Hlava-ruce-srdce: Panoptikum lidských světů pod kůží

Hlava, ruce, srdce
Nový snímek režiséra Davida Jařaba Hlava-ruce-srdce vypráví příběh zvláštních lidských vlastností a pohledů. Je zasazen do klíčového historického okamžiku v předvečer začátku 1. světové války. Pestrobarevná škála pohledů a ztvárnění může v každém evokovat něco jiného.

 

Hlava, ruce, srdcePlukovník Von Haukwitz (Jiří Schmitzer) zahynul v roce 1914 při podivných okultních seancích. Jeho snoubenka, herečka Klára Knabelově (Vitkorie Čermáková), zjistila při vyšetřování, že tělu plukovníka byly po smrti odňaty hlava, ruce a srdce. Klára brzy v objasnění událostí narazí na poručíka Heinricha Rotha (Roman Zach) a jejich osudy se propojí. Do případu se vměšuje také vojenský vyšetřovatel Karel Vrana (Martin Finger), který je do Kláry zamilován a chce jí pomoci najít ostatky zesnulého snoubence. Snaží se Kláru přimět ke spolupráci proti okultním spolkům v armádě, ta sice odmítne, ale podpoří ho ve snaze vypátrat oddělené části těla.

 

Mezitím je odvolán poručík Roth do 1. světové války a Klára se přesunuje na svůj rodný statek na Moravu, kam jí přijde jiná část těla, ruka zraněného poručíka Rotha, o níž přišel v boji. Ten se po návratu vydá za Klárou a po traumatu z války se snaží najít nový smysl života v chovu a pokusech s kohouty, případně v několikadenních výpravách do přírody, kde si například povídá se sovou, lvem, ale i s vlastní rukou, kterou si vzal s sebou. Na statek přijíždí také Vrana s ostatky těla plukovníka Von Haukwitze, ale i jeho zkušenosti ze světa jsou natolik děsivé, že ani on, ani Roth nedokážou Kláře poskytnout žádný citový vztah.

 

Hlava, ruce, srdce
Režisér a scénárista David Jařab postavil tři hlavní hrdiny do metaforických nositelů tří důležitých částí těla. Tedy hlavy, rukou a srdce. Snímek, který měl rozpočet kolem pětadvaceti milionů korun, je silně ovlivněn digitální 4K projekcí. Masivní práce v postprodukci posouvá pohled na kinematografii do jiných rovin. „Říká se mi to s těžkým srdcem, ale myslím, že filmu odzvonilo,“ řekl k těmto krokům samotný Jařab.

 

Téměř dvě hodiny dlouhé dílo je plné složitých skrytých významů a mnohé scény, stejně jako šokující závěr, vás zaručeně překvapí. „První zhlédnutí je asi jako přijít o panictví. Já ale nemám potřebu cokoliv vysvětlovat a ten závěr už vůbec ne,“ prohlásil Jařab. Každý si z jeho myšlenek a odkazů může vzít to své. Není všechno tak snadné a jasné, je potřeba se tělu podívat i trochu pod kůži.

Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání