JÍST, MEDITOVAT, MILOVAT: Tři způsoby sebepoznání

Jíst, meditovat, milovat
Snímek JÍST, MEDITOVAT, MILOVAT nabízí pohled, jak během cestování a poznávání různých kultur, nátur a návyků zjistit, kdo vlastně jsme. Tři významné cípy životního trojúhelníku hlavní hrdinku Liz pořádně změní a poučí. Film kombinuje vážnost dialogů se silnými vjemovými okamžiky.

Moderní americká žena ve středních letech Elizabeth Gilbert (Julia Roberts) je zatížená každodenními starostmi, a také trochu uspěchaným manželstvím se Stephenem (Billy Crudup). Jednoho dne se proto rozhodne, že se sbalí a na rok odjede poznat svět a především sebe samu. Riskuje dost, ale svůj život potřebuje nutně změnit.

 

Jíst, meditovat, milovat
Snímek, který má v originále jasný a stručný název „Eat, Pray, Love“, natočil režisér Ryan Murphy podle skutečných knižních pamětí Elizabeth Gilbert. Jádro příběhu se snažil zachovat i ve filmu a přiblížit se tak předloze co nejvíce. Zároveň však využil vizuální možnosti kinematografie, což je v mnoha scénách dobře patrné.

 

Liz totiž cestuje nejdříve do Itálie, kde naráží na přátelské místní lidi, ale i svého učitele italštiny, či novou kamarádku ze Švédska, se kterou si padne skvěle do noty. Především si zde ale báječně odpočine a vychutnává místní gurmánské delikatesy, jako pizzu, těstoviny nebo víno. Tvůrcům je třeba přiznat, že Itálii zachytili skutečně věrně se všemi jejími rysy, jako jsou malebné uličky, jejich mluva, gesta, sledování fotbalu apod.

 

Další zastávka hlavní hrdinky je Indie, kde se věnuje především duchovním záležitostem v uzavřené komunitě. Její pravidla jsou ale pro Američanku žijící moderní Jíst, meditovat, milovatuspěchaný život těžko vstřebatelná. Pomůže jí až postarší Texasan Richard, který prožil velmi těžké chvíle a předává Liz mnohé moudrosti a poučky. Na závěr se s ní můžeme podívat na Bali, kde přichází celkem očekávaně třetí stupeň objevení vlastního já - láska. Místní šaman Ketut, který ji v úvodu filmu předpověděl, že se na Bali vrátí, má pro ni velký motivační význam. Ovšem ten pravý člověk, který jí nakonec po různých úvahách a odmítání uchvátí, je šarmantní Felipe (Javier Bardem). Zde je nutné uznat tvůrcům druhé plus a sice, že konečně někdo zjistil, že Julii Roberts je více než čtyřicet, a tak i její partneři už by měli být věkově adekvátní.

 

Ačkoliv si v celkem stočtyřicetiminutové stopáži často připadáte jak u cestopisného průvodce a kocháte se krásami světa, na druhé straně musíte držet pozornost při vážnějších scénách a vnímat řadu vedlejších postav a příběhů, které se do hlavního děje proplétají. Z původní romantické komedie a svižné první poloviny se nakonec stává utahaná kniha mouder okořeněná třemi významnými předěly. Jak v prostředí, tak ve způsobu prožití ze strany Liz.

Text: Pavel Urban
Foto: Falcon

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání