Na Mamuta! Depardieu v bezstarostné realitě

Na mamuta!Nový francouzský snímek Na Mamuta! představuje hvězdného Gérarda Depardieu v roli prostého čerstvého důchodce, jenž se musí poprat s nástrahami dnešního krutého světa, pro který nebyl stvořen. Jeho cesta na legendární motorce Mammut pro pracovní potvrzení z minulosti se promění v road-movie lechtající bránice.

 

Francouzský film „Mammuth“, do češtiny přeložen zvláštně „Na Mamuta!“, je dílem belgické režisérské dvojice Benoit Delépine a Gustave Kervern, kteří už mají na kontě řadu úspěšných snímků a televizních pořadů. Do hlavní role vybrali Gérarda Depardieu, a jelikož je zmíněné duo známé tím, že pokud zvolený herec odmítne, dílo se prostě nezrealizuje, bylo dobrou zprávou pro všechny, že zkušený a známý herec nabídku přijal.

 

Na mamuta!Serge, ve snímku přezdívaný Mammuth, právě dosáhl šedesátky a je poslán do zaslouženého důchodu. Život doma mu však nesvědčí a počíná si v běžných podmínkách jako slon v porcelánu. Vše praktické dosud obstarávala jeho žena Catherine (Yolande Moreauová), která ho také donutí, aby si sehnal potřebná potvrzení z minulých zaměstnání kvůli přiznání plného důchodu. Serge tedy usedne na svou starou legendární motorku Münch Mammut z roku 1973 a vyráží na cestu po Francii.

 

Od té chvíle se film mění v rozvernou a bláznivou road-movie přivádějící hlavní postavu do situací, v nichž není snadné si poradit ani pro běžného zběhlého občana, natož pro zavalitého prostšího chlapa s vizáží wrestlera. A tak jednou naletí falešné ženě dychtící po penězích, jindy už svou bývalou firmu na příslušné adrese nenajde a čím dál víc zjišťuje, jak se svět venku změnil a moc přívětivých zpráv mu nepřináší.

 

Navíc ho provází tragická vzpomínka na svou první lásku (Isabelle Ajdaniová), kterou kdysi zabil při jízdě na motorce. Ta se mu nyní na cestě zjevuje a rozmlouvá s ním. Serge se tak v mnohých scénách setkává se svou minulostí, až dorazí do města, kde žije jeho rodina. Najde zde však jen svou potrhlou neteř a neméně zvláštního bratrance. O rodině Pilardossů si tak můžete dělat svůj obrázek v průběhu celého díla.

 

Tragikomické situace a byrokracie dnešní doby nejsou pro Serge to pravé, avšak právě tahle zkušenost mu pomůže procitnout. Snímek je tak postaven ve dvou rovinách. V jedné se náramně bavíte nad tím, co všechno dokáže Depardieu vyvést, jak se tváří, chová a mluví. Ve druhé si uvědomujete, že takové problémy můžou potkat i nás a není na nich vůbec nic smíchu hodného.

Na mamuta!


Text: Pavel Urban
Foto: Artcam
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání