Facebook, odkud se vlastně vzal?

The Social Network
Sociální síť, kterou zná snad téměř každý a většina z nás ji hojně využívá. Někteří se na ní dokonce stávají závislí. Jak vlastně tento fenomén vznikl a kdo je jeho skutečným zakladatelem, se dozvíte v novém americkém snímku „The Social Network“. Historií této internetové legendy budete možná překvapeni.

 

The Social NetworkPřijdu domů ze školy, či z práce a chci si chvíli odpočinout. Zapnu počítač, spustím vyhledávač a zadám www.facebook.com. Obvyklá rutina čím dál většího počtu lidí, kteří, ač si to nepřipouští, se stávají na této sociální síti pomalu, ale jistě závislí. Vždyť je to tak jednoduché. Díky Facebooku máme spojení s většinou našich přátel. Můžeme se podívat, jakou kdo má náladu, či co právě dělá díky jeho statusu. Zároveň omrkneme, na jakou párty večer můžeme zajít skrze přijaté pozvánky, eventuelně projedeme i pár nejnovějších fotek, které si naši známí právě přidali na zeď. Jsme stále ve spojení a přitom se bezprostřední setkání mezi lidmi vytrácí. Více se zajímáme o to, jak kdo okomentoval náš aktuální stav, či co říkají přátelé na naši novou „profilovku“. Určitě se vám někdy stalo, že vás oslovil zcela neznámý člověk s nabídkou přátelství, aniž byste se kdy předtím viděli.

 

My, jako uživatelé, vnímáme tuto zábavu ze dvou stran. Je to pro nás takové štěstí v neštěstí. Z jednoho pohledu je to skvělá příležitost, jak sdílet fotky, podělit se o své zážitky a být ve spojení s našimi přáteli, kteří jsou třeba zrovna na druhém konci světa. Oproti tomu však hrozí zneužití našeho soukromí, obzvláště narůstá případů, kdy děti prozrazují velmi citlivá data, ať už o sobě či o své rodině, nebo se například někteří vydávají za známé osobnosti. Jistě mnohé už napadla myšlenka „Páni, ten člověk, co tohle vymyslel, si musel vydělat pěkný majlant!“. Málokdo už ale přemýšlí i nad tím, kdo je onen zakladatel Facebooku, a jak to vlastně asi celé vzniklo.

 

The Social NetworkPokud patříte mezi zvědavce, odpoví vám na tyto otázky snímek „The Social Network“, který se nedávno začal promítat v našich kinech. Příběh probíhá ve dvou liniích, jedna vypráví o vzniku velkého fenoménu, druhá, de facto, o jeho následcích. Zní to jako pohádka. Z neznámého studenta se stal miliardář, který je dnes znám po celém světě, skrze svůj velký vynález. Ani jeho příběh se však neobešel bez různých útrap, kterými si musel projít. Nakonec sami musíte zhodnotit, zda je tato postava vlastně hrdinou, či malým podvodníkem, který měl jen obrovské štěstí.

 

Zní to jako ironie. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg má v současné době obrovské množství uživatelů, ale opravdových přátel má jen pár, a jestli vůbec.  Tento film vám nenásilně nabídne mnoho zamyšlení, jako například – jak moc se ještě tato sociální síť může vyvíjet či jak si vybrat pravé přátele? Ve chvíli, kdy se člověk stane bohatým, si už jen těžko odpovídá na otázku, kdo je kamarád, protože to doopravdy chce, a kdo, protože ho potřebuje kvůli penězům. V hlavních rolích se představí Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Brenda Song, ale i Justin Timberlake. Ten se nedávno prozradil, že mezi šťastné uživatele této sociální sítě nepatří.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Falcon
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání