Staň se součástí rockového mejdanu Nazareth

nazarethTeprve režisér Šmídmajer odhalil velký nedostatek mezi hudebními dokumenty - o kapele Nazareth nebyl dosud natočen žádný. Okamžitě to vzal jako velkou výzvu a vrhl se do práce. Natáčelo se v Česku, Skotsku a Rakousku. Filmaři byli rockerům neustále v patách, lezli jim do soukromí a lovili ty nejlepší záběry. Nakonec vznikl první český i celosvětový dokument o kapele, která dnes patří mezi velké hudební legendy.


V roce 1968 se staly dvě úžasné události – v České republice jsem se narodila já a ve Skotsku se vznikla kapela Nazareth. Je to tedy více než 40 let, co se čtyřem mladíkům podařilo vytvořit legendu rockové scény. Tenkrát si to nikdo z nich ještě neuměl představit, jejich začátky vcelku dost obtížné. Žádné luxusní hotelové pokoje, ani drahé večeře. Postupem času přesídlili do Londýna, aby ukázali, že i skotské parta to umí pořádně rozbalit.

V roce 1975 se zrodí jeden z jejich největších hitů, píseň „Love Hurts“. I díky ní získali platinovou desku a dodnes ji můžeme slyšet v rádiích po celém světě. Z původní sestavy nyní působí jen zpěvák Dan McCafferty a Pete Agnew, kteří jsou skvělými kamarády již od školy. Současnou sestavu doplňuje kytarista Jimmy Murrison a bubeník Lee Agnew. Všichni se stále těší velké popularitě a ročně absolvují celosvětové turné s čtyřiceti až šedesáti koncerty.

 

nazareth


Dokument je natočený poutavým způsobem. Pochválila bych výborný zvuk, kameru a střih. Měla jsem tu čest nahlédnout do osobních životů rockerů a zároveň se podívat i do zákoutí koncertů či do nahrávacího studia, kde vznikaly jejich nejnovější songy. Jsou to sice normální chlapi, kteří rádi popijí, ale nikdy nedevastují pokoje a nevyhazují nábytek oknem ven. Jejich hodnoty jsou zcela někde jinde, nikdo z nich nedá dopustit na rodinné zázemí a přátelství, které si budují dlouhé roky. V tom všichni vidí ty pravé a skutečné hodnoty. Polovinu své kariéry museli strávit na cestách v autě, letadle nebo autobuse.

Určitě také měli občas ponorkovou nemoc, ale nikdy se to neodrazilo na jejich práci. Po celou dobu drží všichni při sobě. Často někam dojeli a měli jenom pár hodin na přípravu. Sotva stíhali sprchu či večeři. Sotva však nastoupili na podium, únava z nich okamžitě opadla a vjela do nich neskutečná energie. Zpěvák Dan je rozhodně srdcem kapely, které bije pro všechny. Film se má zatím promítat pouze v Česku a na Slovensku. Věřím však tomu, že až se rozkřikne, jak je skvělý, rozletí se do všech koutů světa. Text: Martina Šmejkalová
Foto: Bio Illusion

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání