Cizinec: Hlavní postavu možná vůbec nespatříte

film Cizinec
Nový snímek „Cizinec“ se se svou velkolepou výpravností a známou hereckou dvojicí v hlavních rolích tváří jako hvězdný hollywoodský film. Ve výsledku se však utápí v průhlednosti, nejasnosti žánru a celkové neatraktivnosti. Můžete si u něj oddechnout a pokochat se krásou Benátek, ale to je asi tak všechno.

 

Německý režisér Florian Henckel von Donnersmarck se po úspěšném debutu „Životy těch druhých“ vydal na půdu akční komedie, která se by se měla podobat Bondovce, ale nakonec se rozmělňuje v ředěný guláš nevalné chuti. Sto milionů dolarů, takový byl rozpočet snímku, se dalo utratit určitě lépe.

 

film CizinecNepochopitelně přeložený název „Cizinec“ z originálního „The Tourist“ má děj průhledný jak duhová kulička a po pár minutách víte, jak to celé dopadne. Johnny Depp (Frank), po delším čase nepřevlečen, je americkým turistou cestujícím do Evropy. Ve vlaku si ho vyhlédne agentka Interpolu Elise (Angelina Jolie) a zaplete ho jako součást plánu do velmi nebezpečné hry. Frank se však do Elise zakouká a vzplane k ní láskou. A dál už to znáte. Řada honiček v ulicích Benátek – v pyžamu po střechách či na člunu po kanálech, trocha té romantiky a pátrání po skutečném cíli cesty Elise, Alexandru Piercovi.

 

Celý příběh má ale několik vážných nedostatků. Pomineme-li laciný scénář, tak akčních scén není mnoho a moc přesvědčivé nejsou. Angelina je půvabná a přitažlivá za jakékoliv situace s pořád stejně svůdným úsměvem. Romantiku zamilovaných teenagerů Angelině a Deppovi jednoduše také nevěříte. Tohle souznění na plátně nefunguje, a vtipu je tady jako šafránu. Více než polovina filmu se odehraje v různých dopravních prostředcích, jejich milovníci si tak přijdou na své. Stejně jako ti, co obdivují zákoutí Paříže a především zmíněných Benátek.

 

film Cizinec
Donnersmarck měl původně s realizací snímku problémy. Filmové společnosti do něj nechtěly investovat peníze, až vše zachránila Angelina a Benátky. „Cizinec“ tak vznikal dlouhé čtyři roky. A upřímně řečeno, až na pár světlých výjimek, to byl promarněný čas. U filmu si možná příjemně odpočinete, ale to můžete i doma při hře Scrabble.

Text: Pavel Urban
Foto: Falcon

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání