvyslanectví nominační dopis s více než 100 tisíci podpisy. Tento dokument navrhuje Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. Velvyslanec uvedl, že sir beze všeho splňuje „koncept míru“, který je pro udělení ceny kritériem. Riskoval život za zachování lidských práv.

 

Projekci navštívili i další lidé známí z filmu – Wintonovy děti. Většina z nich už má dnes sama vnuky a zůstává v zahraničí. Ke skupince asi patnácti osob patřila například spisovatelka Věra Gissingová, fyzik Ben Abeles nebo moderátor kanadské CBS Joe Schlesinger. Mnoho z nich se ke stáru věnuje dobrovolnické činnosti v nejrůznějších organizacích. Tito lidé, kteří z války vyvázli jen zázrakem, jsou spolu se svými dětmi živoucím důkazem toho, jak významný byl čin Nicholase Wintona.






Text: Klára Votavová
Foto: 2media
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání