Poznáte muže svých snů?

Poznej muže svých snů
Woody Allen z režisérského postu opět namíchal esenci smíchu a hořkosti. Poznáš muže svých snů, to je název jeho nového snímku. I když zrovna nepatříte mezi fanoušky klasické „allenovské“ tvorby, můžeme vám tento film doporučit, protože klasický humor je zde zastoupen více, než v režisérově dosavadní tvorbě.

 





Spletité manželské a partnerské vztahy. Téma, jež vede k žánru romantickému, a když napovíme, že se spíše budete smát a dobře bavit, můžeme film typově zařadit i mezi komedie. Notnou dávku hořkosti pak dodávají peripetie, kterými si prochází páry v každém věku. Vezměme si Helenu (Gemma Jones) a Alfieho (Anthony Hopkins). Zatímco žena si uvědomuje přibývající roky, její manžel se rozhodl nepodvolit stáří. Rozdílný přístup k životu pak způsobí rozpad svazku a následuje klišé – stárnoucí muž se zamiluje do diblíka jménem Charmaine (Lucy Punch). Ta svým vystupováním a poněkud více odhalujícím oblečením nezapře své povolání lehčí děvy, přes nějž se dostala i k Alfiemu.

Poznej muže svých snů


Z celé situace je roztrpčená i dcera Heleny a Alfieho, Sally (Naomi Wats), která sama řeší manželské neshody. Její muž Roy (Josh Brolin) trpí komplexem méněcennosti, protože mu nakladatelství odmítlo vydat už několikátou knihu a on hledá rozptýlení u „dívky v červeném“, kterou pozoruje v okně přes ulici. Klidu mladému páru tak nepřidávají ani časté návštěvy zhrzené Heleny. Ta vždy přijde se sbírkou bludů, které ji předpoví věštkyně, a potom se nemůžeme divit, že Royovi povolí nervy, když se dozví, že na vydání své publikace si bude muset počkat až do příštího života.

 

Za zmínku k této situaci pak patří moment, se kterým si Allen zajímavě poradil. Royovi jednoho večera volá přítel, že jejich dva kamarádi měli nehodu, při níž jeden z nich zemřel a druhý se ocitl v kómatu. Zesnulý byl shodou okolností též spisovatel a jeho slibný ještě nevydaný rukopis se Royovi hodí jako vhodný materiál, který by mohl vydávat za svůj. Nakladatel s nadšením přijímá „Royovo nové dílo“, netušíc, že není jeho. Osud podvodníka ovšem dostihne nevšedním způsobem.

 

Poznej muže svých snůV podstatě jednoduchý námět filmu připomíná klasické motivy snímků podobného žánru. Woody Allen toto dílo ale ozvláštnil specifickými vyústěními jednotlivých situací. Když máte pocit, že v manželství nespokojená Sally nakonec najde útěchu u svého šéfa Grega (Antonio Banderas), nastane obrat. Proto pak s napětím čekáte, zda-li se Charmaine podaří Alfieho notně oškubat, nebo mu povine vytouženého syna. A co Helena? Najde nakonec spřízněnou duši u muže rovněž posedlého duchovnem? Ten je natolik spirituálně založený, že napřed žádá o požehnání vztahu s Helenou svou zesnulou manželku.

 

Snímek „Poznáš muže svých snů“ vykresluje absurdní situace bez určitého intelektuálního podtextu. Nemusíte přemýšlet, zda-li to autor myslel tak či jinak. Záměr situací je jasný a dané momenty nenucené. Většinu filmu se prosmějete a budete se dobře bavit. Teprve na konci snímku, kdy vás autor nechá domyslet si některé dějové linie, si možná řeknete: „Může se to stát i mně.“





Text: Aneta Šimonková
Foto: Bioscop

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání