Dívka, která kopla do vosího hnízda – švédská trilogie končí

Dívka, která kopla do vosího hnízda
Je to teprve pár měsíců, co do našich kin zavítal snímek „Muži, kteří nenávidí ženy“. Ač se začal promítat v letním období, kdy kina nejsou tak hojně navštěvovaná, sklidil velký úspěch. Na něj v listopadu navázal film „Dívka, která si hrála s ohněm". Nyní přichází rozuzlení této tajemné švédské trilogie.

Trojdílný příběh „Milénium“ autora Stiega Larssona se stal po celém světě velmi populární. Doposud se prodalo přes 46 milionů výtisků ve 44 zemích. Dílo si získalo srdce čtenářů, je uznáváno jako jedinečný přínos kriminálnímu žánru, což potvrzuje i získanými literárními cenami. Larsson se posmrtně stal druhým světově nejprodávanějším autorem roku 2008.

Dívka, která kopla do vosího hnízda

 

Protože „Milénium“ sklízí takové úspěchy, rozhodli se tvůrci přenést jej také na filmová plátna. V prvním díle se režie ujal Niels Arden Oplev, druhé a třetí pokračování má na svědomí režisér Daniel Alfredson. „Muži, kteří nenávidějí ženy“ je film s famózní zápletkou, kdy od začátku do konce vůbec netušíte, co se z tajemného příběhu vyklube. Zároveň je jakousi předehrou celé trilogie. Seznámíte se s Mikaelem Blomkvistem, neohroženým novinářem pracujícím pro časopis Milénium a Lisbeth Salanderovou, tajemnou dívkou, která toho příliš nenamluví. Náhoda svede jejich osudy dohromady, což je zásadní pro vývoj dalších dvou filmových pokračování.

 

Děj ve snímku „Dívka, která si hrála s ohněm“ je hodně vyostřený, má náboj a konečně poodhaluje divákovi více o temné Lisbetině minulosti, ale i o ní samotné. Mikael Blomkvist s ní zůstává i nadále ve spojení, což jí pravděpodobně zachrání život. Aniž by to dívka čekala, její minulost je víc pochmurná, než sama tuší. Sice v tomto díle budete ušetřeni dalšího téměř autentického podání znásilnění, jinak ale filmaři od násilí či milostných scén neupouští.

 

Dívka, která kopla do vosího hnízda
V tomto duchu se odehrává i závěrečný díl celé trilogie „Dívka, která kopla do vosího hnízda“. Sice trvá téměř dvě a půl hodiny, a na rozdíl od předchozích dílů není už tak akční, nicméně si stále drží svou tvář a charakter. Dalo by se říct, že je to taková dohra. Vysvětlí se všechny záhady, tajemství i otevřené záležitosti jako například, zda Lisbeth skončí znovu v psychiatrické léčebně, nebo zda Milénium ustojí tlak i děsivé výhružky, a opravdu přinese ve svém dalším časopise šokující spiknutí. Film byste určitě měli vidět až po zhlédnutí zmíněných předchozích titulů. Děj je trochu náročný na množství postav, které se celým příběhem od začátku proplétaly. Filmové zpracování je však znamenité, herecké role skvěle zvolené a co rozhodně potěší každého diváka – i tento díl má pořádný finiš. Nic se nezamete jen tak do kouta, či to nepřejde do absurdních neuvěřitelných situací. Naopak vše se odehrává tak, jak by se to mohlo přihodit v reálném životě. Tedy pokud by skutečně některé vládní či nevládní organizace vyvíjeli takovou iniciativu.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bonton

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání