Hlava-ruce-srdce: Panoptikum lidských světů pod kůží

Hlava, ruce, srdce
Nový snímek režiséra Davida Jařaba Hlava-ruce-srdce vypráví příběh zvláštních lidských vlastností a pohledů. Je zasazen do klíčového historického okamžiku v předvečer začátku 1. světové války. Pestrobarevná škála pohledů a ztvárnění může v každém evokovat něco jiného.

 





Hlava, ruce, srdcePlukovník Von Haukwitz (Jiří Schmitzer) zahynul v roce 1914 při podivných okultních seancích. Jeho snoubenka, herečka Klára Knabelově (Vitkorie Čermáková), zjistila při vyšetřování, že tělu plukovníka byly po smrti odňaty hlava, ruce a srdce. Klára brzy v objasnění událostí narazí na poručíka Heinricha Rotha (Roman Zach) a jejich osudy se propojí. Do případu se vměšuje také vojenský vyšetřovatel Karel Vrana (Martin Finger), který je do Kláry zamilován a chce jí pomoci najít ostatky zesnulého snoubence. Snaží se Kláru přimět ke spolupráci proti okultním spolkům v armádě, ta sice odmítne, ale podpoří ho ve snaze vypátrat oddělené části těla.

 

Mezitím je odvolán poručík Roth do 1. světové války a Klára se přesunuje na svůj rodný statek na Moravu, kam jí přijde jiná část těla, ruka zraněného poručíka Rotha, o níž přišel v boji. Ten se po návratu vydá za Klárou a po traumatu z války se snaží najít nový smysl života v chovu a pokusech s kohouty, případně v několikadenních výpravách do přírody, kde si například povídá se sovou, lvem, ale i s vlastní rukou, kterou si vzal s sebou. Na statek přijíždí také Vrana s ostatky těla plukovníka Von Haukwitze, ale i jeho zkušenosti ze světa jsou natolik děsivé, že ani on, ani Roth nedokážou Kláře poskytnout žádný citový vztah.

 

Hlava, ruce, srdce
Režisér a scénárista David Jařab postavil tři hlavní hrdiny do metaforických nositelů tří důležitých částí těla. Tedy hlavy, rukou a srdce. Snímek, který měl rozpočet kolem pětadvaceti milionů korun, je silně ovlivněn digitální 4K projekcí. Masivní práce v postprodukci posouvá pohled na kinematografii do jiných rovin. „Říká se mi to s těžkým srdcem, ale myslím, že filmu odzvonilo,“ řekl k těmto krokům samotný Jařab.

 

Téměř dvě hodiny dlouhé dílo je plné složitých skrytých významů a mnohé scény, stejně jako šokující závěr, vás zaručeně překvapí. „První zhlédnutí je asi jako přijít o panictví. Já ale nemám potřebu cokoliv vysvětlovat a ten závěr už vůbec ne,“ prohlásil Jařab. Každý si z jeho myšlenek a odkazů může vzít to své. Není všechno tak snadné a jasné, je potřeba se tělu podívat i trochu pod kůži.





Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání