Zajímavosti o filmu 22 výstřelů, aneb co možná nevíte

22 výstřelů
Mezi filmové premiéry tohoto týdne jsme zařadili akční thriller 22 výstřelů, o kterém jste si mohli přečíst ve středečním článku. Hlavní role ztvárnili Jean Reno, Kad Merad, Jean-Pierre Darroussin a Marina Foïs. Nyní vám o filmu přinášíme další pozoruhodné informace, vyjádření režiséra i samotných herců.

Jak už bylo zmíněno v článku o filmu (můžete si přečíst zde), režisér Richard Berry se nechal inspirovat francouzským románem „L´Immotel“, jehož autorem je Franze-Oliviera Giesbert. Příběh je sice fiktivní, ale svůj podnět čerpá z reálného základu. Proč se však Berry nechal unést právě tímto dílem? Zaujal ho především kontrastní přístup dvou stěžejních postav příběhu – bývalého mafiána Charlyho Matteïho a jeho přítele z dětství Zacchia. Mezitím co jeden zvolil život v ústraní a v poklidu s rodinou bez velkého bohatství, druhý je motivován teorií, že zlo je uvnitř nás a hříchy minulosti člověk nikdy nesmyje.

 

Jak to všechno začalo?
22 výstřelůNejprve bylo nutné koupit práva ke knize Franze-Oliviera Giesberta. Pro film samotný však byla nakonec použita pouze její část. Režisér „22 výstřelů“ prozradil, že věrohodné zachycení světa mafie zvládl především díky vlastnímu průzkumu, během něhož se setkal se spoustou lidí pohybujících se v této sféře. Osobně se také setkal s „Nesmrtelným“ Jackem Imbertem, údajným mafiánským kmotrem, kterého chtěli roku 1977 na parkovišti v Cassis zavraždit. Film se opírá o tuto událost, ale jeho skutečný životní příběh nevypráví. Sám Imbert na svůj zážitek zavzpomínal se slovy: „Ten útok na můj život mě zničil, když mi bylo pouhých 47 let. Teď jsem invalida. Nemůžu používat pravou ruku a bolí mě celé tělo, ale co pro mě bylo nejhorší ránou, byla zrada.“

 

U „22 výstřelů“ je hodně znát, že má reálný základ. Nesnaží se napodobit americké thrillery, nebo se ztotožnit s filmy o italské mafii. Naopak zachycuje součást marseilleské kultury. Ač město samotné nechce být označováno jako centrum mafie, nepotlačí pravdu, že zde dochází k celé řadě vražd. Samozřejmě, že se stále vyvíjí a příští rok bude prohlášeno za evropské hlavní město kultury, ale svou stinnou stránku nikdy nesmaže. Aneb jak zachycuje sám film, své minulosti se nikdy nezbavíš.

 

Jean Reno v hlavní roli
Režisér Berry a herec Jean Reno jsou velmi dobří přátelé. Svou roli měl Reno ušitou přímo na míru, co ho na ní nejvíce zaujalo? „To, jak hledá nápravu. Svému prostředí a vlastní minulosti člověk utíká obtížně. Cena, kterou musíte zaplatit, může být pěkně vysoká. Nějaký čas zabere, než člověk pochopí, kam míří. Má postava si volí podstatu místo stylu – svou rodinu, místo kupy kokainu, pozlátek a klišé,“ řekl známý herec.

22 výstřelůHerci jsou hraví jako děti
Kad Merad ztvárnil postavu Tonyho Zacchaia, který se s napraveným Mateïem zná od dětství, ale doba, kdy byly přátelé na život a na smrt, už je pryč. Proč Merad tuto roli přijal? „Především to bylo nové a velmi lákavé. Herci jsou velmi hraví, všichni jsme děti. Ale nebyl jsem si jistý, zda to zvládnu. Gangsteři jsou nesmírně krutí chlápci, zločinci, se kterými se nemůžete identifikovat, ale možná takové znám také, aniž bych si toho byl vědom! Kdo ví?“. O spolupráci s Jeanem mluví velmi hezky. „Je to solidní muž, velmi charismatický a to, že jsem s ním pracoval, pro mě hodně znamená.“

Velké trio doplňuje Jean-Pierre Darroussin
A jak si on osobně užil natáčen filmu „22 výstřelů“? „Proběhlo to velmi hladce. Richard je režisér, který vyzařuje radost, kterou cítí, a to vám dodává energii a podněty. A sám jako herec cítí, jak daleko může každý z nás jít. Nespokojí se s málem. To je dobře. Myslím, že režisér má cítit, že natáčí film, který chtěl,“ ohodnotil svůj pohled na věc Darroussin.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bioscop
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání