Hřebejk s Jarchovským servírují „Nevinnost“, jejich nejtemnější snímek

film Nevinnost (2011)Už 20. ledna vstoupí do kin nový film autorské dvojice Jan Hřebejk a Petr Jarchovský „Nevinnost“. Ten se z dramatické linie láme až v psychologickou sondu do životů, které ovlivňují všelijaké způsoby lásky. O svém díle promluvili tvůrci i vybraní herci na tiskové konferenci.

 

Příběh je poměrně jasný. Uznávaný lékař Tomáš (Ondřej Vetchý) je obviněn z těžkého zločinu, když ho jedna z nezletilých pacientek Olina (Anna Linhartová) osočí ze znásilnění. Případ vyšetřuje Láďa (Hynek Čermák), bývalý partner Tomášovi ženy Milady (Zita Morávková), která to chápe jako jeho osobní mstu. Vše ještě zamotává sestra Milady, Lída (Anna Geislerová). Vtipnou vedlejší roli má ve snímku dědeček Terezy (Rebeka Lizlerová), dcery Tomáše a Milady. Postavu ztvárnil Luděk Munzar, pro něhož je to návrat do filmu po více než dvaceti letech.

 

film Nevinnost (2011)„Ten příběh se nezakládá přímo na skutečné události, ale věcí kolem sebe si všímám a do příběhu zasahují. Určitě jsem se ve scénáři inspiroval některými skutečnostmi. Vývoj samotného scénáře byl poměrně dlouhý,“ řekl scénárista snímku Petr Jarchovský a jeho věrný spolupracovník, režisér Jan Hřebejk, dodal: „Ve chvíli, kdy se příběh láme z detektivního do psychologického dramatu, to bylo ve scénáři popsané tak, že se vše odehrává v moci médií. To nás ale neuspokojovalo. Proto jsme scénář odložili, natočili mezitím jiné snímky a pak se k němu vrátili.“

 

Hlavní mužskou roli Tomáše ve filmu ztvárnil Ondřej Vetchý, pro něhož se Hřebejk rozhodl po zralé úvaze. „U Tomáše bylo nejsložitější, že se kolem něj všechno točí, ale on často jen nějak reaguje, což je velmi těžké zahrát. Proto jsem hledal někoho, komu se dají uvěřit obě polohy. Uvažoval jsem i o jiných hercích, ale ne moc dlouho,“ vysvětlil Hřebejk.

Pro Vetchého, který ve Hřebejkově snímku hrál poprvé, to byla příjemná spolupráce. „V minulosti jsem se s panem Hřebejkem potkal asi jen dvakrát. Nikdy jsme spolu nemluvili. Pak jsme se setkali a pohovořili jsme o tom snímku. Dlouho jsem si pak nechtěl přečíst scénář, až mi Honza volal, abych si to konečně prošel. Pak jsme se všichni ještě jednou sešli, abychom si o tom popovídali, kudy to budeme chtít vést, a kam ty postavy chceme dostat. Pan režisér mě pak mile překvapil, jak dovede být flexibilní až do posledního detailu,“ svěřil se Vetchý.

film Nevinnost (2011)

Zajímavým pojítkem ve snímku je zřejmá vizuální podoba Anny Geislerové a Anny Linhartové, čehož postupně tvůrci využili i v samotném příběhu. „Scénář to nepředepisoval, aby si byly podobné, ale když jsme vybrali Aničku Linhartovou pro roli Olinky, tak jsme tomu scénář začali přizpůsobovat, až jsme ho hodně pozměnili,“ přiznal Hřebejk. V dějové linii pak byly pro deníček Olinky použity básně a skutečné deníkové záznamy Anny Geislerové právě z pubertálního věku. „Já doma našla hromadu svých deníků. Udělali jsme selektivní večer a s překvapením jsem tam našla řadu básniček, které se hodily do příběhu a jsou tam pak skutečně použité,“ prohlásila Geislerová.

 

Nečekaným zpestřením snímku „Nevinnost“ je pak odlehčená postava dědečka v podání Luďka Munzara. Ten hrál naposledy ve filmu „Mág“ režiséra Františka Vláčila v roce 1987. Od té doby vystupoval jen v televizních filmech a seriálech. „Já jsem tady vlastně jen za kompars. Jsem rád, že se ještě našel jeden odvážný člověk, což byl režisér Hřebejk, který mi nabídl tuto roli. No, spíše epizodu. Zjistil jsem, že ještě existují hodní lidé, chovali se ke mně hezky, starali se o mě, i polívku jsem dostal zadarmo,“ řekl o své roli Munzar.

 

Hudbu k filmu složila Vladivojna La Chia, sedmadvacetiletá půvabná skladatelka, textařka, zpěvačka a malířka. „Já jsem ji znal už dřív a přál jsem si, abychom se někdy setkali pracovně. Líbilo se mi její poslední album, tak jsem jí oslovil,“ popisoval spolupráci Hřebejk a sama La Chia dodala. „Snila jsem tak od dvanácti let, že bych mohla dělat filmovou hudbu. Překvapilo mě ale, že ta nabídka přišla právě od Honzy Hřebejka. Hned od prvního dne jsem se moc snažila, aby se mu hudba líbila. Soundtrack k filmu bude současně s premiérou, tedy 20. ledna.“

Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání